Κύπελλο ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου»: Στους «16» με καρέ η ΑΣΑ, δια πυρός και σιδήρου ο ΑΟ Σελλάνων!

Μόλις δύο γηπεδούχοι «χαμογέλασαν» στα σημερινά (18/9) νοκ-άουτ παιχνίδια της Β’ Φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου».

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Άρης Καρδίτσας – Θεσσαλικός Ματαράγκας

Το μεσημέρι της Τρίτης και στη σκιά του αδόκητου θανάτου του Γιώργου Αρβανιτάκου με τήρηση ενός λεπτού σιγής σε όλα τα γήπεδα πριν τη σέντρα, 12 από τα 16 εισιτήρια βρήκαν κάτοχο, εκ των οποίων 10 φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στη Γ’ Φάση του θεσμού και μόλις δύο γηπεδούχοι!

Κάποια έκπληξη δε σημειώθηκε, αφού η Αναγέννηση πέρασε με πειστικό τρόπο από τη Μυρίνη, ο ΑΟ  Σελλάνων αν και απειλήθηκε κατάφερε να «αλώσει» την έδρα του δυνατού, φέτος Ηρακλή Σοφάδων, ενώ ο Σώκρατες πέρασε από την έδρα της ΑΕ Λεονταρίου σχετικά εύκολα.

Ο Αστέρας χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση του σκληροτράχηλου Καρποχωρίου, ενώ δύσκολες προκρίσεις πέτυχαν Νέα Νίκη Καμινάδων και Πάμισσος, στις έδρες της Μαραθέας και του Δασοχωρίου αντίστοιχα.

Φινάλε θρίλερ είχαμε σε συνοικία Αγίας Παρασκευής και Αρτεσιανό. Ο Άρης Καρδίτσας, προηγήθηκε 2-1 και 3-2, ο Θεσσαλικός ισοφάρισε σε 3-3 και πήγε το ματς στην παράταση για να ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι, εκεί που ο Κουτσιούμπας απέκρουσε την τελευταία εκτέλεση του Ριζογιάννη και χάρισε στους γηπεδούχους την πρόκριση. Ο Ταυρωπός πέρασε από την έδρα του Διγενή χάρη σε τέρμα του Παπαευαγγέλου στην παράταση.

Ο Αετός με την Ελπίδα σκόραραν κατά βούληση με την ομάδα του Αγ. Θεοδώρου να παίρνει την πρόκριση με 4-2, ενώ στον Πρόδρομο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0, με τον ΑΟΦ να γυρίζει «τούμπα» το ματς και να προκρίνεται με σκορ 1-2.

Τέλος, εύκολο πέρασμα είχε η Δόξα Μητρόπολης από το Μουζάκι, ενώ ο ΑΟ Αγναντερού, με τη σειρά του «άλωσε» τον ΑΟ Μαγούλας.

Τα αποτελέσματα της Β’ Φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου»:

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου

ΑΕ Λεονταρίου – Σώκρατες 0-3 (0-1 ημίχρονο)
ΑΟ Μυρίνης – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-4 (0-1 ημίχρονο)
ΑΕ Καρποχωρίου – Αστέρας Καρδίτσας 1-1 κ.α., 1-3 παράταση (0-0 ημίχρονο)
Ηρακλής Σοφάδων – ΑΟ Σελλάνων 0-1 (0-1 ημίχρονο)
ΑΟ Μαγούλας – ΑΟ Αγναντερού 1-3 (1-2 ημίχρονο)
Αετός Αγίου Θεοδώρου – Ελπίδα Αγίου Γεωργίου 4-2 (3-1 ημίχρονο)
Αστέρας Δασοχωρίου – Πάμισσος Καλογραιανών  1-1 κ.α., 1-2 παράταση (0-1 ημίχρονο)
Προδρομιακός – ΑΟ Φύλλου 1-2 (1-0 ημίχρονο)
ΑΕ Μουζακίου – Δόξα Μητρόπολης 2-5 (0-2 ημίχρονο)
Άρης Καρδίτσας – Θεσσαλικός Ματαράγκας 3-3 παράταση, 5-4 πεν. (2-1 ημίχρονο)
Αίας Μαραθέας – Νέα Νίκη Καμινάδων 0-1 (0-0 ημίχρονο)
Διγενής Αρτεσιανού – Ταυρωπός 0-0  κ.α., 0-1 παράταση (0-0 ημίχρονο)

Τετάρτη  19-9-2018 | 16:00

Ατρόμητος Παλαμά – Απόλλων Μακρυχωρίου
Α.Σ. Αργιθέας – Α.Ε Καππαδοκικού
Α.Ο Κρανέας – Α.Ο Καρδίτσας
Μαυραική – Παλαμαϊκή

*Με έντονο χρώμα οι ομάδες που προκρίθηκαν στους «16»

ΑΕ Λεονταρίου – Σώκρατες 0-3
Ο Σώκρατες κατάφερε στο 10′ να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της ΑΕΛ χάρη στο γκολ του Παπαλού, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στο 63′ ο Βαλάντης Αργυρόπουλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2 και στο 83′ ο Στέλιος Παπαευαγγέλου διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Ηρακλής Σοφάδων – ΑΟ Σελλάνων
Ματς που παρακολούθησαν περισσότεροι από 350 φίλαθλοι διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Σοφάδων, απέναντι σε δύο ποιοτικές ομάδες. Ο ΑΟ Σελλάνων κατάφερε στο 21′ να προηγηθεί όταν ο Τσιρογιάννης εκτέλεσε κόρνερ, ο Κούρκουλας έκανε το γύρισμα και ο Μπούσδρας με πλασέ στη μικρή περιοχή νίκησε τον Δ. Κουτσόπουλο για το 0-1 που ήταν και το σκορ του αγώνα. Στο β’ ημίχρονο, ο Ηρακλής κατάφερε με φάουλ του Ζάγκου έξω από την περιοχή να απειλήσει, αλλά ο Κούρκουλας έδιωξε μπροστά από τον Ράντο προ της γραμμής σε κόρνερ, ενώ στο 74′ ο Τσακίρης έπιασε σουτ στον αέρα που πέρασε ξυστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ράντου. Στο 83′ ο ΑΟ Σελλάνων είχε την ευκαιρία με τον Πατσαρούχα να τελειώσει νωρίτερα το ματς, το σουτ του οποίου όμως κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι, μετά το ριμπάουντ που πήρε από απόκρουση του Κουτσόπουλου σε προσπάθεια του Χαντζή.

Αίας Μαραθέας – Νέα Νίκη Καμινάδων
Ματς-θρίλερ στη Μαραθέα, με τον Αίαντα να έχει δοκάρι στο 33′ με τον Βάσκο για να ανοίξει πρώτος το σκορ. Αν και σημειώθηκαν αρκετές εκατέρωθεν φάσεις μπροστά από τις εστίες των ομάδων, η Νέα Νίκη ήταν αυτή που σκόραρε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και πέρασε στους «16». Στο 84′ ο Αλ. Βενέτης εκτέλεσε πέναλτι, ο Τζιμούρτος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Δέτσαρης πέτυχε το 0-1.

Προδρομιακός – ΑΟ Φύλλου
Ματς με φοβερή διακύμανση στον Πρόδρομο. Ο Προδρομιακός προηγήθηκε 1-0 στο 33′ με γκολ του Χρήστου Χάρμπα που ήταν και το σκορ της ανάπαυλας. Στο β’ μέρος, οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς στο 58′ όταν ο Αργύρης Κολοκύθας είδε την εκτέλεση πέναλτι να αποκρούεται από τον Τριανταφύλλου. Κάπου εκεί, μίλησε η κλάση του Γάτσιου, ο οποίος στο 66′ έκανε το 1-1 και στο 83′ διαμόρφωσε το τελικό 1-2, δίνοντας στον ΑΟΦ τη νίκη-πρόκριση.

Αστέρας Δασοχωρίου – Πάμισσος Καλογραιανών
«Κλειστό» ματς στο Δασοχώρι, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να κυνηγήσουν την πρόκριση διαφυλάσσοντας τα νότα τους αλλά προσπαθώντας επίσης να μη σπαταλήσουν περίσσιες δυνάμεις ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος. Το γκολ που έβαλε μπροστά τον Πάμισσο πέτυχε ο Τότος Οικονόμου στο 37′, με τον Αστέρα να ισοφαρίζει στην εκπνοή του αγώνα με τον Σωτήρη Φρίγκα, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο 103′ ο Τσακνής έβαλε ξανά μπροστά τους Ερυθρόλευκους για το τελικό 1-2.

Διγενής Αρτεσιανού – Ταυρωπός 0-0
Ο Ταυρωπός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι αλλά δεν κατάφερε στο πρώτο 15λεπτο που πίεσε, να πετύχει γκολ που θα άνοιγε το ματς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Διγενής στη συνέχεια να ισορροπήσει και έτσι το ματς να πάει στις «μονομαχίες» και να στερηθεί ποιότητας. Μετά τα 90′ χωρίς σκορ, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Βαγγέλης Παπαευαγγέλου με έξοχο ψαλιδάκι, μετά από ασίστ του Τσιλίκα κατάφερε στο 100′ να κάνει το τελικό 0-1. Από το 77′, ο Ταυρωπός αγωνιζόταν με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Τάφα.

ΑΕ Καρποχωρίου – Αστέρας Καρδίτσας
ΑΕ Καρποχωρίου και Αστέρας έμειναν στο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ισόπαλη ήταν και η επανάληψη, όμως με πιο όμορφη διακύμανση. Ο νεαρός Βασίλης Θεολόγης έκανε στο 61′ το 0-1, με τον Μαλλιαρό να ισοφαρίζει στο 80′, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Ο Αστέρας που πατούσε ελαφρώς καλύτερα στο ματς, κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης με χρυσό σκόρερ τον Οικονόμου που σημείωσε δύο τέρματα σε αυτό το διάστημα να προκριθεί με σκορ 1-3.

ΑΟ Μαγούλας – ΑΟ Αγναντερού 1-3
Ο Γκαρνάρας άνοιξε λογαριασμό με τον ΑΟΑ, πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο α’ μέρος, με τον Μάγγο να μειώνει σε 1-2 στο 38′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το τελικό 1-3 σημείωσε στο 66′ ο Παπαευθυμίου, δίνοντας την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

ΑΕ Μουζακίου – Δόξα Μητρόπολης
Ανοιχτό και όμορφο ποδόσφαιρο στο Μουζάκι, αφού η νεανική ΑΕΜ, δεν κλείστηκε και αγωνίστηκε επιθετικά κόντρα στο φαβορί που με τη σειρά του «απάντησε» με πέντε τέρματα. Το α’ μέρος έληξε με σκορ 0-2 χάρη σε γκολ των Μπουντούρη και Κώστα Χατζή. Στο 52′ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κατσαρό για το 1-2, με τη Δόξα να «απαντά», κάνοντας το 1-3 και πάλι με τον Σωκράτη Μπουντούρη στο 59′. Ο Ραπάι μείωσε εκ νέου για τους γηπεδούχους (2-3), ενώ οι Νίκος Θ. Παπαδημητρόπουλος και Αναγνωστόπουλος, έκλεισαν το σκορ στο 2-5 για τη Δόξα.

Άρης Καρδίτσας – Θεσσαλικός Ματαράγκας
Το πιο αμφίρροπο, θεαματικό και συναρπαστικό ματς της ημέρας έγινε στην Αγία Παρασκευή, το οποίο τα είχε  όλα! Γκολ, πέναλτι, αποβολές και διακυμάνσεις που κράτησαν «ζεστούς» όσους φιλάθλους επέλεξαν να το παρακολουθήσουν. Στο 5′ ο Άρης προηγήθηκε με τον Σωκράτη Αντωνίου, για να ισοφαρίσει στο 28′ ο Θεσσαλικός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσαπράζη. Στο 38′ ο Αντωνίου σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 2-1 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου, ενώ στο 43′ ο Ματθαίου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για τους φιλοξενούμενους. Στις αρχές τις επανάληψης, η αριθμητικές ισορροπίες επανήλθαν όταν στο 52′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κρικέλης από τον Άρη Καρδίτσας. Στο 55′ ο Ριζογιάννης ισοφάρισε σε 2-2, ενώ στο 69′ ο Σιατήρας έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους, κάνοντας το 3-2. Ο Θεσσαλικός βρήκε το κουράγιο και στο 76′ έκανε το 3-3 με τον Μάριο Σαΐνη, σκορ που έμεινε έως το φινάλε, στέλνοντας το ματς στην παράταση, παρότι στο 92′ κατέγραψε το τέταρτο (!) δοκάρι του στο ματς με τον Μάριο Σαΐνη (ο οποίος είχε άλλο ένα, όπως επίσης οι Ριζογιάννης και Τσαπράζης). Στο έξτρα 30λεπτο, τα πόδια ήταν βαριά των δύο ομάδων και έτσι, χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί έγιναν συνολικά και οι 10 εκτελέσεις, με τις εννέα να είναι εύστοχες από τις δύο ομάδες και στην τελευταία, ο Κουτσιούμπας του Άρη είπε «όχι» στο σουτ του Ριζογιάννη για το τελικό 5-4!

Άρης Καρδίτσας: 5-4 Γιώργος Τσαπαλιάρης
Θεσσαλικός Ματαράγκας: 5-4 Γιώργος Ριζογιάννης (αποκρούστηκε)

Αετός Αγίου Θεοδώρου – Ελπίδα Αγίου Γεωργίου
Ματς με καλό ρυθμό από δύο ομάδες που μπήκαν με καθυστέρηση σε ρυθμούς προετοιμασίας, αλλά έδειξαν ότι το ταλέντο περισσεύει, όπως και η διάθεση να πετύχουν κάτι αξιόλογο στη φετινή σεζόν. Για τον Αετό, την παράσταση έκλεψε ξανά ο 16χρονος Μπάτσας που πέτυχε χατ-τρικ, οδηγώντας στην πρόκριση την ομάδα του. Το 1-0 έκανε στο 7′ ο Θωμάς Κόκκινος, ενώ ο Γιώργος Μπάτσας στο 34′ με διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Ο Κωτσής στο 37′ μείωσε σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπάτσα να σκοράρει στο 42′ και να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με διαφορά δύο τερμάτων. Στην επανάληψη, ο Μπάτσας στο 55′ ανέβασε την τιμή του σκορ στο 4-1, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν το 4-2 στο 72′ και πάλι με  τέρμα του Κωτσή.

ΑΟ Μυρίνης – Αναγέννηση Καρδίτσας
Η «βαριά» φανέλα μέτρησε στη Μυρίνη και η ΑΣΑ κατάφερε με καλή εμφάνιση και ουσία στο παιχνίδι της να πάρει νίκη με ευρύ σκορ και πρόκριση που την πανηγύρισε μαζί με περίπου 200 φιλάθλους της. Ο αγώνας ήταν από την αρχή «ανοιχτός» και φάνηκε πως όποια ομάδα πετύχαινε πρώτη γκολ, αυτή θα έπαιρνε και την ψυχολογία για τη συνέχεια. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 5ο λεπτό με τον Λουκάι, ο οποίος σούταρε με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στο 9′, η Αναγέννηση απάντησε με τον Καρβούνη να σουτάρει και τον Τσιάρα να μπλοκάρει. Στο 10΄η Αναγέννηση απείλησε με τον Θέμη Αλεξίου να πιάνει το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 36′, η ομάδα του Κώστα Τσίλια είχε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν από έξοχη πάσα του Εξ. Τριανταφύλλου, ο Μανούκας από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 44′, ο Καρβούνης κατάφερε σε πολύ κομβικό σημείο του αγώνα να ανοίξει το σκορ για την ΑΣΑ με πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ για το 0-1 του ημιχρόνου.

Στο 50′ ο Μανούκας είχε την ευκαιρία για τον ΑΟΜ να ισοφαρίσει σε 1-1, όμως είδε τον Αναστασίου σε ετοιμότητα, για να φτάσουμε στο 58′ όπου ο Παπαδημητρόπουλος, στο ντεμπούτο του με την Αναγέννηση σκόραρε κατά της παλιάς του ομάδας για το 0-2. Ο Θέμης Αλεξίου στο 60′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 με κοντινή κεφαλιά μετά από απόκρουση του Τσιάρα σε σουτ του Παπαδημητρόπουλου, ενώ στο 64′ ο Γόρδιος έκλεισε τον χορό των γκολ για τους Κιτρινόμαυρους, κάνοντας το 0-4.

Η ομάδα της Μυρίνης είχε ευκαιρία στο 84′ να σημειώσει το γκολ της τιμής αλλά ο Έξαρχος Τριανταφύλλου νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι από τον Αναστασίου που μάντεψε σωστά.