Εντυπωσιακή πρόκριση στους «8» του 2ου ΕΠΑΛ επί του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας!

Με τον πιο πειστικό τρόπο έκανε ντεμπούτο στους φετινούς Σχολικούς Αγώνες Ποδοσφαίρου Λυκείων Ν. Καρδίτσας το 2ο ΕΠΑΛ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ του αγώνα

Η ομάδα του Ευθύμιου Μάττα επικράτησε με 0-5 του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας και χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, πέτυχε μία άνετη πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Στο γήπεδο του Παλαιοκκλησίου, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έδειξαν ιδιαίτερα ορεξάτοι αλλά και τις διαθέσεις τους για τη συνέχεια της πορείας τους στη διοργάνωση.

Το 2ο ΕΠΑΛ κυριάρχησε σε όλες τις γραμμές και θα λέγαμε ότι με εξαίρεση τα πρώτα επτά λεπτά, όπου η ομάδα του Γιώργου Καρακαντά είχε δύο σουτ με τον Χάκα, τα οποία δεν ανησύχησαν τον Θεοδωρόπουλο, έκανε το δικό του παιχνίδι, με ομοιογένεια και ορθολογικό ποδόσφαιρο.

Στην πρώτη -ουσιαστικά- επίσκεψη στα καρέ του Ντάκου, το 2ο ΕΠΑΛ κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Μαλλιώρας με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στον ουρανό των δικτύων των τυπικά γηπεδούχων για το 0-1.

Η υπεροχή των Κυανόλευκων συνεχίστηκε και στο 20′ ο Νταλούμης με δυνατό χαμηλό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε «αέρα» και Ντάκο για το 0-2.

Πριν καλά-καλά γίνει η σέντρα από το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας, ήρθε και το 3ο γκολ για το 2ο ΕΠΑΛ, αφού στο 22′, ο Μπακρατσάς σημείωσε το πιο όμορφο τέρμα της αναμέτρησης, σουτάροντας δυνατά με το αριστερό έξω από την περιοχή και στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ντάκου για το 0-3.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με αυτό το σκορ και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, το 2ο ΕΠΑΛ δεν έδειξε διάθεση να χαλαρώσει. Η…προειδοποίηση ήρθε στο 38′ όταν ο Μαλλιώρας σημάδεψε το δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπακρατσάς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4.

Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ο νεοεισελθών Λουκάι δίνοντας…πρόωρο φινάλε στο ματς και μαζί τη δίκαιη πρόκριση στην ομάδα του.

Στα προημιτελικά, το 2ο ΕΠΑΛ θα αντιμετωπίσει το 5ο ΓΕΛ Καρδίτσας.

Τα γκολ: 11′, 40′ Μαλλιώρας, 20′ Νταλούμης, 22′, 40′ Μπακρατσάς

1ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Γ. Καρακαντάς): Ντάκος, Παναγιώτου, Κανδύλας, Αθανασόπουλος, Γρίβας (36′ Χρυσικός), Αθανασίου, Νταγκαλής, Μπάτσας, Ζευγαράς (36′ Πρένγκας), Χάκας, Αρχοντής.

2ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας (Ευ. Μάττας): Θεοδωρόπουλος, Παπακώστας, Κρανής, Μαλλιώρας, Μπακρατσάς, Μπαντάς, Νταλούμης, Πολυχρονίδης (36′ Λουκάι), Τουλιάς, Τσιγαρίδας, Πλατογιάννης.

*Αξίζει να αναφερθεί ότι οι σχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου έχουν διάρκεια 70 λεπτά (από δύο ημίχρονα των 35 λεπτών), ενώ η μορφή τους είναι νοκ-άουτ. Εάν δεν υπάρξει νικητής στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, τότε ο αγώνας οδηγείται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.

Το Πανόραμα των Σχολικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Μαθητών Λυκείου Ν. Καρδίτσας 2017-18: