Ηττήθηκε στον ημιτελικό του Πανθεσσαλικού πρωταθλήματος μπάσκετ το 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, το 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας ηττήθηκε στον ημιτελικό Θεσσαλίας μπάσκετ αγοριών για τους Σχολικούς Αγώνες Λυκείων 2017-18.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ του αγώνα

Η ομάδα του Σπύρου Παππά, μολονότι είχε όλα τα φόντα για πρόκριση στον τελικό, βρήκε απέναντί της ένα ισάξιο σύνολο και ηττήθηκε με 52-60 από το 1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας το μεσημέρι της Τρίτης (17/4) στο κλειστό της Καρδίτσας.

Οι Καρδιτσιώτες αν και επέστρεψαν δύο φορές στο ματς από διαφορές που είχαν χτίσει οι φιλοξενούμενοι με διψήφια τιμή, στο 1ο ημίχρονο, δεν κατάφεραν να είναι αποτελεσματικοί στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν ο Λογοδότης των φιλοξενούμενων ευστόχησε σε δύο διαδοχικά τρίποντα και έδωσε προβάδισμα ψυχολογίας στους φιλοξενούμενους.

Τα κενά διαστήματα στο σκοράρισμα όταν οι Καρδιτσιώτες βελτιώνονταν στην άμυνα, δεν τους επέτρεψαν να αλλάξουν το μομέντουμ του αγώνα, σε σημεία που τους έλειψε το καθαρό μυαλό και η ευστοχία.

Η καλαίσθητη ολοκαίνουρια εμφάνιση δεν έδειχνε αρχικά να πηγαίνει γούρι στους πρωταθλητές του νομού μας που βρέθηκαν στο 3’ πίσω στο σκορ με 0-11, παρουσιάζοντας σημαντικά κενά στις βοήθειες, με τον Λογοδότη των φιλοξενούμενων να έχει σε αυτό το διάστημα 3/3 τρίποντα.

Το πρώτο καλάθι για τους Καρδιτσιώτες ήρθε στο 4’ με τον Καραγιάννη κι ενώ ο Ντενησιώτης είχε ήδη χρεωθεί με δύο προσωπικά φάουλ.

Ο ίδιος παίχτης ήταν πάντως που με δικό του ριμπάουντ και καλάθι κάτω από τη ρακέτα μείωσε σε 4-11 στο 5’.

Με τρίποντο του Καραγιάννη, το 3ο ΓΕΛ μείωσε ακόμη και σε 9-11 αλλά ακολούθως το 1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας διάβασε το ποστ και πέτυχε εύκολα καλάθια με τον Τεντζεράκη για το 9-17. Το 1ο οκτάλεπτο έληξε με 11-19 μετά από 2/2 βολές του Καραγιάννη.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν ξανά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (11-21) με τον Λάππα να ευστοχεί σε τρίποντο (14-21) και να σπάει την επιθετική δυστοκία ων γηπεδούχων στο πρώτο 1,5 λεπτό. Ο Καραγιάννη ακολούθως σημείωσε 5 διαδοχικούς πόντους για τους γηπεδούχους που μείωσαν σε 18-21 στο 12’, τρέχοντας σερί 7-0. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά μετά από 2 λεπτά για το 18-24, με τον Λάππα να σημειώνει το δεύτερό του τρίποντο στο ματς και να μειώνει σε 21-24 στο 14’.

Στις επόμενες επιθέσεις της, η ομάδα του Σπύρου Παππά αντιμετώπισε προβλήματα στο passing  game (23-28) και στο σκοράρισμα, ενώ πανομοιότυπη ήταν η επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων που αν και υπερείχαν στα ριμπάουντ, δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι.

Στο 15’ ο Καραγιάννης με τη βοήθεια του ταμπλό ευστόχησε σε τρίποντο και έτσι οι Καρδιτσιώτες μείωσαν σε 26-28, ενώ ο Παπαστάθης από κοντά έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου για το 28-28.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με το 3ο ΓΕΛ να έχει ήδη τους Ντενησιώτη και Βασιλείου χρεωμένους με τρία φάουλ. Στα πρώτα δύο λεπτά οι δύο ομάδες παρουσίασαν νευρικότητα, καθώς οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόνο με 2/2 βολές του Παρισάκη και οι γηπεδούχοι με φόλοου του Παπαστάθη. (30-30).

Με σερί 0-5 οι πρωταθλητές Μαγνησίας πέρασαν μπροστά 30-35 στο 19’ αλλά πρώτα ο Μάττας και έπειτα ο Βασιλείου με διαδοχικά ντράιβ μείωσαν σε 34-35. Ο Παπαδημόπουλος από τη μέση απόσταση έκανε το 34-36 και ακολούθως ο Παρισάκης με 2/3 βολές έφερε το +4 για τους φιλοξενούμενους στο 21’ για το τάιμ-άουτ του Σπ. Παππά.

Μετά το τάιμ-άουτ ο Παπαδημόπουλος με δύσκολη προσπάθεια διαμόρφωσε το 34-40, με τον Ξηροφώτο να σκοράρει μετά από τρία λεπτά για τους γηπεδούχους (36-40). Η διαφορά διατηρήθηκε στο +4 για το 1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας που πήγε στον πάγκο στο τέλος της περιόδου με προβάδισμα 38-42.

Στην τελευταία περίοδο το 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας ξεκίνησε με άμυνα ζώνης και αρχικά ο Λογοδότης την τιμώρησε με 2/2 τρίποντα (5/5 έως εκείνο το σημείο στο ματς) για το 38-48. Ο Καραγιάννης έδωσε τους πρώτους πόντους των γηπεδούχων σε αυτό το οκτάλεπτο για το 40-48 στο 26’, ενώ με κλέψιμο του ίδιου παίχτη και ασίστ στον  Παπαστάθη στον αιφνιδιασμό, το σκορ έγινε 42-48.

Ο Λογοδότης με 2/3 βολές (σημείωσε τους οκτώ διαδοχικούς πόντους την 4η περίοδο) έκανε το 42-50 για την ομάδα του, με τον Καραγιάννη να απαντά και να μειώνει σε 44-50. Στο 29’ το σερί του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας έγινε 6-0 με λέι-απ του Βασιλείου για το 46-50, αλλά στην επόμενη επίθεση ο Παρισάκης με τζαμπ σουτ έφερε ξανά τη διαφορά στο +6 για τους φιλοξενούμενους (46-52), 2:48 πριν το τέλος.

Ο Καραγιάννης ακολούθως με 2/2 βολές μείωσε σε 48-52, ενώ ο ίδιος παίχτης κέρδισε και το 4ο φάουλ του Παπαδημόπουλου για να επαναφέρει τη διαφορά στο -4 (1/2 βολές).

1:15 πριν το τέλος ο Λογοδότης με λέι-απ στον αιφνιδιασμό έκανε το 49-55 για τους πρωταθλητές Μαγνησίας που έφερε το ταιμ-άουτ των Καρδιτσιωτών.

Μετά το τάιμ-άουτ ο Καραγιάννης αστόχησε σε τρίποντο και ο Παρισάκης από το ποστ σκόραρε για το 50-57. Ο Παπαστάθης μείωσε σε 52-57 αλλά ο Τεντζεράκης «απάντησε» άμεσα για το 52-59, 2’’ πριν το φινάλε.

Το τελικό 52-60 διαμορφώθηκε μετά από 1/2 βολές του Παρισάκη.

Τα οκτάλεπτα: 11-19, 28-28, 38-42, 52-60

3ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Καραγιάννης 22 (3), Ξηροφώτος 6, Ντενησιώτης 2, Μάττας 6, Λάππας 6 (2), Βασιλείου 4, Παπαστάθης 6, Κοροκίδας, Αϊντίνι, Καρκαλέτσης, Μπαλατσούκας, Καλαμπαλίκης.

1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας (Δ. Κυριακίδης): Παπαδημόπουλος 6, Λογοδότης 25 (5), Παρισάκης 17, Τεντζεράκης 8, Τσινίκας 4, Ομορέγκιε, Χριστομάνος, Στρούμπελος, Σμυρλής, Κώστογλου, Πάντζιος.

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών μπάσκετ αγοριών Θεσσαλίας:

3ο ΓΕΛ Καρδίτσας – 1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας 52-60
7ο ΓΕΛ Τρικάλων – 5ο ΓΕΛ Λάρισας 52-54

*Αξίζει να σημειωθεί ότι στους σχολικούς αγώνες καλαθοσφαίρισης η διάρκεια του αγώνα είναι 32 λεπτά (από 8 λεπτά η κάθε περίοδος) με τους αθλητές να αποβάλλονται συμπληρώνοντας τέσσερα προσωπικά φάουλ.