Κατέρρευσε στο β’ ημίχρονο η Αναγέννηση, δίκαιη ήττα από τον Θησέα

H Aναγέννηση δεν κατάφερε ούτε κόντρα στον Θησέα Αγριάς να αποκομίσει βαθμό, γνωρίζοντας βαριά ήττα στην Καρδίτσα με 0-3 για την 5η αγωνιστική του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Η ομάδα του Τάκη Δρόσου, αν και στο α’ μέρος είχε το πάνω χέρι, διάστημα που πάντως ήταν πίσω στο σκορ με 0-1, από επιπόλαιο γκολ, δεν κατάφερε στην επανάληψη να συνεχίζει το καλό αγωνιστικό πρόσωπο, δέχτηκε δύο γρήγορα γκολ πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα και δεν απέφυγε το μοιράιο αποτέλεσμα, μένοντας χωρίς βαθμό για  5ο σερί ματς και χωρίς γκολ για τέταρτο διαδοχικό.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Θησέας Αγριάς «αιφνιδίασε» την Αναγέννηση, όταν ο Αγασιώτης μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αναστασίου, σε μία φάση διαρκείας που ξεκίνησε από στημένη μπάλ από τα αριστερά.

Η Αναγέννηση αντέδρασε, προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα και δεν απειλήθηκε στη συνέχεια έως το τέλος του ημιχρόνου. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν την κατοχή, δυσκολεύτηκαν στην ανάπτυξη αλλά σίγουρα έβγαλαν τελικές προσπάθειες που άξιζαν τουλάχιστον την ισοφάριση.

Στο 28ο λεπτό η Αναγέννηση έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Γόρδιο, όταν ο 29χρονος μεσοεπιθετικός έφυγε έξυπνα στην πλάτη των αμυντικών μετά από μπαλιά του Καρβούνη πέρασε και τον Κουτσιρίμπα, αλλά από πολύ πλάγια θέση, πλάσαρε με τον Καψιώτη να διώχνει προ της γραμμής σε κόρνερ.

Στο 32′ ο Τάκης Δρόσος προχώρησε σε διπλή αλλαγή τακτικής, περνώντας τους Θωμά Παπαδόπουλο, Τσιάτα στις θέσεις των Πρίφτι και Τεπερεκίδι αντίστοιχα.

Η Αναγέννηση απείλησε, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Γορδίου ο Κουτσιρίμπας έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ πριν γίνουν απειλητικοί οι παίκτες των «κιτρινόμαυρων»

Στο 44ο λεπτό η ΑΣΑ έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία με τον Τσιάτα, ο οποίος πλάσαρε από κοντά αλλά ο Κουτσιρίμπας «σωτήρια» σε κόρνερ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Θησέα να προηγείται από το 2ο λεπτό και την Αναγέννηση να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, «χάνοντας» δύο κλασσικές ευκαιρίες να το πετύχει. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν είχαν κάποια άλλη τελική στο πρώτο μέρος.

Στο 49ο λεπτό ο Λουκάς δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Ο Θησέας στο 53ο λεπτό κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του σε ισάριθμες τελικές! Ο Βλάχος βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή και νίκησε τον Αναστασίου.

Στο 58ο λεπτό ο Θησέας πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Βλάχο και πάλι.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρία τέρματα με τον ίδιο τρόπο σε ισάριθμες τελικές!

Στο 71′ ο Κουτσιρίμπας έδιωξε σε κόρνερ το φάουλ του Λουκά, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βαταμίδης σούταρε και ο γκολκίπερ του Θησέα μπλόκαρε εύκολα.

Όπως ήταν φυσικό η απογοήτευση κυριαρχούσε στους παίκτες της Αναγέννησης και ο ρυθμός της αναμέτρησης «έπεσε» αισθητά μετά και από το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν είχαμε κάτι αξιοσημείωτο και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Θησέα να παίρνει μια ιστορική και συνάμα υπερπολύτιμη εκτός έδρας νίκη και την Αναγέννηση να «βυθίζεται» ακόμα περισσότερο, όντας η μοναδική ομάδα του ομίλου που δεν έχει ούτε βαθμό.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Τ. Δρόσος): Αναστασίου, Αναγνώπουλος, Καπετάνος, Ξανθόπουλος, Δ. Αλεξίου (70′ Τζέλλος), Τεπερεκίδης (32′ Τσιάτας), Γόρδιος (60′ Βαταμίδης), Λουκάς, Πρίφτι (32′ Παπαδόπουλος), Καρβούνης, Παπαδημητρόπουλος.

Θησέας Αγριάς (Λ. Μπακάλης): Κουτσιρίμπας, Καψιώτης, Διαμαντόπουλος (62′ Παπαδόπουλος), Βαντεγούιχε, Γιαουπλάρης, Κοτζαθανάσης (59′ Σφακάς), Πέτσης, Αγιασιώτης (82′ Μπόρας), Βλάχος (70′ Ζάχος), Οικονόμου, Δημητριάδης.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Σάββατο 27 Οκτωβρίου

ΑΟ Σελλάνων – Απόλλων Μακρυχωρίου 0-1 (67’ Τζουμάκης)
Οικονόμος Τσαριτσάνης – ΓΣ Αλμυρού 1-3 (71’ Χάμος – 17’, 45’+2 Αλεξανδρής, 83’ Χατζής)
Αστέρας Ιτέας – Νίκη Βόλου 0-1 (21’ Τζιώρας)
ΑΣ Μετέωρα – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 1-0 (64’ Σκόνδρας)
Ολυμπιακός Βόλου – ΑΟ Στυλίδας 4-0 (3’, 90’ Φλίγκος, 19’ Ζγκούρι, 21’ Σερτζίνιο)
Πιερικός – Φωκικός 0-1 (71’ Μεγάλος)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Θησέας Αγριάς 0-3 (2’ Αγιασιώτης, 53’, 58’ Βλάχος)