Διπλό με ανατροπή στο τάι-μπρέικ για ΣΠΑΚ επί της Αναγέννησης Άρτας!

Με το δεξί επέστρεψε στην Α2 Εθνική κατηγορία Ανδρών ο ΣΠΑΚ!

Η ομάδα του Φώτη Αλεξίου, στην πρεμιέρα του Β’ Ομίλου επικράτησε με 2-3 σετ, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1, ξεκινώντας με δύο πολύτιμους βαθμούς στο νέο πρωτάθλημα!

Απέναντι σε ομάδα με ίδιο στόχο που μάλιστα ενισχύθηκε για να διεκδικήσει την παραμονή, οι «Τρικολόρε» έδειξαν επιμονή και δεν πτοήθηκαν όταν το 0-1 στα σετ γύρισε «τούμπα» για το 2-1 της Αναγέννησης.

Με βασικούς τους Καρρά Μαλλιώρα, Μάντζιο, Ρεζκ, Βαϊόπουλο και Αναγνώστου, μία αρκετά νεανική σύνθεση, ο ΣΠΑΚ κατάφερε να μπει δυναμικά στο παιχνίδι και να προηγηθεί με 17-25, έχοντας πρωταγωνιστές τους Καρρά και Βαϊόπουλο.

Στο 2ο σετ ο ρυθμός έγειρε υπέρ των Αρτινών, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν κάποιους από τους έμπειρους αθλητές τους για να φτάσουν στο 1-1 με σκορ 25-15.

Στο 3ο σετ, το ματς ήταν ντέρμπι και μολονότι ο ΣΠΑΚ ήταν μέσα στη  διεκδίκησή του, τα τάιμ-άουτ ήρθαν σε καίριο σημείο για τη γηπεδούχο Αναγέννηση που ανέκοψε ρυθμό και αντιδράσεις των Καρδιτσιωτών για να επικρατήσει με 25-19 και να κάνει το 2-1.

Κάπου εκεί, η ομάδα της Καρδίτσας έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, βελτιώθηκε αισθητά στην υποδοχή με τα δύο λίμπερο να εναλλάσσονται και να προσφέρουν φρεσκάδα και στον αντίποδα βγήκε η επιθετική αρετή του Μαλλιώρα και του Αναγνώστου για το 21-25.

Στο τάι-μπρέικ το μομέντουμ ήταν υπέρ του ΣΠΑΚ που έφτασε στο 11-15 και μαζί σε ένα αποτέλεσμα ψυχολογίας για τη συνέχεια.

Τα σετ: 17-25, 25-15, 25-19, 21-25, 11-15

Αναγέννηση Άρτας (Δ. Λεμονίδης): Χαττάρι, Ι. Μάντζιος, Σερμάδι, Τσουμάνης, Χονδρός, Σιαμπαλής, Νταλίπης (λ), Τασηνίκος, Λαϊνάς, Μητσόπουλος.

ΣΠΑΚ (Φ. Αλεξίου): Παπαγεωργίου, Μαλλιώρας, Αναγνώστου, Βαϊόπουλος, Γεωργίου, Καρράς, Λαζινός, Ρεζκ, Γιαννουσάς (λ), Φ. Μάντζιος, Χειμωνέττος (λ), Ντόμπρα.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο 6 Οκτωβρίου

ΧΑΝΘ – ΣΦΚ Πιερικός 3-0 (25-21, 25-15, 25-18)
Άθλος Ορεστιάδας – Μακεδονικός 3-1 (21-25, 25-22, 29-27, 25-21)
ΑΟ Σερρών – ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων 0-3 (18-25, 13-25, 22-25)
Νέστορας – Πήγασος Πολίχνης 1-3 (23-25, 23-25, 25-23, 22-25)
Νίκη Αιγινίου – ΑΕΝ Πανοράματος 1-3 (25-19, 18-25, 21-25, 19-25)

Κυριακή 7 Οκτωβρίου

Αναγέννηση Άρτας – ΣΠΑΚ 2-3 (17-25, 25-15, 25-19, 21-25, 11-15)

Η βαθμολογία:

Σύνολο Εντός Έδρας Εκτός Έδρας
Σετ Πόντοι Σετ Πόντοι Σετ Πόντοι
Θ. Ομάδα Βαθ. ΑΓ. Ν Η Υπέρ Κατά Ratio Υπέρ Κατά Ratio Βαθ. ΑΓ. Ν Η Υπέρ Κατά Ratio Υπέρ Κατά Ratio Βαθ. ΑΓ. Ν Η Υπέρ Κατά Ratio Υπέρ Κατά Ratio
1 ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας 3 1 1 0 3 1 3,0000 100 95 1,0526 3 1 1 0 3 1 3,0000 100 95 1,0526 0 0 0 0 0 0 0 0
2 ΑΣ Ελπίς 3 1 1 0 3 0 75 53 1,4151 0 0 0 0 0 0 0 0 3 1 1 0 3 0 75 53 1,4151
3 Πήγασος Πολίχνης 3 1 1 0 3 1 3,0000 98 93 1,0538 0 0 0 0 0 0 0 0 3 1 1 0 3 1 3,0000 98 93 1,0538
4 ΧΑΝΘ 3 1 1 0 3 0 75 54 1,3889 3 1 1 0 3 0 75 54 1,3889 0 0 0 0 0 0 0 0
5 ΑΕΝ Πανοράματος 3 1 1 0 3 1 3,0000 94 83 1,1325 0 0 0 0 0 0 0 0 3 1 1 0 3 1 3,0000 94 83 1,1325
6 ΣΠΑ Καρδίτσας 2 1 1 0 3 2 1,5000 99 99 1,0000 0 0 0 0 0 0 0 0 2 1 1 0 3 2 1,5000 99 99 1,0000
7 Αναγέννηση Άρτας 1 1 0 1 2 3 0,6667 99 99 1,0000 1 1 0 1 2 3 0,6667 99 99 1,0000 0 0 0 0 0 0 0 0
8 ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου 0 1 0 1 1 3 0,3333 83 94 0,8830 0 1 0 1 1 3 0,3333 83 94 0,8830 0 0 0 0 0 0 0 0
9 ΜΓΣ Απόλλων 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 ΑΜΣ Νέστωρ 0 1 0 1 1 3 0,3333 93 98 0,9490 0 1 0 1 1 3 0,3333 93 98 0,9490 0 0 0 0 0 0 0 0
11 ΑΣ Μακεδονικός 0 1 0 1 1 3 0,3333 95 100 0,9500 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 1 3 0,3333 95 100 0,9500
12 ΣΦΚ Πιερικός 0 1 0 1 0 3 0,0000 54 75 0,7200 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 3 0,0000 54 75 0,7200
13 ΑΟ Σερρών 0 1 0 1 0 3 0,0000 53 75 0,7067 0 1 0 1 0 3 0,0000 53 75 0,7067 0 0 0 0 0 0 0 0

 

Η επόμενη (2η) αγωνιστική (13-14 Οκτωβρίου):

ΣΠΑ Καρδίτσας – Νίκη Αιγινίου
ΑΕΝ Πανοράματος – ΧΑΝΘ
Πιερικός – ΑΟ Σερρών
Ελπίδα Αμπελοκήπων – Νέστωρ Θεσσαλονίκης
Πήγασος Πολίχνης Άθλος Ορεστιάδας
Απόλλων Καλαμαριάς – Μακεδονικός
Ρεπό: Αναγέννηση Άρτας