«Ζευγάρωσε» τις νίκες στο κύπελλο με άνετη νίκη ο Ολυμπιακός Καρδίτσας

Ο Ολυμπιακός Καρδίτσας κατάφερε να πετύχει τη δεύτερή του νίκη σε τρία ματς για την 3η αγωνιστική του 7ου Ομίλου στο κύπελλο ΕΣΚΑΘ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Η ομάδα του Τάκη Καλογριανίτη με…μπάσκετ από το μέλλον κατάφερε να επιβληθεί με 85-52 το Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής» σε ένα παιχνίδι με νεανικότητα και αρκετούς φίλους να το παρακολουθούν στο κλειστό της Καρδίτσας.

Οι Ερυθρόλευκοι «μπέμπηδες» απέδωσαν για άλλη μία φορά πολύ όμορφο μπάσκετ που είχε ταχύτητα, ενέργεια και διάρκεια, ενώ παρά τη σαφή υπεροχή στην πλειοψηφία του αγώνα (δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα), έδειξαν ωριμότητα όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ακόμη και στους τρεις πόντους στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός έτρεξε αρκετές φορές στο ανοιχτό γήπεδο, είχε καλές επιστροφές και κατάφερε από την περιφέρεια να βρει σκορ από διαφορετικούς παίχτες (συνολικά σκόραραν οι 11 από τους 12 της αποστολής), παίρνοντας 30 πόντους από  εύστοχα τρίποντα.

Στο β’ δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι είχαν ήδη παγιώσει διαφορά σε διψήφια τιμή και αυτή είχε φτάσει το +15, ο Γ.Σ. Μουζακίου που με τη σειρά του παρέταξε νεανικό σύνολο, έτρεξε σερί 0-12 και πλησίασε στους 3 πόντους στο 14′. Τελικά, η επίθεση των φιλοξενούμενων διαβάστηκε άμεσα και γρήγορο τέμπο, ο Ολυμπιακός ξαναέκτισε διαφορά για το 43-30 του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο, ο ΓΣΜ επιχείρησε για αρκετή ώρα ζώνη, ωστόσο αυτή «τιμωρήθηκε» από τους Ερυθρόλευκους, με τον 14χρονο Ντενησιώτη να έχει 3/5 τρίποντα και άξιους συμπαραστάτες τους Θωμά Αμβροσίου, Ζαγανά και Βούλγαρη.

Τον επιθετικό πλουραλισμό υπερθεμάτισαν οι Παπαμαργαρίτης, Κατσαρός Ζαχαρός και Τσούκας, ενώ ο Παπανδρέας κέρδισε ριμπάουντ αλλά και φάουλ που βοήθησαν στο να διατηρηθεί η υψηλή διαφορά έως το τέλος για το 85-52.

Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός Καρδίτσας ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή του Ομίλου, περιμένοντας  την έκβαση του αυριανού (23/9) ντέρμπι κορυφής στους Σοφάδες μεταξύ Γ.Σ.Σ και Αναγέννησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-30, 63-44, 85-52

Ολυμπιακός Καρδίτσας (Τ. Καλογριανίτης): Ζαγανάς 13 (1), Παπαμαργαρίτης 5 (1), Δεμερλιώτης 2, Βούλγαρης 15 (1), Θ. Αμβροσίου 13 (3), Ζαχαρός 5 (1), Κατσαρός 11, Τσούκας 6, Μπέκε, Ηρ. Αμβροσίου 1, Θ. Ντενησιώτης 9 (3), Παπανδρέας 5.

Γ.Σ. Πασσιαλής Μουζακίου (Θ. Κοσμάς): Αραβαντινός 8 (1), Σκύλλας, Ομέρι 4, Βασιλείου, Στεργιούλης, Χρ. Γκαραβέλας, Καλλιώρας 2, Τυρογιάννης 9, Κούρτης 27 (1), Πάβελιτς, Πόππης 2, Κ. Γκαραβέλας.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου

Ολυμπιακός Καρδίτσας- Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» 85-52

Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου

19:30, κλειστό Σοφάδων: Γ.Σ.Σοφάδων- Αναγέννηση Καρδίτσας. Διαιτητές: Ι. Παγώνης – Βόντζα.
Ρεπό: Μάγοι Τρικάλων