Διεκδίκησαν για 30′ τη νίκη κόντρα στο Πευκοχώρι οι Τιτάνες Παλαμά

Οι Τιτάνες υποδέχτηκαν στον Παλαμά την Ευρώπη Πευκοχωρίου και μέχρι το φινάλε της 3ης περιόδου ήταν μέσα στο «κόλπο» της νίκης.

Όμως, το 4ο δεκάλεπτο δε στάθηκε ικανό σε άμυνα και επίθεση να χαρίσει ένα τιμητικό αποτέλεσμα στην ομάδα του Δημήτρη Αρχοντούλη, η οποία για την 20ή αγωνιστική ηττήθηκε με 64-82.

Με τον Κουσιάντζα να απουσιάζει σε άλλο ένα ματς ως τραυματίας και τον Αντωνίου σταθερά απόντα, οι Παλαμιώτες πάλεψαν με όλα τα διαθέσιμα όπλα τους και κατάφεραν να υπερβάλουν εαυτούς σε ανάσες για 30 λεπτά, αφού δεν άφησαν τον αντίπαλό τους να πάρει διαφορά.

Μάλιστα, το ξεκίνημα τους έφερε να προηγούνται, έχοντας και πάλι πρωταγωνιστές τους δύο γκαρντ και πρώτους σκόρερ της ομάδας, Μανδαλάκη και Γεωργαντζά για το 20-18.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ευριπίδη Μελετιάδη προσπέρασε χωρίς να πάρει όμως διαφορά ασφαλείας (37-42) και διατηρήθηκε μπροστά και στην 3η περίοδο για το 54-62.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το επί μέρους 10-20 δεν επέτρεψε στο συγκρότημα του Δημήτρη Αρχοντούλη να μείνει κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να διαθέτουν τέσσερις παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο σκόρερ τους τον Μυλωνίδη, φτάνοντας στο 64-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-42, 54-62, 64-82

Τιτάνες Παλαμά (Δ. Αρχοντούλης): Μπιζιώτης 2, Τσούμας 3, Γεωργαντζάς 14 (2), Αρχοντούλης 2, Μακρής 7 (1), Μούμογλου 8, Μανδαλάκης 22 (1), Αποστολάκης 6.

Ευρώπη Πευκοχωρίου (Ευρ. Μελετιάδης): Αμπατζίδης 7 (2), Τσιμπής 10 (2), Λαζαρίδης, Τζουβάρας 4, Μαυρίδης 6, Καραμπέκης 4, Μυλωνίδης 20 (1), Κιγμέτογλου 18, Θεοδωρίδης 11, Δανάκης 2.