Θρίλερ και ήττα από το Μαρούσι για ΑΣΚ!

Ο ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ δεν τα κατάφερε στο Μαρούσι για την 9η αγωνιστική της Α2.

Η ομάδα της Καρδίτσας ηττήθηκε με 84-81, αν και μέχρι το 39′ ήταν μπροστά στο σκορ, ενώ ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο 4ο δεκάλεπτο τον έφερε να προηγείται με +13 (59-72) στο 32′.

Παρόλα αυτά, η αντεπίθεση διαρκείας του Αμαρουσίου, το έφερε μπροστά με 82-81, στην επόμενη φάση ο ΑΣΚ δε βρήκε στόχο σε προσπάθεια του Κακλαμάνου που η μπάλα μπήκε και βγήκε και το φινάλε έγινε με δύο εύστοχες βολές των γηπεδούχων για να σημειωθεί η τέταρτη φετινή ήττα των Κυανόλευκων.

Ο ΑΣΚ μπήκε στο κλειστό του Αγ. Θωμά με αποφασιστικότητα για το τρίτο εκτός έδρας ροζ φύλλο της σεζόν. Προηγήθηκε με 15-20 στο 1ο δεκάλεπτο και στη β’ περίοδο αύξησε το προβάδισμά του, πηγαίνοντας το ματς εκεί που ήθελε με πολύ καλή εμφάνιση στο ποστ από τους Γράβα, Καρρά και Παπαχρήστο. Στον «άσσο», ο ΑΣΚ μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στους Σαριμπαλίδη και Ερμείδη, επιδιώκοντας να έχει φρεσκάδα στη δημιουργία παιχνιδιού  ελλείψει Μαυρογιάννη για το 32-43 του ημιχρόνου.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με το Μαρούσι να πιέζει και να πλησιάσει τον ΑΣΚ στο σκορ, χάρη σε προσπάθειες του Λυκογιάννη, του Μιχαλούτσου και του Στασινού. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, ισοφάρισαν σε 57-57 αλλά δεν κατάφεραν να προσπεράσουν για το 59-65 στο 30′.

Το 4ο δεκάλεπτο είχε εξαιρετική εκκίνηση για τον ΑΣΚ που προηγήθηκε με 59-72 αποκτώντας ένα αβαντάζ που φαινόταν αδύνατο να ανατραπεί. Παρόλα αυτά, τα φάουλ που καταλογίστηκαν στην ομάδα της Καρδίτσας στο φινάλε απέβησαν καθοριστικά.

Με το σκορ να είναι 77-81, το Μαρούσι ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές για το 79-81 με τον Ξύδα, έπειτα από φάουλ πάνω στον Κακλαμάνο που οι διαιτητές εξάντλησαν την αυστηρότητά τους. Στην επόμενη επίθεση, ο ΑΣΚ υπέπεσε σε λάθος και το Μαρούσι οδηγήθηκε ξανά στις βολές, σημειώνοντας 1/2 για το 80-81.

Ο ΑΣΚ αστόχησε στη συνέχεια σε τρίποντο με τον Παπαχρήστο, με τον Ξύδα με λέι-απ να βάζει για πρώτη φορά στο ματς που όπως αποδείχτηκε, ήταν και καθοριστική.

Ακολούθησε θρίλερ, καθώς ο Γράβας αστόχησε στην επίθεση  των Καρδιτσιωτών, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Κακλαμάνος έκανε το ντράιβ (δείτε στο παρακάτω βίντεο), αστόχησε με μεγάλη δόση ατυχίας και για να σταματήσει ο χρόνος, έγινε φάουλ με το Μαρούσι να σημειώνει 2/2 βολές και να επικρατεί με 84-81.

Η φάση με τον Κακλαμάνο κι ενώ το σκορ ήταν 82-81:

Η διακύμανση:

15-20 10’, 18-22 12’, 18-24 13’, 32-43, 55-57 28’, 57-57 28’, 59-62’ 29’, 59-72 32’, 63-73 33’, 82-81, 39’40”, 84-81

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 59-65, 84-81

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κνέζεβιτς 2, Στασινός 18 (3/4 διπ., 3/7 τριπ., 6 ριμπ., 2 κλεψ.), Ξυδάς 13 (9/10 βολές, 2/6 διπ., 0/6 τριπ., 6 ριμπ., 4 ασίστ), Χατζηδάκης 13 (5/7 διπ., 4 ριμπ.), Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 2, Λυκογιάννης 14 (3/4 τριπ., 5 ριμπ.), Σουρλής (5 ασίστ), Παπαγεωργόπουλος 5 (1/5 τριπ.), Μιχαλούτσος 17 (9/12 βολές, 2/6 τριπ., 6 ριμπ., 3 κλεψ.).

Καρδίτσα (Ι. Τζήμας): Μόκφορντ 3 (1/2 τριπ.), Γράβας 15 (3/5 διπ., 1/1 τριπ., 5 ριμπ.), Παπαχρήστος 7 (1/2 τριπ., 7 ριμπ.), Κακλαμάνος 12 (3/4 διπ., 0/5 τριπ., 4 ριμπ., 4 ασίστ), Καρράς 8 (3/5 διπ., 6 ριμπ.), Παπαδόπουλος 2, Ερμείδης 12 (2/3 διπ., 1/3 τριπ.), Καλλές 5, Σαριμπαλίδης 8 (2/6 τριπ.), Μαγκουνής 9 (4/8 διπ.).