Θεαματικός ο ΓΣ Σοφάδων, «σκόρπισε» τον Αστέρα Λάρισας

Ο ΓΣ Σοφάδων, έβαλε ρυθμό στο παιχνίδι του από άλλη κατηγορία και νίκησε με 108-79 τον Αστέρα Λάρισας για την εξ’αναβολής αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Η ομάδα του Γιάννη Τσίμα έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 31 πόντους (100-69 στο 36′), ενώ μπήκε στην τετράδα, σημειώνοντας την 6η σερί νίκη της και την 9η σε 12 ματς πρωταθλήματος συνολικά.

Χωρίς τους Θοδωρή Δίκαρο, Άκη Χαλκιά που προφυλάχθηκαν αλλά και τον τραυματία Βασίλη Παπαδημητρίου, ο ΓΣ Σοφάδων απέδωσε πολύ όμορφο μπάσκετ, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, είχε υπομονή και ταχύτητα στο passing game του για να τελειώσει το ημίχρονο με +25, σημειώνοντας 58 πόντους (58-33).

Στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Ι. Τσίμας έδωσε την ευκαιρία στους νεαρούς Καραμουλά και Τουλιά να πάρουν συμμετοχή, με τον πρώτο να σκοράρει με λέι-απ και να κερδίζει το χειροκρότημα, όπως όλη η ομάδα συνολικά για την παρουσία της.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Βασίλη Ρούκα που αγωνίστηκε χωρίς τον Σκούμα, παρέμεινε στην 6η θέση και απομακρύνεται από την προνομιούχο τετράδα.

Ο Αστέρας αντιστάθηκε έως το 7′ όταν και κατάφερε να παραμείνει σε επαφή με το σκορ, σε μία διαφορά μεταξύ 2-4 πόντων. Στα τελευταία 2,5 λεπτά του 1ου δεκαλέπτου, ο ΓΣΣ με δύο τρίποντα του Αντωνίου, ένα του Γούλα και καλάθι του Σφακιανού, έφερε τη διαφορά στο +9, στο τέλος της 1ης περιόδου.

Στο 11′, είχαμε την πρώτη διψήφια τιμή της διαφοράς υπέρ των Σοφαδιτών που είδαν τον Γεωργαντζά να σκοράρει και να μοιράζει ασίστ στους Γούλα, Παπαϊωάννου και Σφακιανό στο ποστ, για το 31-29 στο 13′.

Στο 16′ σημειώθηκε το πρώτο νταμπλ-σκορ (42-21,) ενώ το σερί συνεχίστηκε (19-2) για τους γηπεούχους που έκαναν με τον Γεωργατζά το 47-21 στο 17′. Στο ημίχρονο , το 58-33 άφησε το στίγμα για το τι θα επακολουθούσε στην επανάληψη.

Η 3η περίοδος άρχισε με μία μίνι αντίδραση των φιλοξενούμενων. Μέσα σε τέσσερα λεπτά, ο Αστέρας με τους Γεωργάκη και Ντικούδη έτρεξε σερί 7-17 και μείωσε σε 65-50 για το τάιμ-άουτ του Τσίμα.

Ο ΓΣ Σοφάδων ανέβασε τη διαφορά ξανά στο +20 (71-51) για να μειώσει εκ νέου ο Αστέρας στο -15 για το 75-60 στο 29′.

Στην τελευταία περίοδο, οι εναλλαγές των γηπεδούχων σε παίχτες έφεραν φρεσκάδα και μετέφεραν την κούραση στον αντίπαλο, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει. Αφού πρώτα παγιώθηκε πάνω από τους 20 πόντους (85-64 στο 32′), μετά από γκολ-φάουλ του Αντωνίου, έφτασε στο +28 δύο φορές (94-66 στο 35′ 97-69 στο 36′), με το τρίποντο του Ψυχογιού να «στρογγυλοποιεί το σκορ των γηπεδούχων που έφτασαν την 100άρα και μαζί το μέγιστο προβάδισμά τους, για το +31 στο 36′ (100-69).

Το τελικό 108-79 δεν άλλαξε τίποτε στην εικόνα της αναμέτρηση, με τον Γυμναστικό να κυριαρχεί και να δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 58-33, 80-62, 108-79

Γ.Σ.Σοφάδων (Ι. Τσίμας): Γούλας 34 (6), Καραμουλάς 2, Ψυχογιός 9 (3), Χαλκιάς, Παπαϊωάννου 19, Γεωργαντζάς 10 (1), Τρ. Ζωιτσάκος, Τουλιάς, Μανόπουλος, Ν. Αντωνίου 19 (2), Σφακιανός 15, Δίκαρος.

Αστέρας Λάρισας (Βασ. Ρούκας) Κρεμμύδας 18 (1), Μπαζάκης 13 (1), Μπάρμπας 15 (3), Ντικούδης 5, Γεωργάκης 17 (1), Παλάσκας 5 (1), Οικονόμου 6, Αράπκουλες, Πολύζος.