Κύπελλο ΕΠΣΚ: «Απέδρασε» από τον Παλαμά ο Απόλλων Μακρυχωρίου, στους «16» Μαυραϊκή, ΑΟΚ, ΑΕ Καππαδοκικού!

Πύρρειο νίκη-πρόκριση σημείωσαν Απόλλων Μακρυχωρίου και ΑΕ Καππαδοκικού σε Παλαμά και Μουζάκι αντίστοιχα για στην ολοκλήρωση της νοκ-άουτ Β’ Φάση του κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου».

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ατρόμητος Παλαμά – Απόλλων Μακρυχωρίου
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Μαυραϊκή – Παλαμαϊκή
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το ΑΣ Αργιθέας – ΑΕ Καππαδοκικού

Οι πρωταθλητές Α’ ΕΠΣΚ, επικράτησαν με 0-1 επί του Ατρόμητου, ενώ η ΑΕΚ χρειάστηκε το γκολ στις καθυστερήσεις για να κάμψει την αντίσταση του νεοφώτιστου στη Β’ ΕΠΣΚ ΑΣ Αργιθέας και να προκριθεί στους «16» με  σκορ 1-2.

Στα υπόλοιπα ματς, ο ΑΟ Καρδίτσα πέρασε άνετα από την Κρανιά με σκορ 0-3, ενώ η Μαυραϊκή κατάφερε να «λυγίσει» τη Μαυραϊκή σε ένα κλειστό ματς που έληξε με σκορ 1-0.

Και στα σημερινά παιχνίδια, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιώργου Αρβανιτάκου

Τα αποτελέσματα της Β’ Φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου»:

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου

ΑΕ Λεονταρίου – Σώκρατες 0-3 (0-1 ημίχρονο)
ΑΟ Μυρίνης – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-4 (0-1 ημίχρονο)
ΑΕ Καρποχωρίου – Αστέρας Καρδίτσας 1-1 κ.α., 1-3 παράταση (0-0 ημίχρονο)
Ηρακλής Σοφάδων – ΑΟ Σελλάνων 0-1 (0-1 ημίχρονο)
ΑΟ Μαγούλας – ΑΟ Αγναντερού 1-3 (1-2 ημίχρονο)
Αετός Αγίου Θεοδώρου – Ελπίδα Αγίου Γεωργίου 4-2 (3-1 ημίχρονο)
Αστέρας Δασοχωρίου – Πάμισσος Καλογραιανών 1-1 κ.α., 1-2 παράταση (0-1 ημίχρονο)
Προδρομιακός – ΑΟ Φύλλου 1-2 (1-0 ημίχρονο)
ΑΕ Μουζακίου – Δόξα Μητρόπολης 2-5 (0-2 ημίχρονο)
Άρης Καρδίτσας – Θεσσαλικός Ματαράγκας 3-3 παράταση, 5-4 πεν. (2-1 ημίχρονο)
Αίας Μαραθέας – Νέα Νίκη Καμινάδων 0-1 (0-0 ημίχρονο)
Διγενής Αρτεσιανού – Ταυρωπός 0-0  κ.α., 0-1 παράταση (0-0 ημίχρονο)

Δείτε ΕΔΩ τα ρεπορτάζ των αγώνων της Τρίτης

Τετάρτη  19-9-2018 | 16:00

Ατρόμητος Παλαμά – Απόλλων Μακρυχωρίου 0-1 (0-0 ημίχρονο)
Α.Σ. Αργιθέας – Α.Ε Καππαδοκικού 1-2 (1-1 ημίχρονο)
Α.Ο Κρανέας – Α.Ο Καρδίτσας 0-3 (0-2 ημίχρονο)
Μαυραϊκή – Παλαμαϊκή 1-0 (0-0 ημίχρονο)

*Με έντονο χρώμα οι ομάδες που προκρίθηκαν στους «16»

Μαυραϊκή – Παλαμαϊκή
Ματς για γερά νεύρα στους Σοφάδες, με τις δύο ομάδες να είναι ισοδύναμες, τις φάσεις λιγοστές μπροστά από τα καρέ και τη Μαυραϊκή να παίρνει τη μεγάλη πρόκριση χάρη σε κεφαλιά του Σωτήρη «Μπουμ» Μπαντή, μετά από κόρνερ του Λάζου. Στο 22′ ο Φουντούνας είχε δοκάρι για τους γηπεδούχου που μέχρι εκείνο το σημείο είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ στη συνέχεια η Παλαμαϊκή ισορρόπησε και είχε μία καλή στιγμή με τον Πατσιαλή για την ισοφάριση. Στο β’ μέρος το ματς είχε ανάλογο ρυθμό και τροπή, με τη Μαυραϊκή να πιέζει περισσότερο στο φινάλε και να δικαιώνεται.

Α.Σ. Αργιθέας – Α.Ε Καππαδοκικού
Το…λάδι έβγαλε ο ΑΣ Αργιθέας στην ΑΕ Καππαδοκικού, η οποία όμως έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη-ανατροπή και την πρόκριση στις καθυστερήσεις. Η ομάδα του Σάκη Παλάντζα ευτύχησε να προηγηθεί στο 12′ με τέρμα του Τσιτσώνη, μετά από πολύ δυνατό σουτ, ενώ στο 37′ ο Χατζής έφερε το ματς στα ίσα για την ΑΕΚ. Στο β’ μέρος ο ρυθμός έπεσε και πάνω που οι ομάδες έδειχναν να συμβιβάζονται με την ισοπαλία και το σενάριο παράτασης, ο Νίκος Κουτλόγλου είχε διαφορετική άποψη, χαρίζοντας το διπλό πρόκρισης στο συγκρότημα του Βαγγέλη Σαλταγιάννη.

Ατρόμητος Παλαμά – Απόλλων Μακρυχωρίου
Ματς που κρίθηκε στη δύναμη διεξήχθη  στο γήπεδο του Ατρόμητου, με τον Απόλλωνα να έχει «χρυσό» σκόρερ τον Κοντοβά στο 86′ και να παίρνει το διπλό πρόκρισης. Το πρώτο μέρος στερήθηκε ρυθμού, οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση μεν αλλά όχι καλή κυκλοφορία, με τους φιλοξενούμενους να πατούν ελαφρώς καλύτερα στο γήπεδο, να δημιουργούν μια καλή στιγμή με τον Κατσιγιάννη, ενώ στο 40′ ο Αλ. Κρανιώτης είχε ένα μακρινό σουτ που πέρασε αρκετά άουτ. Ανάλογη κατάληξη είχε ένα σουτ του Μαντέλα στο 25′ για τον Ατρόμητο, με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο 0-0.

Στην επανάληψη, οι Κυανόλευκοι του Βάιου Καραγιάννη αναζήτησαν πιο επίμονα  το γκολ και στο 61′ το τακουνάκι του Κατσιγιάννη εξουδετερώθηκε από τον Τσιγγενέ. Λίγο αργότερα, το φάουλ του Απ. Τεντολούρη βρήκε ξανά τον Τσιγγενέ σε ετοιμότητα, ενώ όσο το παιχνίδι εξελισσόταν, τόσο ο ρυθμός γινόταν καλύτερος. Στο 81′ η κεφαλιά του Χρ. Σαΐνη «έγλειψε» το οριζόντιο δοκάρι μετά από σέντρα του Καραγιώργου. Στο 84′ το  σουτ του  Μαντέλα αποκρούστηκε από τον Τρούκη και στο 86′ ήρθε το γκολ του Κοντοβά σε σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να αλλάζει ελαφρώς πορεία μετά από παρέμβαση αμυνόμενου και να περνάει από τον Τσιγγενέ. Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 88′ για τον Ατρόμητο που με τον Μάριο Σαΐνη έφτασε κοντά στο να στείλει το ματς στην παράταση (από φάουλ του Μανασή), αλλά η τελική προσπάθεια δεν καρποφόρησε. Στα θετικά για τον Ατρόμητο η σημαντική προσέλευση του κόσμου και η χρησιμοποίηση στην αρχική 11άδα 5 Παλαμιωτών ποδοσφαιριστών, την ώρα που απουσίαζαν οι Ηλίας Σακελλαρίου και Βαγγέλης Ζητούνης.

Α.Ο Κρανέας – Α.Ο Καρδίτσας
Πιο εύκολα απ’ό,τι θα περίμενε κανείς πέρασε ο ΑΟΚ από την έδρα της νεοφώτιστης στην Α’ ΕΠΣΚ Κρανιάς. Στο 6′ ο Παρθένης έβαλε μπροστά τους Κυανόλευκους και στο 15′ ο Μάκης Κουτρούλιας «ζευγάρωσε» τα τέρματα της ομάδας του που πήρε προβάδισμα ψυχολογίας. Στο β’ μέρος, ο ΑΟ Κρανέας επιχείρησε να πιέσει, ρισκάροντας για να πετύχει γκολ που θα την ξαναέβαζε στο ματς, αλλά στο 72′ ο Νταντάμης κέρδισε πέναλτι και ο Κουτρούλιας εκτέλεσε εύστοχα για το τελικό 0-3.