Κυρίαρχος ο ΣΠΑΚ, περίπατο στο ντέρμπι με την ΑΕΛ! (photos)

Ένα ματς που βάσει βαθμολογίας ήταν ντέρμπι, μιας και οι δύο ομάδες ήταν αήττητες στην κορυφή μετά από τέσσερις αγωνιστικές, ο ΣΠΑΚ κατάφερε να το μετατρέψει σε μονόλογο, να επιβληθεί της ΑΕΛ με 3-0 και να περάσει μόνος πρώτος την κορυφή, δίχως ακόμη να μετρήσει παθητικό σετ!

Η ομάδα του Φώτη Αλεξίου χωρίς να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης κατάφερε να επιβληθεί και μάλιστα με τρόπο που θα έλεγε κανείς ότι ο φαινομενικός συνδιεκδικητής του τίτλου δεν αποτελεί κάποιο μεγάλο εμπόδιο στο δρόμο για την κορυφή.

Ο ΣΠΑΚ στερούνταν πόντους κυρίως από δικά του λάθη σε σέρβις και κάποια μπλοκ-άουτ, τα οποία δεν άφησαν να τον επηρεάσουν και να του ανακόψουν τη θέληση για «καθαρή» νίκη.

Το 5-5 στην έναρξη του 1ου σετ έδωσε τη σειρά του στο 13-6 σε ένα διάστημα που η ΑΕΛ είχε ήδη καλέσει δύο τάιμ-άουτ. Με βελτίωση στο μπλοκ τους, οι «βυσσινί» μείωσαν αμέσως μετά  σε 13-9, όμως οι γηπεδούχοι από το κέντρο με τον Βαϊόπολο και από το σέρβις του Παπαγεωργίου έφτασαν στο 17-11. Ακολούθησε ματς με διαφορά της τάξεως των 4-5 πόντων υπέρ του ΣΠΑΚ που με τον Θάνο να «χτυπάει» διαγώνια έφτασε στο 25-21 σε 30′.

Στο 2ο σετ οι ομάδες και πάλι συμβάδιζαν στο σκορ, αυτή τη φορά όμως έως τους 10 πόντους, χωρίς όμως ο ΣΠΑΚ να χάσει το -έστω και- ρευστό του προβάδισμα σε αυτό το σημείο (7-5, 10-7, 11-9). Ρεζκ και Αναγνώστου πήραν τη σκυτάλη στο σέρβις, οι Παπαγεωργίου, Μαλλιώρας και Θάνος επιθετικά είχαν διαβάσει τα μπλοκ των φιλοξενούμενων και η διαφορά σύντομα «άνοιξε» (16-9, 18-12). Ακολούθησαν λάθη στο σέρβις των Καρδιτσιωτών που επέτρεψαν τους «Βυσσινί» να πλησιάσουν έως και τους 4 πόντους (19-15) αλλά μόλις για μία φορά, αφού η συνέχεια ανήκε στον ΣΠΑΚ που με σερί 6-2 έφτασε στο 25-17 σε 27′.

Το τελευταίο σετ ήταν τυπική διαδικασία για τον ΣΠΑΚ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΛ και επικράτησε, όπως μαρτυρά και το σκορ, πιο εύκολα απ’ό,τι στα προηγούμενα. Με επιτυχημένο ροτέισον, τους Γιαννουσά και Σ. Αλεξίου να μπαίνουν μόνο όταν χρειάστηκε για να συνεισφέρουν στο σέρβις και τον Καρρά να δίνει έξτρα λύσεις επιθετικά, ο ΣΠΑΚ προηγήθηκε από νωρίς (5-1, 10-3, 15-8, 18-10), έφτασε τη διαφορά σχεδόν σε διψήφια τιμή (22-13) και εν τέλει επικράτησε σε 22′ με σκορ 25-15.

Τα σετ: 25-21, 25-17, 25-15

ΣΠΑΚ (Φ. Αλεξίου): Τ. Παπαγεωργίου, Γιαννουσάς, Θάνος, Βαϊόπουλος, Καρράς, Μαλλιώρας, Αναγνώστου, Φ. Αλεξίου, Ρεζκ, Γεωργίου, Χειμωνέττος (λ), Φατόλας (λ), Χατζάτογλου, Ντόμπρα.

ΑΕΛ (Ν. Καλαθάς): Μαντάρας, Κοτίτσας, Βασιλάκος, Τσιώλης, Αλεξόπουλος, Ισλαμάι, Παπαστεργίου, Γρούσπας (λ), Κόκκας, Ματούλας, Σαμιώτης, Αρχοντής, Δορδοκίδης, Καβαδίας (λ).