Κοίταξε τα μάτια τη Νίκη Βόλου ο ΑΟ Σελλάνων!

Με ισοπαλία έληξε το κυανόλευκο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στον 4ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής ανάμεσα σε ΑΟ Σελλάνων και Νίκη Βόλου.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση
Δείτε ΕΔΩ βίντεο με τα καλύτερα στιγμιότυπα από την αναμέτρηση
Δείτε ΕΔΩ δηλώσεις από τους Αλέξανδρο Κούρτογλου και Γιώργο Κούτση

Η ομάδα του Προαστίου, μπροστά σε 1.200 φιλάθλους και των δύο πλευρών, αν και προηγήθηκε με τέρμα του Σωτήρη Κόκκινου στο 21′ ισοφαρίστηκε στο 77′ με τον Ταβάρες και έτσι το τελικό 1-1 διατήρησε αήττητες και τις δύο «μονομάχους» υποχρεώνοντάς τες ταυτόχρονα στην πρώτη τους βαθμολογική απώλεια.

Πολύ δυνατά μπήκε στον αγώνα η Νίκη Βόλου και προσπάθησε να πιέσει τον ΑΟ Σελλάνων. Για ένα περίπου 20λεπτο είχε καλύτερη εικόνα και δημιούργησε φάσεις.

Μόλις στο 3’ ο Κέρι επιχείρησε να αιφνιδιάσει με απευθείας φάουλ τον Παπαδόπουλο που αντέδρασε σωστά αποκρούοντας σε κόρνερ.

Στο 9’ ο Κέρι πέρασε μια όμορφη κάθετη μπαλιά στον Βουκομάνοβιτς, ο Σέρβος φορ πλάσαρε αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε με τα πόδια.

Στο 17’ ο Κέρι με κεφαλιά βρήκε τον πρώην επιθετικό του Προαστίου στην μικρή περιοχή αλλά ο τελευταίος δεν έκανε καλό κοντρόλ με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.

Στο 20’ από προσπάθεια του Μετούσι, η μπάλα στρώθηκε στον Βουκομάνοβιτς που πλάσαρε απευθείας, αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Στο 21’ στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησε ο ΑΟ Σελλάνων άνοιξε το σκορ. Ο Κοντός από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής προσπάθησε να σουτάρει, ουσιαστικά έκανε «τσαφ», η μπάλα πήρε ψηλοκρεμαστή πορεία και ο επερχόμενος Κόκκινος με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Νίκης Βόλου.

Το γκολ αποσυντόνισε τη Νίκη Βόλου που μέχρι το ημίχρονο είχε ένα καλό σουτ στο 35΄.

Επιθετικά επιχείρησε να μπει και στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη. Στο 47′ μετά από σέντρα ο Μακεγκό έβαλε λάθος το πόδι του με αποτέλεσμα να χάσει μια καλή ευκαιρία.

Στο 49’ ο Κέρι εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τον Παπαδόπουλο να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 59’ ο Τσιρογιάννης εκτέλεσε φάουλ με τον τερματοφύλακα να πετάγεται στο «Γ» και να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο επόμενο λεπτό ο ΑΟ Σελλάνων έχασε μια καλή ευκαιρία όταν από εκτέλεση φάουλ, ο Τζέκος πιεζόμενος έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 62’ ο Ταβάρες έκανε συρτό σουτ με την μπάλα να «ξύνει» το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η Νίκη Βόλου δεν έβρισκε τρόπους να απειλήσει, ο Κέρι ήταν εγκλωβισμένος και ο Βουκομάνοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο σχεδόν εξαφανισμένος, ήρθε η ισοφάριση κυριολεκτικά από το… πουθενά.

Ο Ταβάρες στο 76’ έπιασε ένα φαινομενικά ακίνδυνο συρτό σουτ έξω από την περιοχή, ο Παπαδόπουλος έβαλε τις παλάμες του να μπλοκάρει, η μπάλα του έφυγε και κατέληξε στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του παιχνιδιού χάλασε και ουσιαστικά δεν δημιουργήθηκε άλλη σοβαρή ευκαιρία.

Να σημειωθεί ότι το γήπεδο του Παλαμά ήταν κατάμεστο, ενώ εκατοντάδες ήταν και οι φίλαθλοι που ταξίδεψαν από το Βόλο.

Τα γκολ: 21’ Κόκκινος – 77′ Ταβάρες.

Κίτρινες: 92’ Μπούσδρας – 58’ Καντούτσης, 60’ Μετούσι -89’ Ρόβας.

Α.Ο. Σελλάνων (Αλ. Κούρτογλου): Παπαδόπουλος, Παπαγεωργίου, Τζάνης, Αρχοντής, Μπούσδρας, Χαϊδιάρης, Τσιρογιάννης (92’ Κούρκουλας), Μπιτέλης (82’ Θεοδωρόπουλος), Τζέκος, Κοντός (72’ Υφαντής), Κόκκινος (87’ Πατσαρούχας).

Νίκη Βόλου (Γ. Κούτσης): Αποστολίδης, Μετούσι (85’ Ντινιωτάκης), Παπαδόπουλος, Καντούτσης, Καρτσαμπάς (33’ λ.τρ. Παπαδήμας), Ρόβας, Μέτσε, Κέρι, Μακενγκό (58’ Ιορδανίδης), Φάμπιο, Βουκομάνοβιτς (86’ Αναστασίου).

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Σάββατο 13 Οκτωβρίου

Ολυμπιακός Βόλου – Πιερικός 5-1 (28’ Σερτζίνιο, 34, 49’ Φλίγκος, 39’ Ζγκούρι, 87’ πέν. Ρόκας – 53’ πέν. Κυπαρίσσης)

Κυριακή 14 Οκτωβρίου

ΑΟ Σελλάνων – Νίκη Βόλου 1-1 (21’ Κόκκινος – 77’ Ταβάρες)
ΓΣ Αλμυρού – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 1-1 (59’ Τζοβάρας – 75’ Αποστολίδης)
Απόλλων Μακρυχωρίου – ΑΟ Στυλίδας 1-2 (58’ Κατσιγιάννης – 43’ Καραλής, 65’ Λέντας)
Οικονόμος Τσαριτσάνης – Φωκικός 2-1 (39’ Περτζιόνι, 59’ Κατσαμάγκας – 21’ Χατζηστάμου)
Αστέρας Ιτέας – Θησέας Αγριάς 1-0 (90’+3 πέν. Σεΐτι)
ΑΣ Μετέωρα – Αναγέννηση Καρδίτσας 5-0 (16’ Πολυζόπουλος, 18’ Τεπερίδης, 36’ Μαρούδας, 63’ Σκόνδρας, 78’ Ιωάννου)