Εύκολα ο Άρης, η Αργεντινή το ντέρμπι!

Μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής αναδείχτηκε η Αργεντινή Καρδίτσας, που επικράτησε στις Καμινάδες του Κεραυνού Φράγκου με ανατροπή. Εύκολο ήταν το πέρασμα του Άρη από τη Μαγούλα. «Γκέλαρε» με την Απιδιά ο Αίας Μαραθέας και έχασε κι άλλο έδαφος στο βαθμολογικό πίνακα. Ανοδική πορεία για τον Ήφαιστο, που κέρδισε τον Εθνικό. Με το «διπλό» έφυγε από τη Γελάνθη η Ασπίδα. Διατηρήθηκε στην πρώτη θέση και στο +3 ο πρωτοπόρος Πλαστήρας παρά το ρεπό του.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Ήφαιστος – Εθνικός Καρδίτσας 2-0
Ατρόμητος Γεωργικού – Α.Ε. Ρούσσου 3-0 α.α.

Ήφαιστος – Εθνικός Καρδίτσας

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Γραββάνης και Μπουρναβέας.

Α.Ο. Μαγούλα – Άρης Καρδίτσας

Άνετα πέρασε από τη Μαγούλα, που απώλεσε πέναλτι, ο Άρης χάρη σε τέρματα των Μπούρη (2), Βαϊνά και Κουτέλα.

Αργεντινή Καρδίτσας – Κεραυνός Φράγκου

Το ντέρμπι της αγωνιστικής έγινε στις Καμινάδες παρουσία 200 φιλάθλων των δύο ομάδων και του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν την Αργεντινή και προηγήθηκαν με δύο τέρματα των Σαββάλα και Γεωργίου.

Η γηπεδούχος ομάδα κέρδισε δύο πέναλτι με τον κορυφαίο της αναμέτρησης Χατζή. Τις εκτελέσεις και των δύο ανέλαβε ο Τζαφάλιας, ευστόχησε και ισοφάρισε. Στο πρώτο πέναλτι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες.

Στο δεύτερο μέρος η Αργεντινή έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα σκόραραν ακόμη δύο φορές και επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα. Ο Έγλις Μίφταρι έκανε το 3-2 και ο νεαρός Χατζής διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι και η ομάδα της Αργεντινής.

Αστροναύτης Γελάνθης – Ασπίδα Κρύας Βρύσης

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα η Ασπίδα πέρασε νικηφόρα από τη Γελάνθη.

Αίας Μαραθέας – Α.Σ. Απιδιά

Με το… καλημέρα της αναμέτρησης ο Κομπογιάννης έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με τον Θ. Κρικέλη, που έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος.

Ντέρμπι κορυφής περιλαμβάνει η τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου με τους Κεραυνό Φράγκου και Πλαστήρα να αναμετρώνται για τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή Χειμώνα.