Η κλήρωση του πρωταθλήματος Κ16 της ΕΠΣΚ 2018-19 (πλήρες πρόγραμμα)

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Δευτέρα (15/10) στην αίθουσα συνεδριάσεων του Ενωσιακού Αθλητικού Κέντρου στη συνοικία του Αγίου Νικολάου Καρδίτσας, η κλήρωση για το πρωτάθλημα Κ16 της ΕΠΣΚ, όπου το KarditsaSportiva ήταν το μοναδικό μέσο που παρέστη στη διαδικασία.

Δείτε ΕΔΩ την κλήρωση στο πρωτάθλημα Κ14

Παρουσία εκπροσώπων των Σωματείων και των υπεύθυνων προπονητών, ο πρόεδρος της Τεχνικής Επιτροπής κ. Πέτρος Παπαδάκος και το μέλος της Τεχνικής Επιτροπής κ. Δημήτρης Κωτούζας διενέργησαν την κλήρωση, εξηγώντας τη διαδικασία αλλά και τους κανονισμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Στις αλλαγές, αρχικά θα πρέπει να αναφέρουμε ότι η ονομασία, πλέον είναι Κ-16 αντί για Παιδικό, όπως αποφάσισε να καθιερώσει η ΕΠΟ.

Επίσης, ο αγώνας στο πρωτάθλημα Κ16 αυξανονται κατά δέκα λεπτά και έτσι θα έχουν διάρκεια 80 λεπτών (δύο 40λεπτα ημίχρονα).

Οι προβλεπόμενες διαστάσεις του γηπέδου και των εστιών είναι αυτές που ορίζονται και για τους αγώνες αντρικού/ενήλικου, στα επίσημα ερασιτεχνικά και επαγγελματικά πρωταθλήματα.

Για τους υπεύθυνους προπονητές των τμημάτων Κ16 χρειάζεται η έκδοση δελτίου πιστοποίησης διπλωματούχου προπονητή, τουλάχιστον UEFA-C, το οποίο θα πρέπει να επιδεικνύεται την ημέρα των αγώνων.

Όσον αφορά τα δελτία αλλοδαπών ποδοσφαιριστών, χορηγείται παράταση έως τις 31/12 προκειμένου αυτά να είναι έτοιμα από τους υπεύθυνους των ομάδων, λόγω γραφειοκρατικής διαδικασίας που απαιτείται και έτσι οι ομάδες δύνανται να τους χρησιμοποιήσουν με το απλό (ροζ) δελτίο.

Οι συμμετέχουσες ομάδες είναι 12, σε ένα πρωτάθλημα δύο γύρων όπου οι τέσσερις πρώτες της κανονικής διάρκειας θα προκριθούν στα ημιτελικά και θα διασταυρωθούν σε διπλούς αγώνες (ο 1ος με τον 4ο και ο 2ος με τον 3ο) για να προκύψει το ζευγάρι του τελικού.

Το πρωτάθλημα ξεκινά το Σάββατο 20 Οκτωβρίου και το πλήρες πρόγραμμα έχει ως εξής:

1η αγωνιστική 12η – 20 Οκτωβρίου

Απόλλων Μακρυχωρίου – ΠΑ Σοφάδων
ΑΟΚ – Πανελλήνιος
Αστέρας– Ηρακλής Παλαμά
Εθνικός Καρδίτσας – ΑΕ Μουζακίου
ΑΕ Λεονταρίου – ΑΠΟΚ/Φωστήρας
Αναγέννηση – Πλαστήρας

2η αγωνιστική 13η – 27 Οκτωβρίου

ΑΟΚ – Απόλλων Μακρυχωρίου
ΠΑ Σοφάδων – Αστέρας
Πανελλήνιος – Εθνικός Καρδίτσας
Ηρακλής Παλαμά – ΑΕ Λεονταρίου
ΑΕ Μουζακίου – Αναγέννηση
Πλαστήρας – ΑΠΟΚ/Φωστήρας

3η αγωνιστική 14η – 3 Νοεμβρίου

Απόλλων Μακρυχωρίου – Αστέρας
Εθνικός Καρδίτσας – ΑΟΚ
ΑΕ Λεονταρίου – ΠΑ Σοφάδων
Αναγέννηση  – Πανελλήνιος
Πλαστήρας – Ηρακλής Παλαμά
ΑΠΟΚ/Φωστήρας – ΑΕ Μουζακίου

4η αγωνιστική 15η – 10 Νοεμβρίου

Εθνικός Καρδίτσας – Απόλλων Μακρυχωρίου
Αστέρας– ΑΕ Λεονταρίου
ΑΟΚ – Αναγέννηση
ΠΑ Σοφάδων – Πλαστήρας
Πανελλήνιος – ΑΠΟΚ/Φωστήρας
ΑΕ Μουζακίου – Ηρακλής Παλαμά

5η αγωνιστική 16η – 17 Νοεμβρίου

Απόλλων Μακρυχωρίου – ΑΕ Λεονταρίου
Αναγέννηση – Εθνικός Καρδίτσας
Πλαστήρας – Αστέρας
ΑΠΟΚ/Φωστήρας – ΑΟΚ
ΑΕ Μουζακίου – ΠΑ Σοφάδων
Ηρακλής Παλαμά – Πανελλήνιος

6η αγωνιστική 17η – 24 Νοεμβρίου

Αναγέννηση – Απόλλων Μακρυχωρίου
ΑΕ Λεονταρίου – Πλαστήρας
Εθνικός Καρδίτσας – ΑΠΟΚ/Φωστήρας
Αστέρας– ΑΕ Μουζακίου
ΑΟΚ – Ηρακλής Παλαμά
ΠΑ Σοφάδων – Πανελλήνιος

7η αγωνιστική 18η – 1 Δεκεμβρίου

Απόλλων Μακρυχωρίου – Πλαστήρας
ΑΠΟΚ/Φωστήρας – Αναγέννηση
ΑΕ Μουζακίου – ΑΕ Λεονταρίου
Ηρακλής Παλαμά – Εθνικός Καρδίτσας
Πανελλήνιος – Αστέρας
ΠΑ Σοφάδων – ΑΟΚ

8η αγωνιστική 19η – 8 Δεκεμβρίου

ΑΠΟΚ/Φωστήρας – Απόλλων Μακρυχωρίου
Πλαστήρας – ΑΕ Μουζακίου
Αναγέννηση – Ηρακλής Παλαμά
ΑΕ Λεονταρίου – Πανελλήνιος
Εθνικός Καρδίτσας – ΠΑ Σοφάδων
Αστέρας– ΑΟΚ

9η αγωνιστική 20ή – 15 Δεκεμβρίου

Απόλλων Μακρυχωρίου – ΑΕ Μουζακίου
Ηρακλής Παλαμά – ΑΠΟΚ/Φωστήρας
Πανελλήνιος – Πλαστήρας
ΠΑ Σοφάδων – Αναγέννηση
ΑΟΚ – ΑΕ Λεονταρίου
Αστέρας– Εθνικός Καρδίτσας

10η αγωνιστική 21η

Ηρακλής Παλαμά – Απόλλων Μακρυχωρίου
ΑΕ Μουζακίου – Πανελλήνιος
ΑΠΟΚ/Φωστήρας – ΠΑ Σοφάδων
Πλαστήρας – ΑΟΚ
Αναγέννηση – Αστέρας
ΑΕ Λεονταρίου- Εθνικός Καρδίτσας

11η αγωνιστική 22η

Πανελλήνιος – Απόλλων Μακρυχωρίου
ΠΑ Σοφάδων – Ηρακλής Παλαμά
ΑΟΚ – ΑΕ Μουζακίου
Αστέρας– ΑΠΟΚ/Φωστήρας
Εθνικός Καρδίτσας – Πλαστήρας
ΑΕ Λεονταρίου – Αναγέννηση