Διπλό με Τζέκο στη Στυλίδα ο ΑΟ Σελλάνων!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο 2019 και στην έναρξη του β’ γύρου ο ΑΟ Σελλάνων!

Η ομάδα του Προαστίου βγήκε από τον «πάγο» των ημερών «αλώβητη», επικρατώντας με 0-1 του ΑΟ Στυλίδας για τη 14η αγωνιστική του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής και ανέβηκε στους 18 βαθμούς για να απομακρυνθεί στο +4 από το σημερινό (13/1) της αντίπαλο!

«Χρυσός» σκόρερ των Κυανόλευκων, στο ντεμπούτο του Στέφανου Ξηροφώτου στον πάγκο τους ήταν ο Δημοσθένης Τζέκος στο 51′.

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 13ο λεπτό, όταν ο Πατσαρούχας έκανε επικίνδυνο γύρισμα από τα δεξιά με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΑΟ Σελλάνων απείλησε με τον Μπιτέλη να σουτάρει από το ημικύκλιο της περιοχής και την μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μήτσου.

Στο 21ο λεπτό ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, όταν μετά από μια εκτέλεση φάουλ από το κέντρο του γηπέδου και αδράνεια της άμυνας του Προαστίου, ο Κολντρέου έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Ο Τζέκος στο 23΄επιχείρησε ένα πολύ δύσκολο γυριστό σουτ με την μπάλα να περνά αρκετά έξω από την εστία του Μήτσου.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου τα Σέλλανα είχαν τη συντριπτική κατοχή της μπάλας αλλά για ακόμα ένα παιχνίδι παρατηρήθηκε το πρόβλημα της δημιουργίας φάσεων,με αποτέλεσμα του Τζέκου να είναι και η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.

Στο 48ο λεπτό ο Τσιρογιάννης από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε με την μπάλα να περνά μόλις άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση αλλά το σουτ του Χάδιαρη πέρασε άουτ.

Τελικά ο ΑΟ Σελλάνων πήρε αυτό που δικαιούταν με βάση την εικόνα της αναμέτρησης στο 51ο λεπτό με τον Τζέκο να γυρνά ωραία το σώμα του και με ψύχραιμο σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μήτσου για το 0-1.

Στο 65ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν ο αμαρκάριστος Τέγος από το σημείο πέναλτι, σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 74΄ ο Χάδιαρης με εκπληκτική 40αρα διαγώνια μπαλιά βρήκε τον Δημολιό, ο οποίος μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή αλλά το σουτ πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μήτσου.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Κυριακή 13 Ιανουαρίου

ΑΟ Στυλίδας – ΑΟ Σελλάνων 0-1 (51′ Τζέκος)
Φωκικός – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 1-1 (69′ πεν. Χατζηστάμου – 6′ Ίτσιος)
Θησέας Αγριάς – Νίκη Βόλου 0-2 (51′ Καρτσαμπάς, 74′ Βουκομάνοβιτς)
Ολυμπιακός Βόλου – Οικονόμος Τσαριτσάνης 4-1 (13′ πεν. Λώττας, 25′ Ζγκούρι, 71′ πεν. Σερτζίνιο, 85′ Καμπλιώνης – 82′ Μούλτσιας)