«Κλήρωσε» για την Α’ & Β’ Φάση του κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου» 2018-19 – Αναλυτικά τα ζευγάρια

Με την κλήρωση για την Α’ και Β’ Φάση του κυπέλλου ΕΠΣ Καρδίτσας ξεκίνησε το απόγευμα της Πέμπτης (25/8) στο ξενοδοχείο «Thessalikon Grand» το πρόγραμμα κληρώσεων για τις διοργανώσεις της τοπικής Ένωσης στα πλαίσια της σεζόν 2018-19.

Δείτε ΕΔΩ την κλήρωση και το πρόγραμμα για τη Α’ ΕΠΣΚ
Δείτε ΕΔΩ την κλήρωση και το πρόγραμμα για την Α1 ΕΠΣΚ
Δείτε ΕΔΩ την κλήρωση και το πρόγραμμα για τον 1ο Όμιλο της Β’ ΕΠΣΚ
Δείτε ΕΔΩ την κλήρωση και το πρόγραμμα για τον 2ο Όμιλο της Β’ ΕΠΣΚ
Δείτε ΕΔΩ την κλήρωση και το πρόγραμμα για τη Γ’ ΕΠΣΚ

To Κύπελλο της ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου θα διεξαχθεί με 37 ομάδες. Η συγκεκριμένη διοργάνωση έχει τη μορφή της περυσινής σεζόν, με τα 32 Σωματεία της Α’ και της Α1 ΕΠΣΚ να συμμετέχουν υποχρεωτικά, όπως επίσης και οι Αναγέννηση, ΑΟ Σελλάνων, Απόλλων Μακρυχωρίου. Από εκεί και πέρα, Α.Ο. Μαγούλας και ΑΣ Αργιθέας είναι οι ομάδες της Β’ ΕΠΣΚ που δήλωσαν συμμετοχή στο θεσμό, ενώ δεν υπήρξε Σωματείο της Γ’ ΕΠΣΚ που κατέθεσε συμμετοχή. Η πρεμιέρα του κυπέλλου θα γίνει το Σαββατοκύριακο 8-9 Σεπτεμβρίου και η Β’ Φάση μία εβδομάδα αργότερα (15-16 Σεπτεμβρίου). Εδώ να αναφέρουμε ότι για τη Β’ Φάση ενδέχεται να υπάρξουν αλλαγές στις ημερομηνίες αγώνων που θα κληρωθούν οι ομάδες της Γ’ Εθνικής (ανάλογα με τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις σε πρωτάθλημα και κύπελλο)

Για να προκύψουν τα «32» εισιτήρια της Β’ Φάσης, η Α’ Φάση διεξάγεται με 5 νοκ-άουτ αναμετρήσεις στις οποίες συμμετέχουν οι συνολικά 10 ομάδες: Οι ομάδες που προβιβάστηκαν στην Α1 κατηγορία από την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο, οι ομάδες που κατέλαβαν τις τελευταίες θέσεις στην Α1 κατηγορία την περασμένη σεζόν) και οι δύο ομάδες που δήλωσαν συμμετοχή από τη Β’ ΕΠΣΚ (ΑΟ Μαγούλας, ΑΣ Αργιθέας).

Οι αγώνες έχουν τη μορφή νοκ-άουτ και οι ομάδες από χαμηλότερες κατηγορίες στα ζευγάρια πήραν το δικαίωμα της έδρας, ενώ σε ομάδες ίδιας κατηγορίας, η έδρα προέκυψε τυχαία από την κλήρωση.

Αναλυτικά η κλήρωση:

Α’ Φάση (8-9 Σεπτεμβρίου)

1. Αετός Καλλιφωνίου – Αίας Μαραθέας
2. Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Άρης Καρδίτσας
3. ΑΟ Μαγούλας – Αργεντινή Καρδίτσας
4. Ήφαιστος – Αστέρας Δασοχωρίου
5. ΑΣ Αργιθέας – Άρης Φίλιας

Β’ Φάση (15-16 Σεπτεμβρίου)

1. ΑΕ Λεονταρίου – Σώκρατες
2. ΑΟ Μυρίνης – Αναγέννηση Καρδίτσας
3. ΑΕ Καρποχωρίου – Αστέρας Καρδίτσας
4. ΑΣ Αργιθέας/Άρης Φίλιας – ΑΕ Καππαδοκικού
5. Ηρακλής Σοφάδων – ΑΟ Σελλάνων
6. ΑΟ Μαγούλας/Αργεντινή Καρδίτσας – ΑΟ Αγναντερού
7. Μαυραϊκή – Παλαμαϊκή
8. Αετός Αγίου Θεοδώρου – Ελπίδα Αγίου Γεωργίου
9. Διγενής Αρτεσιανού – Ταυρωπός
10. ΑΟ Κρανέας – ΑΟ Καρδίτσα
11. Ήφαιστος/Αστέρας Δασοχωρίου – Πάμισσος Καλογραιανών
12. Προδρομιακός – ΑΟ Φύλλου
13. Ατρόμητος Παλαμά  – Απόλλων Μακρυχωρίου
14. ΑΕ Μουζακίου – Δόξα Μητρόπολης
15. Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου/Άρης Καρδίτσας – Θεσσαλικός Ματαράγκας
16. Αετός Καλλιφωνίου/Αίας Μαραθέας – Νέα Νίκη Καμινάδων