«Καθάρισε» σε μια ώρα τον Φιλαθλητικό Λαμίας ο ΣΠΑΚ! (photos)

Υπόθεση…62 λεπτών ήταν η αναμέτρηση του ΣΠΑΚ με τον Φιλαθλητικό Λαμίας για την 7η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας.

Οι «Τρικολόρε» δεν είχαν διάθεση να δημιουργήσουν ελπίδες στον αντίπαλό τους ούτε για μία…κολακευτική εμφάνιση φτάνοντας σε ένα πειστικό 3-0 σετ, με την εναλλαγή παιχτών από τον Φώτη Αλεξίου να διατηρεί την εκρηκτικότητα, τη φρεσκάδα και την ισορροπημένη εμφάνιση της ομάδας από την αρχή έως το φινάλε του ματς!

Για να αποτυπώσουμε με ακρίβεια την εικόνα του αγώνα, ήταν άλλο ένα ματς με σαφή διαφορά δυναμικότητας, στο οποίο ο ΣΠΑΚ ήθελε να κάνει το δικό του παιχνίδι, να εφαρμόσει όσα δουλεύει στις προπονήσεις και να πάρει την ουσία που είναι βαθμοί, βάζοντας τα θεμέλια για συναρμολόγηση ομάδας που δεν αποσκοπεί μόνο στη φετινή πρωταγωνιστική της παρουσία στο πρωτάθλημα αλλά και σε βάθος…Α2!

Με εξαίρεση το δεύτερο σετ που από δικά του λάθη ο ΣΠΑΚ επέτρεψε τον αντίπαλό του να φτάσει τους 18 πόντους, η αναμέτρηση είχε από το πρώτο σέρβις έως την τελευταία της στιγμή, φαβορί στο παρκέ.

Στο 1ο σετ ο ΣΠΑΚ έφτασε πολύ σύντομα τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για το 13-3 και με ώθηση από το σέρβις δυσκόλεψε πολύ την υποδοχή των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν κατάφεραν καθόλου να δημιουργήσουν παιχνίδι για το 25-12 σε 22′.

Το επόμενο σετ, παρότι είχε περισσότερους πόντους αθροιστικά, διήρκεσε δύο λεπτά λιγότερο με το 25-18 να δίνει πλέον μεγάλο αβαντάζ στους Καρδιτσιώτες για την κατάκτηση της νίκης. Σε αυτό το διάστημα ο Φώτης Αλεξίου έδωσε την ευκαιρία στους παίχτες που πέρυσι έφτασαν με το Εφηβικό τμήμα έως τις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας να αγωνιστούν και να δείξουν ότι με την απαραίτητη προσήλωση οι δυνατότητές τους είναι για μεγαλύτερο επίπεδο.

Στο 3ο σετ το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τον ΣΠΑΚ να δημιουργεί όμορφες φάσεις από το κέντρο, να διαβάζει το μπλοκ στις επιθέσεις των Φθιωτών και να φτάσει στο 25-13 σε 20′.

Τα σετ: 25-12, 25-18, 25-13

ΣΠΑΚ (Φ. Αλεξίου): Παπαγεωργίου, Θάνος, Μαλλιώρας, Καρράς, Σ. Αλεξίου, Φατόλας (λ), Ρεζκ, Σφακιανάκης, Αναγνώστου, Βαϊόπουλος, Χατζάτογλου, Χειμωνέττος (λ).

Φ.Σ. Λαμίας: Μπενιάτας, Μπλάρας, Αθανασίου (λ), Κουφιώτης, Φλώρος, Τζουβάρας, Μαυραντάς.