Επιστροφή στις νίκες με μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Αστέρα για Γ.Σ. Σοφάδων!

Με μία μεγάλη ανατροπή στο β’ ημίχρονο, ο Γ.Σ. Σοφάδων επανήλθε στις νίκες κόντρα στον Αστέρα Λάρισας για τη 16η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα επικράτησε του Αστέρα Λάρισας με 86-77 κι ενώ στα μισά της 3ης περιόδου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 47-60!

Ένα κακό 2ο δεκάλεπτο έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν σε ένα «διπλό» γοήτρου (αφού πέτυχαν το στόχο της παραμονής) με αποτέλεσμα το 19-17 του α’ δεκαλέπτου να μετατραπεί σε 38-46 στο ημίχρονο.

Με το 47-60 στο 25′ όλα έδειχναν ότι το μομέντουμ έχει γείρει υπέρ των Λαρισαίων. Όμως, ο  Γυμναστικός κάλυψε γρήγορα τη  διαφορά, αφού έτρεξε σερί 14-0 και έτσι μετά από 30 λεπτά αγώνα έφτασε να προηγείται με 65-61.

Στην τελευταία περίοδο, η ψυχολογία ήταν με το μέρος των γηπεδούχων που βελτιώθηκαν στην άμυνα, σκόραραν με ροτέισον στην επίθεση και έφτασαν στην 9η φετινή τους νίκη με 86-77, έχοντας έναν συγκλονιστικό Στέλιο Γούλα που τελείωσε το ματς με 39 πόντους και τέσσερα τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-46, 65-61, 86-77

Γ.Σ. Σοφάδων (Κ. Κομποδιέτας): Γούλας 39 (4), Καραμουλάς, Δαουλάρης, Παπαδημητρίου 4, Παπαϊωάννου 3, Πάσσας 4, Τρ. Ζωιτσάκος, Χρ. Ζωιτσάκος 7 (1), Μανόπουλος 19 (1), Δίκαρος 10.

Αστέρας Λάρισας (Ν. Παπαϊωάννου): Σκούμας 11 (3), Μπαζάκης, Παπάζογλου, Γρίβας, Κακλίδης, Ντικούδης 4, Γεωργάκης 31 (5), Μπίνας 6, Οικονόμου 10, Πασχάλης 15 (4).