Ηρωικός ΑΣΚ, έκανε τον Ιωνικό να δεινοπαθήσει!

Ένας ψυχωμένος ΑΣΚ, στο καλύτερο ίσως φετινό του παιχνίδι υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα με 79-88 από τον πρωτοπόρο και πανίσχυρο Ιωνικό Νικαίας για τη 15η αγωνιστική της Α2!

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση
Δείτε ΕΔΩ βίντεο με τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιάννη Τζήμα μετά το τέλος του αγώνα

Αν και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 17 πόντους στο 1ο ημίχρονο, η ομάδα του Γιάννη Τζήμα έκανε μία παλικαρίσια ανατροπή στο β’ ημίχρονο, πέρασε μπροστά με 67-66 στο 33′, όμως σε καθοριστικά σημεία είδε τη διαιτητική τριάδα να του στέκεται εμπόδιο, χωρίς να αντέξει στα τελευταία τρία λεπτά ώστε να διεκδικήσει τη νίκη επί ίσοις όροις!

Ο Ιωνικός Νικαίας είχε 21/27 βολές την ίδια ώρα που ο ΑΣΚ εκτέλεσε 4/10 (!), ενώ η συγκλονιστική παρουσία του κόσμου έδωσε τεράστια ώθηση στους γηπεδούχους να παλέψουν για ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

Μπροστά σε περίπου 800 φιλάθλους, 150 εκ των οποίων από τους φιλοξενούμενους, η ομάδα της Καρδίτσας έκανε καταπληκτικό 2ο και 3ο δεκάλεπτο, όταν ξαναμπήκε για τα καλά στο ματς, με κορυφαίο τον Κακλαμάνο και αξιους συμπαραστάτες τους Γράβα και Μαγκουνή.

Ο ΑΣΚ ξεκίνησε με τους Μαυρογιάννη, Μόκφορντ, Παπαχρήστο, Γράβα και Παπαδόπουλο, παίρνοντας προβάδισμα 3-0 και 5-3 στα πρώτα 2 λεπτά.

Ο Ιωνικός που παρατάχθηκε χωρίς τους Μιλεντίγιεβιτς, Σαχπατσίδη και Λιακόπουλο, βρήκε αρχικά μακρινά σουτ από τους ψηλούς του (Μαυροκεφαλίδη, Σάφτενααρ) και στη συνέχεια με γρήγορες σε εκτέλεση επιθέσεις έφτασε στο 0-9 σερί για το 5-12 στο 5′ που προκάλεσε το τάιμ-άουτ του Τζήμα.

Μετά τη διακοπή, ο Τσαγκαράκης ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (5-15) αλλά ο Κακλαμάνος «απάντησε» για το 8-15 στο 6′. Το ρεσιτάλ τριπόντων συνεχίστηκε με τον Τσαγκαράκη να ευστοχεί (8-18). Ο Καράμπουλας με δύο διαδοχικά γκολ-φάουλ ανέβασε τη διαφορά στο 8-24.

Ο Κακλαμάνος με πέντε προσωπικούς πόντους μείωσε στο 9′ σε 13-24, με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με συνέχεια στο κρεσέντο του Καράμπουλα (13-29), εκατέρωθεν καλάθια από τους Σάφτεναρ, Μαγκουνή για το 15-29.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με πιο χαμηλό τέμπο αλλά τη διαφορά να παραμένει διψήφια (17-31 στο 13′) υπέρ του Ιωνικού. Ο ΑΣΚ μείωσε σε 21-33 με τον Παπαχρήστο πρωταγωνιστή κι ενώ στο πρώτο μισό του β’ δεκαλέπτου έδειχνε να έχει το μομέντουμ υπέρ του, μία απίστευτη φάση με 7 (!) χαμένα επιθετικά ριμπάουντ, επέτρεψε τον Ιωνικό να διατηρήσει το σαφές του προβάδισμα (21-35).

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Δημήτρη Κομποδιέτα έκαναν το 21-38, με τον Καλλέ να μειώνει προσωρινά σεε 23-38 μπροστά στον Σάφτεναρ. Με σερί 6-0 χάρη στον Κακλαμάνο, ο ΑΣΚ μείωσε στο 17′ σε 29-39 για να οδηγήσει τον Βετούλα στο πρώτο του τάιμ-άουτ στην αναμέτρηση. Στο 19′ το ποστάρισμα του Γράβα έριξε μετά από 13 λεπτά για πρώτη φορά τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (31-39), όμως λίγο αργότερα ο Καράμπουλας με 2/2 βολές την επανέφερε σε διψήφια νούμερα (31-41).

Ο Μόκφορντ με έξι προσωπικούς πόντους (τρίποντο από την κορυφή και γκολ-φάουλ στον αιφνιδιασμό) μείωσε  σε 37-41, με τον Τσαγκαράκη να διαμορφώνει με buzzer-beater το 37-43 του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο ο ΑΣΚ ξεκίνησε με τους Μαγκουνή και Γράβα να βρίσκουν σκορ (39-45) αλλά τον Ιωνικό να απαντά με τον Σάφτεναρ για το 44-52 στο 24′.

Με ηρωικές προσπάθειες των Μαγκουνή και Γράβα, ο ΑΣΚ έτρεξε σερί 6-0 και μείωσε στο 25′ σε 50-52, ξεσηκώνοντας την κερκίδα.

Ακολούθησε μεγάλο ντέρμπι με τον Ιωνικό να κρατά οριακά στα επόμενα δύο λεπτά το προβάδισμά του (52-54) και τον Καλλέ σε εκείνο το σημείο να φορτώνεται με 4 φάουλ και να αποσύρεται.

Φωτόπουλος και Σάφτεναρ με 1/2 βολές έκαναν το 52-57, όμως το ντράιβ του Κακλαμάνου και το τρίποντο του Μαγκουνή από τη γωνία έφεραν το ματς στην ισοπαλία (57-57) στο 29′ για το τάιμ-άουτ των φιλοξενούμενων. Μετά το τάιμ-αουτ ο Μαυρογιάννης με ντράιβ έβαλε για πρώτη φορά τον ΑΣΚ μπροστά μετά το 2′ για το 59-57. Δύο διεισδύσεις του Καράμπουλα και 1/2 βολές του Καρρά διαμόρφωσαν το 60-61 της 3ης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον ΑΣΚ να περνά ξανά μπροστά χάρη στον Καρρά και Κακλαμάνο αλλά τον Ιωνικό να βρίσκει με τη σειρά του σκορ με τον Μπατή γα το 67-68 στο 34′. Από τη γραμμή των βολών ο Καράμπουλας με 2/2 έκανε το 67-70, με τον Γιάννη Τζήμα να παίρνει τάιμ-άουτ στο 35′.

Ο Σαριμπαλίδης με τρίποντο μετά τη διακοπή ισοφάρισε σε 70-70, ο Μαυροκεφαλίδης με τον ίδιο τρόπο έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους για το 70-73 και ο Καρράς με άλεϊ ουπ κάρφωμα μείωσε σε 72-73 στ 36′.

Κάπου εκεί, με σερί 0-6, χάρη στον Μαυροκεφαλίδη ο Ιωνικός ξέφυγε με 72-79, με 2:49 να απομένουν, κάνοντας πολύ πιο δύσκολο το έργο της ανατροπής για τον ΑΣΚ.  Με 1/2 βολές του Μπατή η ομάδα της Νίκαιας έκανε το 72-80, με τον Μόκφορντ να μειώνει σε 75-80 με τρίποντο στα 2′ πριν το τέλος. Με 2/2 βολές ο Καράμπουλας έκανε το 77-82, ο Γράβας με πολύ δύσκολη προσπάθεια μείωσε σε 77-82, με 1:28 να απομένουν και έπειτα ήρθε το τάιμ-άουτ του Ιωνικού.

Στην επόμενη επίθεση του Ιωνικού, ο Καράμπουλας ευστόχησε σε εκτός ισορροπίας σουτ, ο Μόκφορντ έχασε τρίποντο και ο Μπατής με δικό του τρίποντο έκανε το 77-87 και ο Μαγκουνής με ανάποδο λέι-απ το 79-87. Στη συνέχεια από τεχνική ποινή που καταλογίστηκε στον ΑΣΚ, ο Μαυροκεφαλίδης ευστόχησε σε βολή, άθελά του (είχε ήδη κριθεί το ματς) για το 79-88.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 37-43, 60-61, 79-88

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Μόκφορντ 9 (2), Γράβας 11 (1), Παπαχρήστος 2, Μαυρογιάννης 4, Κακλαμάνος 17 (3), Καρράς 5, Παπαδόπουλος 2, Ερμείδης, Καλλές 6, Σαριμπαλίδης 8 (2), Μαγκουνής 15 (1).

Ιωνικός Νικαίας (Ν. Βετούλας): Βασιλόπουλος 8, Δημητριάδης, Καράμπουλας 22 (1), Μπατής 9 (2), Πετροδημόπουλος, Κομποδιέτας 5 (1), Σάφτενααρ 12, Κατούφας, Μαυροκεφαλίδης 24 (3), Κανονίδης, Τσαγκαράκης 8 (2).