«Κυανόλευκο» το ντέρμπι, μεγάλο διπλό ο ΑΟ Σελλάνων!

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη στο ντέρμπι με τον Ατρόμητο Παλαμά πήρε ο ΑΟ Σελλάνων με 0-1 και διατήρησε το αήττητο, αλλά και την καλή παράδοση που έχει στην έδρα των «πράσινων»! Το γκολ των νικητών πέτυχε ο Μπούσδρας στο πρώτο ημίχρονο, με το Προάστιο να έχει και δοκάρι!

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

atromitos palama - ao sellanwn 2016-17 (13)

Οι παίκτες του Προαστίου μπήκαν καλύτερα και ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη καλή στιγμή που καταγράφηκε στην αναμέτρηση. Μόλις στο 3′ ένα φάουλ του Χαρβαλιά απείλησε την εστία του Γούπου, ενώ στο 5′ η κεφαλιά του Κούρκουλα ύστερα από κόρνερ πέρασε μόλις άουτ.

Ο Βούζας με σουτ εκτός περιοχής προσπάθησε να γίνει απειλητικός για τον Ατρόμητο, όμως έφυγε πάνω από την εστία του Καμινιώτη.

atromitos palama - ao sellanwn 2016-17 (16)

Στο 16′ ο κορυφαίος παίκτης των Σελλάνων, Κούρκουλας, εκτέλεσε απευθείας φάουλ από απόσταση 30 μέτρων και πιάνοντας ένα ασύλληπτο σουτ, την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι, κρούωντας τον κώδωνα του κινδύνου ξανά.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με το σκηνικό να μην έχει αλλάξει και την ομάδα του Καλογεράκη να πατά φανερά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να ξέρει τι θέλει έγινε το 0-1. Εκτελέστηκε το κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Χαρβαλιά , ο οποίος έπιασε το σουτ, με το Γούπο να διώχνει την μπάλα με τη βοήθεια του δοκαριού και τον Μπούσδρα σε κενό τέρμα να κάνει το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για τους «κυανόλευκους».

atromitos palama - ao sellanwn 2016-17 (17)

Στην επόμενη φάση ο Μανασής ύστερα από μαρκάρισμα του Κολλιού, δεν μπόρεσε να συνεχίσει και αντικαταστάθηκε από τον Αργυρόπουλο.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς να συμβεί κάποια μεγάλη φάση από την ομάδα του Μπεριτζά, η οποία στην επανάληψη πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να γίνει απειλητική, κυρίως από τα πλάγια και με κάποιες στημένες φάσεις.

Στο 57′ ο Ζάγγος έκανε τη σέντρα με το Βούζα να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα άουτ. Στο 74′ νέα κεφαλιά του ανενόχλητου αυτή τη φορά Βούζα κατέληξε στην αγκαλιά του Καμινιώτη, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ στην κίνηση του Κόκκινου λίγα λεπτά αργότερα.

atromitos palama - ao sellanwn 2016-17 (19)

Ο χρόνος κυλούσε με τα Σέλλανα να κρατάνε πίσω το «μηδέν» και να βγαίνουν στην κόντρα δημιουργώντας κινδύνους στον Ατρόμητο.

Στο 90′ ο Αρχοντής δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε με το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει μεγάλο νικητή τον ΑΟ Σελλάνων με 0-1 και τον Ατρόμητο να παραμένει με 3 βαθμούς.

atromitos palama - ao sellanwn 2016-17 (21)