Κιτρινόμαυρη η κορυφή, το ντέρμπι στην αήττητη ΑΣΑ BC!

Η μοναξιά της κορυφής της ανήκει!

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ του αγώνα

Η Αναγέννηση BC μπροστά σε περίπου 400 φιλάθλους της και μία ατμόσφαιρα των οργανωμένων που θα ζήλευε ομάδα της basketleague, κέρδισε άνετα τον ΓΣ Αμπελώνα για την 6η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ και με 6×6 είναι πλέον μόνη πρώτη στον 2ο Όμιλο!

Το 90-80 επισφράγισε την ανωτερότητα της ομάδας του Σπύρου Παππά και Βασίλη Κρομμύδα, η οποία με ρεσιτάλ στο β’ μέρος, εκεί όπου έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 20 πόντους και με έναν «αφηνιασμένο» Τσέλιο έξω από τα 6,75μ. (τελείωσε το ματς με 25 πόντους και 5 εύστοχα τρίποντα) υποχρέωσε τον αντίπαλο στην πρώτη του φετινή ήττα!

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι το 23′ καθώς από εκεί και πέρα οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχό του, με σταθερή πρωτοπορία στο σκορ, φτάνοντας ακόμη και στο 80-60 στο 36′!

Οι φιλοξενούμενοι που αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον Μανώλα, έδειχναν να βρίσκονται μέσα στο ματς, όσο Αποστολάκης στο α’ ημίχρονο (σκόραρε αρκετές φορές από το high post) υποχρέωνε τον Καλλιάρα να βγει εκτός ρακέτας και οι Κοτσώνας, Κονδυλόπουλος έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΓΣ Αμπελώνα να προηγείται με 6-13, όμως ένα σερί της Αναγέννηση 8-0, την έφερε μπροστά στο 5′ με 14-13, με μπροστάρηδες τους Καλλιάρα και Αργύρη.

Ακολούθησε ματς πόντο-πόντο για το 19-20 στο φινάλε της 1ης περιόδου.

Στο β’ δεκάλεπτο η Αναγέννηση προσπέρασε με 25-20 με τρία εύστοχα δίποντα του Καλλιάρα, ενώ ο Αμπελώνας μείωσε σε 29-27 χάρη  στον Κοτσώνα. Από εκεί και πέρα, η Αναγέννηση πήγε το ματς στην επαφή και είδε τον Τσακνάκη να συμπληρώνει 3 φάουλ στο 6′ και τέσσερα στο 14′. Η συμβάδιση στο σκορ συνεχίστηκε έως ότου το ημίχρονο βρει τους Καρδιτσιώτες να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ με 42-40.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με εξαιρετικό τρόπο για την Αναγέννηση. Κοβάτσεφ και Πανταζής έκαναν το 47-42 στο 25′, μετά από ένα διάστημα επιθετικής ανομβρίας εκατέρωθεν και το εντυπωσιακό σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε με ένα επιμέρους 15-2 (!) για το 57-43 στο 27′ σε αυτό το διάστημα ο Τσέλιος με 10 σερί πόντους (δύο διαδοχικά τρίποντα και τέσσερις εύστοχες βολές) ξεσήκωσε το κοινό, κάνοντας τη διαφορά επιθετικά για την ομάδα του. Μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου, το σκορ διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα, με τον Κοβάτσεφ να ευστοχεί σε τρίποντο και να ανεβάζει ελαφρώς την τιμή του για το  64-48.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου, λάθη στην επαναφορά έφεραν ένα μίνι σερί 0-4 για τους φιλοξενούμενους με τους Αποστολάκη και Τσακνάκη, για το 64-52.

Η τέταρτη περίοδος φάνηκε στην αρχή να δημιουργεί καταστάσεις ντέρμπι ξανά, αφού το 0-4 από το προηγούμενο δεκάλεπτο συνεχίστηκε για το 1-12 και το 65-60 στο 32′. Όμως, η Αναγέννηση έβγαλε αντίδραση και  κατάφερε με καλάθια του Καλλιάρα από κοντά να φτάσει στο 72-60 και με διαδοχικά τρίποντα να εκτοξεύσει τη διαφορά στο 80-60, με τους Σπανόπουλο, Αργύρη και ένα τρίποντο του Τσέλιου στο φινάλε της επίθεσης των γηπεδούχων από τα 8,5 μέτρα που αποθεώθηκε.

Από εκεί και πέρα, η τιμή δεν έπεσε ποτέ ξανά σε μονοψήφια στο σκορ (παρά μόνο για το 86-77 στο 39′), με την Αναγέννηση να πανηγυρίζει μία ακόμη μεγάλη νίκη μαζί με το κοινό της.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 42-40, 64-52, 90-80

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σπ. Παππάς- Β. Κρομμύδας): Χ. Αντωνίου, Ευ. Φαλιάκης, Πανταζής 7 (1), Πεσλής, Κοβάτσεβ 15 (2), Τσέλιος 25 (5), Χατζηγούλας, Αργύρης 13 (2), Σπανόπουλος 3 (1), Νότος 6, Καλλιάρας 21.

Γ.Σ. Αμπελώνα (Αν. Γιαννόπουλος): Β. Τεκούσης 6, Τσολάκης, Γκανέτσας 11 (2), Κονδυλόπουλος 18, Ε. Τεκούσης, Κοτσώνας 14 (1), Τσακνάκης 14 (4), Βλησσαρούλης 5 (1), Δ. Γκαμπέτας, Καραγιάννης, Αποστολάκης 12.