Κλήρωσε για την Α2 ΕΣΚΑΘ 2018-19! Πρεμιέρα Νέους ΑΕΛ για Ολυμπιακό εντός ο Απόλλων με ΕΑΛ!

Πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής (16/9) η κλήρωση για το πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΘ 2018-19.

Δείτε ΕΔΩ όλο το πρόγραμμα της Α1 ΕΣΚΑΘ 2018-19
Δείτε ΕΔΩ όλο το πρόγραμμα της B’ ΕΣΚΑΘ 2018-19

Φέτος, οι Όμιλοι επανέρχονται στον προπέρσινο αριθμό ομάδων και από 12, κάθε Όμιλος θα έχει ξανά 10 ομάδες.

Στον Δυτικό (2ο) Όμιλο, θα συμμετέχουν από το νομό μας οι Ολυμπιακός Καρδίτσας και Απόλλων Καρδίτσας.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι φέτος εξαιρέθηκαν οι ομάδες Νέων (Κ21) των Σωματείων, αφού όλα δείχνουν πως θα σχηματίσουν ξεχωριστό πρωτάθλημα.

Εδώ να επισημάνουμε ότι η Διοργανώτρια Αρχή ενέταξε πλέι-οφ και πλέι-άουτ στο πρωτάθλημα. Έτσι, υπάρχουν πλέι-οφ σε κάθε Όμιλο, όπου ο 1ος θα αγωνιστεί με τον 4ο και ο 2ος με τον 3ο, μεταφέροντας τις νίκες από τα ματς της κανονικής διάρκειας της σεζόν, με στόχο να φτάσουν τις δύο νίκες (αν μία ομάδα έχει δύο νίκες ήδη στα μεταξύ ματς, προβιβάζεται απευθείας στην Α1 ΕΣΚΑΘ).

Σε ό,τι αφορά τα πλέι-άουτ ισχύει ακριβώς η ίδια διαδικασία, με τη διαφορά ότι οι αγώνες κατάταξης θα διεξαχθούν ξεχωριστά για κάθε Όμιλο, χωρίς ενιαία πλέι-άουτ.

Εκεί ο 6ος θα αντιμετωπίσει τον 9ο (προτελευταίο) του Ομίλου του και ο 7ος τον 8ο, με την ομάδα που θα φτάσει πρώτη τις δύο νίκες να παραμένει στην κατηγορία. Σε περίπτωση που έχουν από μία νίκη στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, τότε θα διεξαχθεί τρίτος αγώνας στην έδρα της ομάδας που κατέλαβε την υψηλότερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α’Φάσης .

Παράλληλα, οι ομάδες Κ-21 που μέχρι πέρυσι συμμετείχαν σε Α2 και Β’ ΕΣΚΑΘ, από φέτος θα έχουν δικό τους πρωτάθλημα (πρωτάθλημα Νέων), με την κλήρωσή του να γίνεται σε μεταγενέστερη ημερομηνία (αρχικά θα γίνουν οι κληρώσεις και τα προγράμματα των πρωταθλημάτων Εφήβων και Παίδων και έπειτα αυτό των Νέων).

Η πρεμιέρα ορίστηκε για το Σάββατο 20 Οκτωβρίου και το πλήρες πρόγραμμα έχει ως εξής:

1ος Γύρος

Η 1η αγωνιστική (20/10):

Νέοι Αθλητές ΑΕΛ – Ολυμπιακός Καρδίτσας
Άρης Τρικάλων – Ίκαρος Λάρισας
Μάγοι Τρικάλων – ΑΟ Σουφλάρια
ΚΑΣ Δεσκάτης – Κρόνος Τρικάλων
Απόλλων Καρδίτσας – ΕΑ Λάρισας

2η αγωνιστική:

ΕΑ Λάρισας – ΚΑΣ Δεσκάτης
Κρόνος Τρικάλων – Μάγοι Τρικάλων
ΑΟ Σουφλάρια – Άρης Τρικάλων
Ίκαρος Λάρισας – Νέοι Αθλητές ΑΕΛ
Ολυμπιακός ΚαρδίτσαςΑπόλλων Καρδίτσας

3η αγωνιστική:

Νέοι Αθλητές ΑΕΛ – ΑΟ Σουφλάρια
Άρης Τρικάλων – Κρόνος Τρικάλων
Μάγοι Τρικάλων – ΕΑ Λάρισας
ΚΑΣ Δεσκάτης– Απόλλων Καρδίτσας
Ολυμπιακός Καρδίτσας – Ίκαρος Λάρισας

4η αγωνιστική:

ΚΑΣ Δεσκάτης– Ολυμπιακός Καρδίτσας
Απόλλων Καρδίτσας – Μάγοι Τρικάλων
ΕΑ Λάρισας – Άρης Τρικάλων
Κρόνος Τρικάλων – Νέοι Αθλητές ΑΕΛ
ΑΟ Σουφλάρια – Ίκαρος Λάρισας

5η αγωνιστική:

Νέοι Αθλητές ΑΕΛ – ΕΑ Λάρισας
Άρης Τρικάλων – Απόλλων Καρδίτσας
Μάγοι Τρικάλων – ΚΑΣ Δεσκάτης
Ίκαρος Λάρισας – Κρόνος Τρικάλων
Ολυμπιακός Καρδίτσας – ΑΟ Σουφλάρια

6η αγωνιστική:

Μάγοι Τρικάλων – Ολυμπιακός Καρδίτσας
ΚΑΣ Δεσκάτης– Άρης Τρικάλων
Απόλλων Καρδίτσας – Νέοι Αθλητές ΑΕΛ
ΕΑ Λάρισας – Ίκαρος Λάρισας
Κρόνος Τρικάλων – ΑΟ Σουφλάρια

7η αγωνιστική:

Νέοι Αθλητές ΑΕΛ – ΚΑΣ Δεσκάτης
Άρης Τρικάλων – Μάγοι Τρικάλων
ΑΟ Σουφλάρια – ΕΑ Λάρισας
Ίκαρος Λάρισας – Απόλλων Καρδίτσας
Ολυμπιακός Καρδίτσας – Κρόνος Τρικάλων

8η αγωνιστική:

Άρης Τρικάλων – Ολυμπιακός Καρδίτσας
Μάγοι Τρικάλων – Νέοι Αθλητές ΑΕΛ
ΚΑΣ Δεσκάτης– Ίκαρος Λάρισας
Απόλλων Καρδίτσας – ΑΟ Σουφλάρια
ΕΑ Λάρισας – Κρόνος Τρικάλων

9η αγωνιστική:

Νέοι Αθλητές ΑΕΛ – Άρης Τρικάλων
Κρόνος Τρικάλων – Απόλλων Καρδίτσας
ΑΟ Σουφλάρια – ΚΑΣ Δεσκάτης
Ίκαρος Λάρισας – Μάγοι Τρικάλων
Ολυμπιακός Καρδίτσας – ΕΑ Λάρισας

2ος Γύρος

10η αγωνιστική:

Ολυμπιακός Καρδίτσας – Νέοι Αθλητές ΑΕΛ
Ίκαρος Λάρισας – Άρης Τρικάλων
ΑΟ Σουφλάρια – Μάγοι Τρικάλων
Κρόνος Τρικάλων – ΚΑΣ Δεσκάτης
ΕΑ Λάρισας –  Απόλλων Καρδίτσας

11η αγωνιστική:

ΚΑΣ Δεσκάτης– ΕΑ Λάρισας
Μάγοι Τρικάλων – Κρόνος Τρικάλων
Άρης Τρικάλων – ΑΟ Σουφλάρια
Νέοι Αθλητές ΑΕΛ – Ίκαρος Λάρισας
Απόλλων ΚαρδίτσαςΟλυμπιακός Καρδίτσας

12η αγωνιστική:

ΑΟ Σουφλάρια – Νέοι Αθλητές ΑΕΛ
Κρόνος Τρικάλων – Άρης Τρικάλων
ΕΑ Λάρισας – Μάγοι Τρικάλων
Απόλλων Καρδίτσας – ΚΑΣ Δεσκάτης
Ίκαρος Λάρισας – Ολυμπιακός Καρδίτσας

13η αγωνιστική:

Ολυμπιακός Καρδίτσας – ΚΑΣ Δεσκάτης
Μάγοι Τρικάλων – Απόλλων Καρδίτσας
Άρης Τρικάλων – ΕΑ Λάρισας
Νέοι Αθλητές ΑΕΛ – Κρόνος Τρικάλων
Ίκαρος Λάρισας – ΑΟ Σουφλάρια

14η αγωνιστική:

ΕΑ Λάρισας – Νέοι Αθλητές ΑΕΛ
Απόλλων Καρδίτσας – Άρης Τρικάλων
ΚΑΣ Δεσκάτης– Μάγοι Τρικάλων
Κρόνος Τρικάλων – Ίκαρος Λάρισας
ΑΟ Σουφλάρια – Ολυμπιακός Καρδίτσας

15η αγωνιστική:

Ολυμπιακός Καρδίτσας – Μάγοι Τρικάλων
Άρης Τρικάλων – ΚΑΣ Δεσκάτης
Νέοι Αθλητές ΑΕΛ – Απόλλων Καρδίτσας
Ίκαρος Λάρισας – ΕΑ Λάρισας
ΑΟ Σουφλάρια – Κρόνος Τρικάλων

16η αγωνιστική:

ΚΑΣ Δεσκάτης– Νέοι Αθλητές ΑΕΛ
Μάγοι Τρικάλων – Άρης Τρικάλων
ΕΑ Λάρισας – ΑΟ Σουφλάρια
Απόλλων Καρδίτσας – Ίκαρος Λάρισας
Κρόνος Τρικάλων – Ολυμπιακός Καρδίτσας

17η αγωνιστική:

Ολυμπιακός Καρδίτσας – Άρης Τρικάλων
Νέοι Αθλητές ΑΕΛ – Μάγοι Τρικάλων
Ίκαρος Λάρισας – ΚΑΣ Δεσκάτης
ΑΟ Σουφλάρια – Απόλλων Καρδίτσας
Κρόνος Τρικάλων – ΕΑ Λάρισας

18η αγωνιστική:

Άρης Τρικάλων – Νέοι Αθλητές ΑΕΛ
Απόλλων Καρδίτσας – Κρόνος Τρικάλων
ΚΑΣ Δεσκάτης– ΑΟ Σουφλάρια
Μάγοι Τρικάλων – Ίκαρος Λάρισας
ΕΑ Λάρισας – Ολυμπιακός Καρδίτσας