Διπλό με διαφορά-χρυσάφι για την ΑΣΑ BC στους Σοφάδες!

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε στο κλειστό των Σοφάδων η Αναγέννηση Καρδίτσας, καταφέρνοντας να επικρατήσει στον πρώτο προημιτελικό του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ με 60-72.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Το KarditsaSportiva ήταν το ΜΟΝΑΔΙΚΟ μέσο που παρέστη στην αναμέτρηση

Η ομάδα του Σπύρου Παππά και του Βασίλη Κρομμύδα καλείται πλέον να υπερασπιστεί το +12 στον επαναληπτικό που θα γίνει στο κλειστό της Καρδίτσας στις 6 Δεκεμβρίου για να προκριθεί στο Final Four του θεσμού για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Η αλλαγή έδρας λόγω μη διαθεσιμότητας του κλειστού της Καρδίτσας, δε φάνηκε να πτοεί τους Κιτρινόμαυρους που με τη συγκλονιστική συμπαράσταση των οργανωμένων τους, έφτασαν σε ένα αποτέλεσμα με πολύτιμη διαφορά, ελέγχοντας σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το ρυθμό του!

Η Αναγέννηση έμεινε μόλις μία φορά πίσω στο σκορ από το 11′ και έπειτα, ενώ στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 10-22, κατάφερε να φτάσει στο νικηφόρο αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν σε αυτό το διάστημα να απειλήσουν στο «ζωγραφιστό», να επηρεάζονται, ενδεχομένως από το προβάδισμα της ΑΣΑ και να επιχειρούν ανορθόδοξα να ξαναμπούν στο ματς με αλλεπάλληλες χαμένες προσπάθειες τριπόντων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με την Αναγέννηση να παίρνει προβάδισμα 2-4 και τον Γυμναστικό να προσπερνά με σερί 7-1 για το 9-5.

Οι Κιτρινόμαυροι αντέδρασαν, και προσπέρασαν  για το 10-11, όμως και πάλι ο ΓΣ κατάφερε να απαντήσει για το 15-12 του δεκαλέπτου.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν και να κάνουν το 15-18 με τρία διαδοχικά καλάθια του Καλλιάρα από τη ρακέτα, βλέποντας όμως τον Πανταζή να αποσύρεται στον πάγκο με τρία προσωπικά φάουλ.

Η Αναγέννηση συνέχισε να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα (18-22 στο 13’, 20-24 στο 15’) ασκώντας πίεση στα γκαρντ του Γ.Σ. και δημιουργώντας προϋποθέσεις πρωτεύοντα και δευτερεύοντα αιφνιδιασμού.

Στο 17’ η Αναγέννηση κατάφερε με τρίποντο του Αργύρη να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα +6 (22-28), προκαλώντας το τάιμ-άουτ του Θρασύβουλου Λιάγκα.

Μετά τη διακοπή, ένα μίνι σερί των γηπεδούχων 5-2, με διείσδυση του Δίκαρου και τρίποντο του Τρ. Ζωιτσάκου έφεραν τη μείωση του σκορ σε 27-30, ενώ ο ίδιος παίχτης (με δύο εύστοχες βολές  του Νότου να μεσολαβούν), κατάφερε να ροκανίσει εκ νέου τη διαφορά με δεύτερο διαδοχικό τρίποντο για το 30-32 στο 19’.

Μία εύστοχη βολή του Γεωργαντζά και άλλη μία του Ζωιτσάκου, μετά από τεχνική ποινή στον Αργύρη, δημιούργησε ισόπαλο αποτέλεσμα (32-32), 1:03’ πριν την ανάπαυλα.

Οι δύο εύστοχες βολές του Καλλιάρα δημιούργησαν το 32-34 του ημιχρόνου.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με την Αναγέννηση να είναι «ζεστή» από την περιφέρεια και με τρίποντα του νεαρού Χάρη Αντωνίου και του Αργύρη πέρασε μπροστά με 36-42 στο 24’. Ο ΓΣΣ απάντησε με γκολ-φάουλ του Δίκαρου για το 39-42.

Στο επόμενο δίλεπττο κυριάρχησε η αστοχία και οι μεγάλες σε διάρκεια επιθέσεις, με ένα λέι-απ του Κοβάτσεφ να κάνει το 39-44 για την Αναγέννηση που έφερε το τάιμ-άουτ των γηπεδούχων.

Οι οδηγίες του Θρ. Λιάγκα έπιασαν τόπο αφού ο Γεωργαντζάς με δύο τρίποντα από την κορυφή και καλή άμυνα στην περιφέρεια της Αναγέννησης έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους μετά το 11ο λεπτό.

Η απάντηση για το συγκρότημα του Σπ. Παππά και Β. Κρομμύδα ήρθε με δύο ντράιβ των Τσέλιου και Νότου για το 45-48 στο 29’.

Η λήξη της 3ης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, με το τρίποντο του Χαλκιά από τη γωνία να διαμορφώνει το 50-50 στο 30’.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για την Αναγέννηση, αφού πέντε διαδοχικοί πόντοι του Κοβάτσεφ, ένα τρίποντο του Τσέλιου και ένα εύκολο καλάθι του Καλλιάρα δημιούργησαν στο 33’ το 53-60.

Μετά από περίπου δυόμισι λεπτά χωρίς σκορ στο ματς, η Αναγέννηση κατάφερε με fadeaway του Αργύρη να αυξήσει και άλλο τη διαφορά για το 53-62, ενώ ο ίδιος παίχτης με εύστοχο τρίποντο, 3:49 πριν το τέλος, έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων για το 53-65.

Το υπέρ σκορ της Αναγέννησης έφτασε και στο +14 με καλάθι του Πανταζή, έως ότου ο Γυμναστικός σκοράρει με τον Γεωργαντζά στο 38’, μόλις τον 5ο πόντο (είχε σκοράρει ένα τρίποντο ο Ψυχογιός) των Σοφαδιτών) έως εκείνη τη στιγμή στην τελευταία περίοδο.

1:33’ πριν το τέλος, ο Νότος ευστόχησε σε τρίποντο και στην επόμενη αμέσως φάση ο Αργύρης αποβλήθηκε με πέντε φάουλ.

Ο ΓΣΣ μείωσε με τον Γεωργαντζά σε 57-67 αλλά δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, με την Αναγέννηση να φτάνει στα τελευταία δευτερόλεπτα στο τελικό 60-72.

Το τέλος του αγώνα βρήκε το αγωνιστικό τμήμα της Αναγέννησης και τους οργανωμένους της φιλάθλους να τραγουδούν μαζί σε ένα σκηνικό πάντως που εκτυλίσσεται μετά από κάθε αναμέτρηση ανεξαρτήτως αποτελέσματος.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 32-34, 50-50, 60-72

Γ.Σ. Σοφάδων (Θρ. Λιάγκας): Γεωργαντζάς 23 (4), Γούλας 6, Δίκαρος 11, Χαλκιάς 6 (2), Παπαϊωάννου 2, Τρ. Ζωιτσάκος 7 (2), Ψυχογιός 3 (1), Σφακιανός 2, Καραμουλάς, Τουλιάς.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σπ. Παππάς – Β, Κρομμύδας): Κοβάτσεβ 20 (2), Καλλιάρας 13, Τσέλιος 9 (1), Αργύρης 12 (2), Νότος 13 (1), Χ. Αντωνίου 3 (1), Πανταζής 2, Πεσλής, Παπαγιαννίδης, Χατζηγούλας, Σπανόπουλος.