Κλήρωση Α1 ΕΣΚΑΘ: Πρεμιέρα εντός για ΑΣΑ και Γ.Σ. Σοφαδων με Φοίβο και Ελασσόνα!

Πραγματοποιήθηκε σήμερα (16/9) το πρωί στην αίθουσα εκδηλώσεων του Εμπορικού Επιμελητηρίου Λάρισας η κλήρωση για τα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΘ της σεζόν 2018-19.

Δείτε ΕΔΩ όλο το πρόγραμμα της Α2 ΕΣΚΑΘ 2018-19
Δείτε ΕΔΩ όλο το πρόγραμμα της B’ ΕΣΚΑΘ 2018-19

Στην Α1 ΕΣΚΑΘ και τον Δυτικό Όμιλο (Λάρισας, Τρικάλων, Καρδίτσας), ο νομός μας θα εκπροσωπηθεί εκ νέου από τρεις ομάδες. Συγκεκριμένα, τον Γ.Σ. Σοφάδων που πέρυσι τερμάτισε στην 4η θέση, την Αναγέννηση απορρόφησε τον Ήφαιστο και επιστρέφει με αντρική ομάδα στις επίσημες διοργανώσεις μετά από 18 χρόνια και τον  νεοφώτιστο Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής».

Οι δύο από τις τρεις ομάδες του νομού μας ξεκινούν το νέο πρωτάθλημα με εντός έδρας υποχρεώσεις, με την Αναγέννηση να υποδέχεται τον Φοίβο Γιάννουλης, τον Γ.Σ. Σοφάδων την Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας, ενω ο Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής» θα δοκιμαστεί εκτός έδρας με τον Γ.Σ. Αμπελώνα.

Θυμίζουμε ότι φέτος οι ομάδες αυξήθηκαν από 10 σε 12 και επομένως θα  υπάρξουν 22 αγωνιστικές.

Εκτός από το καθιερωμένο σύστημα πλέι-οφ για την ανάδειξη του πρωταθλητή, η διοργανώτρια αρχή από φέτος θεσπίζει και πλέι-άουτ, όπως αναφέρεται ρητά στην προκήρυξη.

Μάλιστα, για να προκύψει η τελική τετράδα στα πλέι-οφ, εκεί όπου αναμετριούνται οι δύο πρώτες κάθε Ομίλου σχηματίζοντας μίνι πρωτάθλημα έξι αγωνιστικών, υπάρχουν πλέι-οφ σε κάθε Όμιλο, όπου ο 1ος θα αγωνιστεί με τον 4ο και ο 2ος με τον 3ο, μεταφέροντας τις νίκες από τα ματς της κανονικής διάρκειας της σεζόν, με στόχο να φτάσουν τις δύο νίκες (αν μία ομάδα έχει δύο νίκες ήδη στα μεταξύ ματς, περνάει απευθείας στα ενιαία, τελικά πλέι-οφ).

Σε ό,τι αφορά τα πλέι-άουτ ισχύει ακριβώς η ίδια διαδικασία, με τη διαφορά ότι οι αγώνες κατάταξης θα διεξαχθούν ξεχωριστά για κάθε Όμιλο, χωρίς ενιαία πλέι-άουτ.

Εκεί ο 8ος θα αντιμετωπίσει τον 11ο (προτελευταίο) του Ομίλου του και ο 9ος τον 10ο, με την ομάδα που θα φτάσει πρώτη τις δύο νίκες να παραμένει στην κατηγορία. Σε περίπτωση που έχουν από μία νίκη στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, τότε θα διεξαχθεί τρίτος αγώνας στην έδρα της ομάδας που κατέλαβε την υψηλότερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α’Φάσης .

Η πρεμιέρα ορίστηκε για το Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2018 και το πλήρες πρόγραμμα έχει ως εξής:

1ος Γύρος

1η αγωνιστική (20/10):

ΑΕΛ – Φαλώρεια
Αστέρας Λάρισας – Γ.Σ. Νίκαιας
Γ.Σ. Αμπελώνα – Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»
Γόμφοι – Δαναοί Τρικάλων
Αναγέννηση Καρδίτσας – Φοίβος Γιάννουλης
Γ.Σ. Σοφάδων– ΓΣ Ελασσόνας

2η αγωνιστική:

ΑΕΛ – Αναγέννηση Καρδίτσας
Φοίβος Γιάννουλης – Γόμφοι
Δαναοί Τρικάλων – Γ.Σ. Αμπελώνα
Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» – Αστέρας Λάρισας
Γ.Σ. Νίκαιας – Φοίβος Γιάννουλης
Φαλώρεια – Γ.Σ. Σοφάδων

3η αγωνιστική:

ΑΕΛ – Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»
Αστέρας Λάρισας – Δαναοί Τρικάλων
Γ.Σ. Αμπελώνα – Φοίβος Γιάννουλης
Γόμφοι – ΓΣ Ελασσόνας
Αναγέννηση ΚαρδίτσαςΓ.Σ. Σοφάδων
Φαλώρεια – Γ.Σ. Νίκαιας

4η αγωνιστική:

Αναγέννηση Καρδίτσας – Φαλώρεια
Γ.Σ. Σοφάδων– Γόμφοι
ΓΣ Ελασσόνας – Γ.Σ. Αμπελώνα
Φοίβος Γιάννουλης – Αστέρας Λάρισας
Δαναοί Τρικάλων – ΑΕΛ
Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» – Γ.Σ. Νίκαιας

5η αγωνιστική:

ΑΕΛ – Φοίβος Γιάννουλης
Αστέρας Λάρισας – ΓΣ Ελασσόνας
Γ.Σ. Αμπελώνα – Γ.Σ. Σοφάδων
Γόμφοι – Αναγέννηση Καρδίτσας
Γ.Σ. Νίκαιας – Δαναοί Τρικάλων
Φαλώρεια – Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»

6η αγωνιστική:

Γόμφοι – Φαλώρεια
Αναγέννηση Καρδίτσας – Γ.Σ. Αμπελώνα
Γ.Σ. Σοφάδων– Αστέρας Λάρισας
ΓΣ Ελασσόνας – ΑΕΛ
Φοίβος Γιάννουλης – Γ.Σ. Νίκαιας
Δαναοί Τρικάλων – Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»

7η αγωνιστική:

ΑΕΛ – Γ.Σ. Σοφάδων
Αστέρας Λάρισας – Αναγέννηση Καρδίτσας
Γ.Σ. Αμπελώνα – Γόμφοι
Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» – Φοίβος Γιάννουλης
Γ.Σ. Νίκαιας – ΓΣ Ελασσόνας
Φαλώρεια – Δαναοί Τρικάλων

8η αγωνιστική:

Γ.Σ. Αμπελώνα – Φαλώρεια
Γόμφοι – Αστέρας Λάρισας
Αναγέννηση Καρδίτσας – ΑΕΛ
Γ.Σ. Σοφάδων– Γ.Σ. Νίκαιας
ΓΣ Ελασσόνας – Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»
Φοίβος Γιάννουλης – Δαναοί Τρικάλων

9η αγωνιστική:

ΑΕΛ – Γόμφοι
Αστέρας Λάρισας – Γ.Σ. Αμπελώνα
Δαναοί Τρικάλων – ΓΣ Ελασσόνας
Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»Γ.Σ. Σοφάδων
Γ.Σ. Νίκαιας – Αναγέννηση Καρδίτσας
Φαλώρεια – Φοίβος Γιάννουλης

10η αγωνιστική:

Αστέρας Λάρισας – Φαλώρεια
Γ.Σ. Αμπελώνα – ΑΕΛ
Γόμφοι – Γ.Σ. Νίκαιας
Αναγέννηση ΚαρδίτσαςΓ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»
Γ.Σ. Σοφάδων– Δαναοί Τρικάλων
ΓΣ Ελασσόνας – Φοίβος Γιάννουλης

11η αγωνιστική:

ΑΕΛ – Αστέρας Λάρισας
Φοίβος Γιάννουλης – Γ.Σ. Σοφάδων
Δαναοί Τρικάλων – Αναγέννηση Καρδίτσας
Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» – Γόμφοι
Γ.Σ. Νίκαιας – Γ.Σ. Αμπελώνα
Φαλώρεια – ΓΣ Ελασσόνας

2ος Γύρος

12η αγωνιστική (21/10):

Φαλώρεια – ΑΕΛ
Γ.Σ. Νίκαιας – Αστέρας Λάρισας
Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» – Γ.Σ. Αμπελώνα
Δαναοί Τρικάλων – Γόμφοι
Φοίβος Γιάννουλης – Αναγέννηση Καρδίτσας
ΓΣ Ελασσόνας – Γ.Σ. Σοφάδων

13η αγωνιστική:

Αναγέννηση Καρδίτσας – ΑΕΛ
Γόμφοι – Φοίβος Γιάννουλης
Γ.Σ. Αμπελώνα – Δαναοί Τρικάλων
Αστέρας Λάρισας – Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»
Φοίβος Γιάννουλης – Γ.Σ. Νίκαιας
Γ.Σ. Σοφάδων– Φαλώρεια

14η αγωνιστική:

Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» – ΑΕΛ
Δαναοί Τρικάλων – Αστέρας Λάρισας
Φοίβος Γιάννουλης – Γ.Σ. Αμπελώνα
ΓΣ Ελασσόνας – Γόμφοι
Γ.Σ. Σοφάδων– Αναγέννηση Καρδίτσας
Γ.Σ. Νίκαιας – Φαλώρεια

15η αγωνιστική:

Φαλώρεια – Αναγέννηση Καρδίτσας
Γόμφοι – Γ.Σ. Σοφάδων
Γ.Σ. Αμπελώνα – ΓΣ Ελασσόνας
Αστέρας Λάρισας – Φοίβος Γιάννουλης
ΑΕΛ – Δαναοί Τρικάλων
Γ.Σ. Νίκαιας – Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»

16η αγωνιστική:

Φοίβος Γιάννουλης – ΑΕΛ
ΓΣ Ελασσόνας – Αστέρας Λάρισας
Γ.Σ. Σοφάδων– Γ.Σ. Αμπελώνα
Αναγέννηση Καρδίτσας – Γόμφοι
Δαναοί Τρικάλων – Γ.Σ. Νίκαιας
Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» – Φαλώρεια

17η αγωνιστική:

Φαλώρεια – Γόμφοι
Γ.Σ. Αμπελώνα – Αναγέννηση Καρδίτσας
Αστέρας Λάρισας – Γ.Σ. Σοφάδων
ΑΕΛ – ΓΣ Ελασσόνας
ΓΣ Ελασσόνας – Γ.Σ. Νίκαιας
Δαναοί Τρικάλων – Φαλώρεια

18η αγωνιστική:

Γ.Σ. Σοφάδων– ΑΕΛ
Αναγέννηση Καρδίτσας – Αστέρας Λάρισας
Γόμφοι – Γ.Σ. Αμπελώνα
Φοίβος Γιάννουλης – Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»
Δαναοί Τρικάλων – Γ.Σ. Νίκαιας
ΓΣ Ελασσόνας – Φαλώρεια

19η αγωνιστική:

Φαλώρεια – Γ.Σ. Αμπελώνα
Αστέρας Λάρισας – Γόμφοι
ΑΕΛ – Αναγέννηση Καρδίτσας
Γ.Σ. Νίκαιας – Γ.Σ. Σοφάδων
Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» – ΓΣ Ελασσόνας
Δαναοί Τρικάλων – Φοίβος Γιάννουλης

20ή αγωνιστική:

Γόμφοι – ΑΕΛ
Γ.Σ. Αμπελώνα – Αστέρας Λάρισας
ΓΣ Ελασσόνας – Δαναοί Τρικάλων
Γ.Σ. Σοφάδων– Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»
Αναγέννηση Καρδίτσας – Γ.Σ. Νίκαιας
Φοίβος Γιάννουλης – Φαλώρεια

21η αγωνιστική:

Φαλώρεια – Αστέρας Λάρισας
ΑΕΛ – Γ.Σ. Αμπελώνα
Γ.Σ. Νίκαιας – Γόμφοι
Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»  – Αναγέννηση Καρδίτσας
Δαναοί Τρικάλων – Γ.Σ. Σοφάδων
Φοίβος Γιάννουλης – ΓΣ Ελασσόνας

22η αγωνιστική:

Αστέρας Λάρισας – ΑΕΛ
Γ.Σ. Σοφάδων– Φοίβος Γιάννουλης
Αναγέννηση Καρδίτσας – Δαναοί Τρικάλων
Γόμφοι – Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»
Γ.Σ. Αμπελώνα – Γ.Σ. Νίκαιας
ΓΣ Ελασσόνας – Φαλώρεια