Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα Καρδίτσας, πήρε τα Σουφλάρια

Ο Απόλλων Καρδίτσας επέστρεψε στα επιτυχημένα αποτελέσματα κόντρα στον ΑΟ Σουφλαρίων.

Το σύνολο του Κώστα Ναούμ και του Σπύρου Παππά υποδέχτηκε τον αντίπαλο από τη Λάρισα και επιβλήθηκε με 63-58 για να βελτιώσει το ρεκόρ του σε τρεις νίκες και πέντε ήττες.

Οι Κυανόλευκοι χωρίς τους Παπαστάθη, Παΐδα, Μουλοσιώτη έκαναν μία μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο για να φτάσουν σε ένα αποτέλεσμα ψυχολογίας για τη συνέχεια, αφού στο τέλος της 3ης περιόδου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 41-46.

Στην τελευταία περίοδο, τα τρίποντα των Δημήτρη, Αλέξη Ελευθερίου και Κώστα Παπάρα, αλλά και η ψυχραιμία των ελεύθερων βολών με τους Μπαταβάνη, Τασιόπουλο, Ντενησιώτη χάρισαν την πρωτοπορία των γηπεδούχων στην αναμέτρηση που άλλαξε τις ρευστές -κατά τ’άλλα ισορροπίες του αγώνα για το τελικό 63-58.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 30-28, 41-46, 63-58

Απόλλων Καρδίτσας (Κ. Ναούμ – Σπ. Παππάς): Ντενησιώτης 2, Κουτσιόγκουλος, Αλ. Ελευθερίου 3 (1), Μπαταβάνης 12, Παπαδόπουλος, Παπάρας 10 (1), Δ. Ελευθερίου 18 (1), Καφρίτσας 4, Τσιώτας 2, Αλ. Κολοβό, Τασιόπουλος 12 (10, Σπανός.

ΑΟ Σουφλαρίων (Α. Καστώρης): Γιαννακόπουλος 10, Νουρτσελλάρι 10, Μπιζόγλου 9 (1), Ιωαννίδης 17 (2), Τουλκερίδης 1, Μότσιας 5 (1), Λινάρδος 5, Βησσαρίου 1.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο 15 Δεκεμβρίου

Μάγοι Τρικάλων – Νέοι Αθλητές Ένωσης 66-46
ΕΑΛ – Κρόνος Τρικάλων 65-62
Άρης Τρικάλων – Ολυμπιακός Καρδίτσας 76-55

Κυριακή 16 Δεκεμβρίου

ΚΑΣ Δεσκάτης – Ίκαρος Λάρισας 55-65
Απόλλων Καρδίτσας – Α.Ο. Σουφλαρίων 63-58

Η βαθμολογία:

Θ. Ομάδα Β. Αγ Ν. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.
1. Άρης Τρικάλων 16 8 7 0 550 442 +108
2. Μάγοι Τρικάλων 15 8 6 1 476 370 +106
3. Ολυμπιακός Καρδίτσας 14 8 6 1 527 475 +52
4.. ΕΑΛ 13 8 4 3 479 450 +29
5. Ίκαρος Λάρισας 12 8 6 2 388 374 +14
6. Απόλλων Καρδίτσας 11 8 3 5 487 474 +13
7. ΑΟ Σουφλαρίων 10 8 2 6 415 452 -37
8. Κρόνος Τρικάλων 9 8 1 6 385 468 -83
9. Νέοι Αθλητές Λάρισας 9 8 1 6 356 486 -130
10. ΚΑΣ Δεσκάτης 9 8 1 7 484 533 -49

 

Η επόμενη (9η) αγωνιστική (22/12):

Νέοι Αθλητές Ένωσης – Άρης Τρικάλων
Κρόνος Τρικάλων – Απόλλων Καρδίτσας
Α.Ο. Σουφλαρίων – ΚΑΣ Δεσκάτης
Ίκαρος Λάρισας – Μάγοι Τρικάλων
Ολυμπιακός Καρδίτσας – ΕΑΛ