Η ανατροπή του αιώνα από τη συγκλονιστική Αναγέννηση!

Η Αναγέννηση αν και βρέθηκε να χάνει με 0-3 στο ημίχρονο κατάφερε με τη μεγαλύτερη ανατροπή της δεκαετίας να ισοφαρίσει σε 3-3 παίρνοντας έναν ανέλπιστο βαθμό από τον ΑΟΧ/Κισσαμικό!

Δεν έχει ξαναγίνει! Μια Αναγέννηση που έδειχνε να χάνει τη γη κάτω από τα πόδια της στο 1ο ημίχρονο, έχοντας μάλιστα βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-1 με πολύ άτυχο τρόπο, είδε την κατάσταση να χειροτερεύει, όταν ο εξαιρετικός στο transition AOX/Κισσαμικός με φαρμακερές αντεπιθέσεις κατάφερε να φτάσει στο 0-3, χτίζοντας βάσεις θριάμβου στην Καρδίτσα!

Κι όμως οι Κιτρινόμαυροι του Γιώργου Βαζάκα, με τον Μπιτέλη στον πάγκο, τον Κατσίκα να αντικαθιστά στο ημίχρονο τον Γκέκα και τον Τζέκο να περνά από κατά συνθήκη στόπερ στη φυσική του θέση, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3 με τρεις στημένες φάσεις και να προβούν σε μία από τις πιο μεγάλες ανατροπές στην ιστορία τους!

Η ομάδα της Καρδίτσας πήρε έτσι έναν βαθμό που φαινόταν να  χάνεται από το πρώτο μέρος και όλα αυτά μέσα σε 27 λεπτά, παραμένοντας για τρίτο διαδοχικό εντός έδρας ματς αήττητη και πλέον ισοβαθμεί με τον Αιγινιακό στη 12η θέση, τον οποίο αντιμετωπίζει την Κυριακή εκτός έδρας!

Υπό πολύ υψηλές θερμοκρασίες που δυσκόλεψαν τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, η Αναγέννηση μπήκε στο γήπεδο έχοντας την κατοχή της μπάλας, με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό να επιλέγει να δώσει χώρους και να «χτυπάει» στις  αντεπιθέσεις με εξαιρετική αποτελεσματικότητα.

Στο 8’ είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, με το σουτ του Κονέ, εντός περιοχής, να καταλήγει εκτός εστίας.

Έτσι, κόντρα στη ροή του αγώνα έγινε το 0-1… Στο 21’ ο Ξύδας έκανε σέντρα από αριστερά και ο Κωνσταντινόπουλος, στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα, την έστειλε με τακουνάκι στα δίχτυα της ομάδας του.

Επτά λεπτά αργότερα, η ΑΣΑ «άγγιξε» την ισοφάριση με την κεφαλιά του Τζέκου και στο 31’ τα «Δελφίνια» χτύπησαν στην αντεπίθεση. Ο Σάλιακας βρήκε υπέροχα τον Ξύδα, ο οποίος με όμορφο πλασέ έκανε το 0-2.

Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε και τρίτο γκολ για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό καθώς στο 45+1’ ο Λέο βρήκε δίχτυα, μετά από πάσα του Μαρκοπουλιώτη, στέλνοντας την Αναγέννηση στα αποδυτήρια με μία διαφαινόμενη ήττα.

Ωστόσο το β’ ημίχρονο ήταν αυτό που περιλάμβανε δυνατές συγκινήσεις. Ο Γιώργος Βαζάκας πέρασε στο ματς τον Ρουσσάκη στη Θέση του Παπαευθυμίου και έτσι ο Τζέκος από σέντερ μπακ μετατράπηκε επιθετικός, ενώ ο Κατσίκας αντικατέστησε τον τραυματία Γκέκα, πραγματοποιώντας, μετά το κύπελλο Ελλάδος, το ντεμπούτο του και στο πρωτάθλημα της Football League.

Μετά το πρώτο τέταρτο, όπου το ματς φαινόταν ισορροπημένο και οι ρυθμοί είχαν πέσει, η Αναγέννηση που σε εκείνο το σημείο έκλεισε και τις αλλαγές της, άρχισε να κερδίζει χώρους στο γήπεδο με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό που πίεζε έως τότε ψηλά να φαίνεται ότι ξεμένει από δυνάμεις.

Στο 63’ οι Κιτρινόμαυροι μείωσαν σε 1-3 με σουτ του Σουντουρά ενώ στο 73’ ο Τζέκος σκόραρε με κεφάλια στο πίσω δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Σταματάκη από τα δεξιά για το 2-3, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα αύξησε την πίεσή της στα αντίπαλα καρέ και δικαιώθηκε. Στο 85′ ο πιο δραστήριος παίχτης των γηπεδούχων, Πλαβούκος πέρασε δυο παίχτες από τα δεξιά και από πλάγια θέση πλάσαρε με τον Παπαδόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.

Για να φτάσουμε στο 88′ όπου ο Ζιούλης ανέτρεψε τον Σουντουρά μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή Λάμπρου να υποδεικνύει άμεσα την εσχάτη των ποινών και να αποβάλει τον ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων.

Ο Πλαβούκος εκτέλεσε εύστοχα ψηλά στη δεξιά γωνία του ΑΟΧ/Κισσαμικού, με τον Παπαδόπουλο, ωστόσο να κάνει καλή προσπάθεια αλλά να μην αποσοβεί το 3-3 που προκάλεσε μεγάλο ενθουσιασμό στην κερκίδα.

Τα εναπομείναντα λεπτά δεν ήταν αρκετά για να αλλάξουν κάτι στο ματς και να δώσουν ακόμη πιο «παραμυθένια» έκταση στην έκβαση του αγώνα!

Tα γκολ: 63’ Σουντούρα, 73’ Τζέκος, 89’ πέν. Πλαβούκος – 22’ αυτ. Κωνσταντινόπουλος, 32’ Ξυδάς, 45’ Λεό

Κίτρινες: 50’ Καρρίκι – 86’, 88’ Ζιούλης, 90’ Βρεττός

Κόκκινη: 88’ Ζιούλης

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας (46’ Κατσίκας), Καρρίκι (61’ Καραγιάννης), Κωνσταντινόπουλος, Τζέκος, Θεοδωράκης, Βατουσιάδης, Πλαβούκος, Σταματάκης, Κονέ, Σουντουρά, Παπαευθυμίου (46’ Ρουσσάκης).

ΑΟΧ/Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Φουάσης, Ζιούλης, Σάλιακας (68’ Αποστολίδης), Σελινιωτάκης, Γκίνη, Χαλκιαδάκης, Ξύδας (80’ Βρεττός), Λέο (84’ Νικόλτσης)

Δείτε ΕΔΩ το live του KarditsaSportiva που σας κράτησε συντροφιά για περισσότερες από τρεις ώρες!
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιώργου Βαζάκα από τη συνέντευξη τύπου
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Παναγιώτη Κατσίκα από τη συνέντευξη τύπου
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιώργου Πετράκη και του Αντώνη Φουάση από τη συνέντευξη τύπου

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Τετάρτη 25 Απριλίου

Αναγέννηση Καρδίτσας – ΑΟΧ/Κισσαμικός 3-3 (63’ Σουντούρα, 72’ Τζέκος, 89’ πέν. Πλαβούκος – 22’ αυτ. Κωνσταντινόπουλος, 32’ Ξυδάς, 45’ Λεό)
Πανσερραϊκός – Αιγινιακός 1-2  (89’ Ενόμο – 44’ Πέριτς, 90+5′ Σοφιάνης)
Δόξα Δράμας – Απόλλων Πόντου 3-1 (10′ Γκότοβος, 79′ Γουνδουλάκης, 92′ Κουσκουνάς – 28′ Χασομέρης)
Σπάρτη – Τρίκαλα 1-0 (13′ Οικονομόπουλος)
Άρης – Απόλλων Λάρισας 3-0 (22′, 72′ Διαμαντόπουλος, 52′ Πλατέλλας)
Παναχαϊκή – Καραϊσκάκης Άρτας 2-0 (2′ Κυνηγόπουλος, 19′ Μασούρας)