Θρίαμβος για τις Γυναίκες του Απόλλωνα, διπλό στη Νίκη Βόλου!

Με…ματς της σειράς έκανε να μοιάζει ο Απόλλων Καρδίτσας το ντέρμπι κορυφής στο Γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΘ με τη Νίκη Βόλου!

Στο κλειστό της Ν. Ιωνίας, η ομάδα του Κώστα Ναούμ δε θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ποδαρικό στο 2019, αφού κέρδισε με 33-52 τις περυσινές πρωταθλήτριες Θεσσαλίας και τις υποχρέωσε στην πρώτη τους ήττα!

Οι Καρδιτσιώτισσες που αγωνίστηκαν χωρίς την Αντωνοπούλου, η οποία την Παρασκευή (11/1) υποβλήθηκε σε επέμβαση στο δεξί πόδι για αποκατάσταση ρίξης χιαστού, συνεχίζουν αήττητες στο πρωτάθλημα και πλέον έχουν να διαχειριστούν το εντυπωσιακό +19 στο μεταξύ τους ματς, κάνοντας βήμα τίτλου από τον Ιανουάριο, ενώ αναδείχτηκαν άτυπες πρωταθλήτριες χειμώνα!

Με αποφασιστική εμφάνιση, οι πρωταθλήτριες ΕΣΚΑΘ 2016 και 2017 έδειξαν ότι δεν έχουν διάθεση να διαπραγματευτούν την επιστροφή τους στο θρόνο και με σπουδαία άμυνα έφτασαν σε μία πειστικότατη νίκη.

Όσο για το αγωνιστικό σκέλος, το 1ο δεκάλεπτο κύλησε με τον Απόλλωνα να αντλεί πόντους από τη Χαβαλέ και τη Μερισιώτη, ενώ από εκεί και έπειτα, ο Απόλλων κυριάρχησε βάζοντας στην επιθετική του εξίσωση και την πολύ καλή Καλακώνα για το 17-26 του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο η διαφορά άρχισε να γίνεται πιο αισθητή υπέρ των φιλοξενούμενων που στο 3ο δεκάλεπτο δέχτηκαν μόλις 5 πόντους, ενώ είχαν απόλυτη επιθετική ισορροπία, σκοράροντας από 26 πόντους σε κάθε ημίχρονο.

Από εκεί και έπειτα, πλουραλισμό στο σκοράρισμα προσέφερε και η Μπαράκου, χωρίς όμως κάποια αθλήτρια να υστερεί, αφού οι προσπάθειες στην άμυνα και τα ριμπάουντ ήταν αυτές που έκριναν την έκβαση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 17-26, 22-36, 33-52

Νίκη Βόλου (Ν. Γαλανάκης): Σαρακατσάνου, Κωστούλα 7 (1), Παρασχάκη, Αγαγιώτη 4, Μπράχου, Ντέγκα 2, Κόπανου 4, Παπαγάκη 15 (1), Κατσιοπούλου, Τότση, Πασχαλίδη, Στρίγκου.

Απόλλων Καρδίτσας (Κ. Ναούμ): Μήνου 1, Τσιαχματιώτη, Γαλαγάλα, Χαρίση 2, Μπαράκου 8 (1), Χαβαλέ 14, Τσιριμώκου, Καλακώνα 14, Β. Μερισιώτη 13.