Κυπελλούχος Ερασιτεχνών Ελλάδος στην Καρδίτσα ο Νέστος Χρυσούπολης! (photos + videos)

Την κατάκτηση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδος στον τελικό που έγινε στην Καρδίτσα σήμερα (6/5) το απόγευμα, πέτυχε Νέστος Χρυσούπολης, ο οποίος επιβλήθηκε με 2-0 της Θύελλας Ραφήνας σε μία αναμέτρηση-γιορτή για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο της χώρας.

nestos - rafhna telikos (1)

Η ομάδα από το νομό Καβάλας κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου δίκαια, παρουσιάζοντας καλύτερο πρόσωπο στα 90 λεπτά του τελικού, με τη Θύελλα Ραφήνας να χάνει, ωστόσο, σημαντική ευκαιρία στα τελευταία λεπτά κι ενώ το σκορ ήταν ακόμη 1-0, να ισοφαρίσει και να δώσει νέα δεδομένα στο σημερινό τελικό!

nestos - rafhna telikos (3) nestos - rafhna telikos (5)

Παρουσία περίπου 700 ατόμων με ταξιδιώτες-φίλους και των δύο ομάδων που έκλεψαν την παράσταση στην κερκίδα του ΔΑΚ της Καρδίτσας, αλλά και λάτρεις του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου της περιοχής μας, ο τελικός άρχισε με τις καλύτερες συνθήκες και μέσα σε πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

nestos - rafhna telikos (2) nestos - rafhna telikos (4)

Αρχικά και με την επίσημη είσοδο των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο μαζί με την τετράδα των διαιτητών, εκ των οποίων ο Καρδιτσιώτης Τριαντάφυλλος Τίκας (1ος διαιτητής) και επίσης Καρδιτσιώτης Αντώνης Διπλάρης (1ος βοηθός), ο πρόεδρος της ΕΠΣ Καρδίτσας κ. Μανώλης Παλάσκας, συνοδευόμενος από τον πρόεδρο της Επιτροπής Κυπέλλου της Ε.Π.Ο και πρόεδρο της ΕΠΣ Θράκης κ. Μάνο Γαβριηλίδη, τον ταμία της ΕΠΟ και πρόεδρο της ΕΠΣ Έβρου κ. Χρήστο Καραβασίλη, τον πρόεδρο της ΕΠΣ Δυτικής Αττικής κ. Γεώργιο Παπαμακάριο και τον γραμματέα της ΕΠΣ Καρδίτσας κ. Άρη Τσίρα βρέθηκαν στον αγωνιστικό χώρο και αντάλλαξαν θερμή χειραψία με όλους τους ποδοσφαιριστές και το διαιτητικό σχήμα του τελικού, ευχόμενοι σε όλους καλό παιχνίδι και καλή επιτυχία.

Ακολούθησε η απονομή τιμητικής πλακέτας στον πρόεδρο της ΕΠΣ Καρδίτσας, κ. Μανώλη Παλάσκα από τον πρόεδρο της Επιτροπής Κυπέλλου της Ε.Π.Ο. και πρόεδρο της ΕΠΣ Θράκης κ. Μάνο Γαβριηλίδη για την προσφορά του στον αθλητισμό και το ποδόσφαιρο.

nestos - rafhna telikos (6) nestos - rafhna telikos (7)

Στη συνέχεια, ήταν η σειρά της Αναγέννησης Καρδίτσας να αποδώσει τιμή στο σημερινό τελικό σε έναν πρώην μέλος της, τον Στάθη Καραλίδη, με τον βετεράνο ποδοσφαιριστή να φοράει τη φανέλα της Αναγέννησης τη διετία 1994-96 και πλέον να είναι παράγοντας της ομάδας του Νέστου Χρυσούπολης. Ο προπονητής της ομάδας Νέων της Αναγέννησης, Τάκης Δρόσος παρέδωσε αναμνηστική φανέλα στον παλαίμαχο ποδοσφαιριστή των Κιτρινόμαυρων όπως και μία ανθοδέσμη, με τους φίλαθλους των τροπαιούχων να αποθεώνουν τη στιγμή!

nestos - rafhna telikos (10)

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και πριν καλά-καλά συμπληρωθούν 30 δευτερολέπτων αγώνα, ο Μπουλγκούρας ξέφυγε από τα αριστερά και με παράλληλη, προς το τέρμα, συρτή μπαλιά βρήκε τον Μαχαιρούδη, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

nestos - rafhna telikos (8)

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αλλά ο Νέστος είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να δείχνουν ότι ακόμη δεν είχαν βρει τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 22′ ο Γκατσολάρι πάσαρε στον Κούτεφ, ο οποίος σούταρε άουτ, ελάχιστα εκατοστά από το δεξί δοκάρι του Πάντου. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η πρώτη απειλή από τη Θύελλα με τον Ντόσκα να επιχειρεί ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καραβελίδη.

Στο 28′, η Θύελλα Ραφήνας άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και απείλησε με σουτ του Ντούνη, το οποίο έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νέστου.

Τα λεπτά κυλούσαν στη συνέχεια χωρίς να υπάρχει κάποια αξιόλογη ευκαιρία, ενώ μάλιστα, λόγω της υψηλής θερμοκρασίας, ο αγώνας διεκόπη στο 30′ ώστε οι αγωνιζόμενοι να πάρουν ανάσες και να δροσιστούν για τη συνέχεια της αναμέτρησης. Στο 40′ ο Ζγκούρι επιχείρησε σέντρα-σου χωρίς να ανησυχήσει τον πορτιέρο της Θύελλας.

nestos - rafhna telikos (9)

Η τελευταία καλή στιγμή για το 1ο μέρος ήρθε από τη Θύελλα που «άγγιξε» την ισοφάριση, όταν στο 45′ ο Κατσουγκρής με σουτ μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καραβελίδη για το 1-0 του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός δεν ήταν καλός στα πρώτα λεπτά, με τη Θύελλα να προσπαθεί να βγει μπροστά αλλά τον Νέστο να στέκεται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και να μην κινδυνεύει ουσιαστικά. Ο Πέτρος Τσιγκούλης, θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του ώστε να φτάσει στην ισοφάριση και στο 52′ τα έπαιξε όλα για όλα, πραγματοποιώντας διπλή αλλαγή με τους Δημεσπύρα και Μουλάκη να περνούν στον αγωνιστικό χώρο.

Μάλιστα, από κόρνερ του Δημεσπύρα, ο Κατσουγκρής πήρε την κεφαλιά στο 69′ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, η Θύελλα είχε πολύ καλή στιγμή με τον Δεσύλλα, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, με το σουτ του να αποκρούεται από τον Καραβελίδη.

Στο 75′ ήρθε η αντίδραση της ομάδας από τη Χρυσούπολη, όταν σε εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά του Μπουλγκούρα, ο Γκατσολάρι βρέθηκε ανενόχλητος και φάτσα με το τέρμα, όμως η προβολή του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 78′ ο Νέστος έφτασε πολύ κοντά στο 2-0, όμως το σουτ του Γκατσολάρι πέρασε, μετά από παρεμβολή αμυνόμενου, δίπλα από το αριστερό «Γ» της εστίας του Πάντου.

Στο 81′ η Θύελλα είχε τη μεγαλύτερή της ευκαιρία στον αγώνα, όταν Μουλάκης νικήθηκε σε τετ-α-τετ από πλάγια θέση από τον Καραβελίδη, ο οποίος κράτησε το «μηδέν» σε κρίσιμο σημείο για την ομάδα του.

Τα λεπτά κυλούσαν με τον Νέστο να έχει την κατοχή της μπάλας και να «παίζει» με το χρόνο, για να φτάσουμε στο τρίτο από τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων, όταν σε αντεπίθεση της ομάδας του Καραμπετάκη, ο Νέστος σημείωσε γκολ-καρμπόν με αυτό που άνοιξε το σκορ, με τον Γκατσολάρι από τα αριστερά να κάνει την παράλληλη, συρτή μπαλιά στον Κούτεφ, ο οποίος προ κενής εστίας έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, σφραγίζοντας την κατάκτηση του τροπαίου για την ομάδα του.

nestos - rafhna telikos (16)

Τα γκολ: 1′ Μαχαιρούδης, 90+3′ Κούτεφ

Κίτρινες: 90′ Παπαδάτος, 90+3′ Κούτεφ – 34′ Σερέτης, 89′ Ντούνης

Νέστος Χρυσούπολης (Ν. Καραμπετάκης): Καραβελίδης, Στέρεφ, Μπουλγκούρας, Σιαματάς, Παυλακάκης (87′ Μανούκος), Παπαδάτος, Χασάνογλου (60′ Δεσύλλας), Γκατσολάρι, Μαχαιρούδης, Κούτεφ, Ζγκούρι (71′ Γαμβρέλης).

Θύελλα Ραφήνας (Π. Τσιγκούλης): Πάντος, Μανουσάκης (52′ Δημεσπύρας), Τσέλιος (63′ Πρόδρομος), Τασσόπουλος, Σερέτης (52′ Μουλάκης), Ντούνης, Αράπης, Ντόσκας, Καζαντζής, Κατσουγκρής, Αθανασόπουλος.

Παρακολουθείστε όλον τον αγώνα ΕΔΩ

nestos - rafhna telikos (17)

Όπως ήταν φυσικό ποδοσφαιριστές, προπονητικό τιμ και διοικητικά μέλη του Νέστου Χρυσούπολης ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς μετά το τελικό σφύριγμα της λήξης, πηγαίνοντας για τα καθιερωμένα «όλε» προς τη Θύρα 1 του Σταδίου της Καρδίτσας, εκεί που φιλοξενήθηκαν οι φίλοι της Μακεδονικής ομάδας.

Στη συνέχεια, ακολούθησε η απονομή, η οποία πραγματοποιήθηκε τον πρόεδρο της Επιτροπής Κυπέλλου της Ε.Π.Ο και πρόεδρο τη ΕΠΣ Θράκης κ. Μάνο Γαβριηλίδη, τον πρόεδρο της ΕΠΣ Καρδίτσας κ. Μανώλη Παλάσκα και τον πρόεδρο της ΕΠΣ Δυτικής Αττικής κ. Γεώργιο Παπαμακάριο.

nestos - rafhna telikos (15) nestos - rafhna telikos (14)

Τιμητική πλακέτα για τη συμμετοχή τους στον τελικό παρέλαβε και η τετράδα των διαιτητών, ενώ σε ένδειξη ευγενούς άμιλλας, οι ποδοσφαιριστές της Θύελλας Ραφήνας χειροκρότησαν θερμά τους κυπελλούχους κατά τη διάρκεια της απονομής, ενώ οι παίχτες του Νέστου χειροκρότησαν με τη σειρά τους την ομάδα από την Ανατολική Αττική και τον κόσμο της, εισπράττοντας την ίδια χειρονομία.

nestos - rafhna telikos (13) nestos - rafhna telikos (12)

Δείτε ΕΔΩ εκτενές φωτορεπορτάζ του karditsasportiva.gr με όλα τα παρελκόμενα του τελικού