Δίκαιη ήττα στο «Ελ Πάσο» για την Αναγέννηση

Η Αναγέννηση ηττήθηκε εύκολα στην Καλλιθέα για την 31η αγωνιστική, χωρίς να μπορέσει σε ένα ακόμη ματς μακριά από την Καρδίτσα να πετύχει το πολυπόθητο τρίποντο.

Η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα με αρκετά ατομικά λάθη αλλά και έλλειψη συγκέντρωσης, σε ένα γενικότερα νευρικό ματς, ηττήθηκε με 3-1 και είδε όμως τα Τρίκαλα να κερδίζουν τον Αιγινιακό, διατηρώντας, έτσι τους ίδιους συσχετισμούς σε ό,τι αφορά τη ζώνη του υποβιβασμού, όπου οι Κιτρινόμαυροι παραμένουν οριακά πιο πάνω, έχοντας το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με το συγκρότημα της Πιερίας.

Από το πρώτο ημίχρονο και μέσα σε 13′, οι Κιτρινόμαυροι βρέθηκαν πίσω  στο σκορ, με τον Παπαγγελή να κάνει το 1-0 στο 23′, τον Σμυρλή στο 36′ το 2-0, ενώ στην επανάληψη ο ίδιος παίχτης έκανε το 3-0 στο 72′ από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ.

Η Αναγέννηση κατάφερε στο 88′ να σημειώσει γκολ σε κεφαλιά του Τζέκου έπειτα από πάσα του Κονέ, μειώνοντας έτσι για το τελικό σκορ που δεν άλλαξε όμως τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Μέχρι τα πρώτα 20 λεπτά η Αναγέννηση είχε ελέγξει τους χώρους έδειχνε να έχει τη ροή του αγώνα υπέρ της και να ξεπεράσει το καθοριστικό πρώτο τέταρτο, στο οποίο εκτός έδρας φέτος δέχεται γκολ που μοιραία οδηγούν στην ήττα.

Ωστόσο, στο 23′ κόντρα στην εξέλιξη του ματς, η Καλλιθέα που στηρίζει ελπίδες παραμονής μέσω… δικαστηρίων, καθώς χουν καταθέσει ενστάσεις κατά της Α.Ε. Καραϊσκάκης και του Απόλλωνα Καλαμαριάς (Πόντου) που δεν μετέχουν στην κεντρική ασφάλιση, έκανε το 1-0, με τον Παπαγγελή να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Παυλή και με κεφαλιά να νικάει τον Γκέκα.

Δεκατρία λεπτά αργότερα ήρθε και το 2-0 με τον Σμυρλή, που πέρασε τον Γκέκα και σκόραρε, ενώ στο 72΄ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, σε φάση που η Αναγέννηση διαμαρτύρεται για το οφσάιντ του επιθετικού των γηπεδούχων.

Εδώ να αναφέρουμε ότι μετά από ένταση στην κερκίδα και ύβρεις από πλευράς φιλάθλων των γηπεδούχων προς οικογενειακά πρόσωπα ποδοσφαιριστών της Αναγέννησης, σημειώθηκαν μικρής έντασης επεισόδια στην εξέδρα, με επέμβαση τον ΜΑΤ που προκάλεσε τη βίαιη απώθηση φιλοξενούμενων οπαδών, για να επανέλθει η ηρεμία.

Τα γκολ:  23′ Παπαγγελής, 36′, 72′ Σμυρλής – 88′ Τζέκος

Κίτρινες: 67′ Παπαγγελής, 68′ Κόττας, 90′ Μάκο, 90′ Καρβουνίδης – 67′ Καρρίκι

Καλλιθέα (Νίκος Παντέλης): Πασάι, Ντιακιτέ, Συριόπουλος, Παπαγγελής, Μίγγος (61’ Μήλιος), Παυλής, Γκέτσι, Σμυρλής (82’ Καρβουνίδης), Καντέ, Βαλμάς, Κόττας (68’ Μάκο)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι (82’ Μούτσιος), Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης, Κονέ, Σουντουρά, Χαντζάρας (56΄ Ντάγκρας), Τζέκος, Μπιτέλης, Πλαβούκος, Σταματάκης (60’ Βατουσιάδης)

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιώργου Βαζάκα από τη συνέντευξη τύπου
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Νίκου Παντέλη από τη συνέντευξη τύπου
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Μανώλη Ρουσσάκη από τη συνέντευξη τύπου
Δείτε ΕΔΩ highlights από την αναμέτρηση σε video καθώς και από όλες της 31ης αγωνιστικής

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Εργοτέλης-Πανσερραϊκός 0-3 (32’ Ναζίμ, 49’ Δούμτσιος, 70’ Ενομό)
AOX/Κισσαμικός-Απόλλων Καλαμαριάς 2-1 (90+2′ Τόλι, 90+5′ Βρεττός – 32΄ Βεργώνης)
Καραϊσκάκης Άρτας-ΟΦΗ 1-2 (42’ Ψιάνος – 80’, 90’+1 Ντίνας)
Τρίκαλα-Αιγινιακός 1-0 (82’ Σιαλμάς)
Απόλλων Λάρισας-Παναιγιάλειος 3-2 (2’ Παπαζαχαρίας, 14’ Μαυριάς, 71’ Αγροδήμος – 74’ Γαβριηλίδης, 87’ Τζανουλίνος)
Καλλιθέα-Αναγέννηση Καρδίτσας 3-1 (22’ Παπαγγελής, 36’, 72 Σμυρλής – 88΄ Τζέκος)
Παναχαϊκή-Σπάρτη 2-1 (61’ Μωραΐτης, 64’ Μουστακόπουλος – 44’ Φουρτάδο)
Αχαρναϊκός-Δόξα Δράμας 0-3 α.α.
Άρης-Βέροια 3-0 α.α.