Γ’ ΕΠΣΚ: Πρόβα…τίτλου η Αργιθέα, το ντέρμπι στην Πτελοπούλα! (25η αγωνιστική)

Ο ΑΣ Αργιθέας πέρασε από τον Πρόδρομο και την έδρα του Πανελληνίου και σε συνδυασμό με τη νίκη του Ατρόμητου Πτελοπούλας επί του ΑΟ Άρνης έφτασε στο +6 από τη 2η θέση, κάνοντας βήμα τίτλου.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ορφέας – Αίας Καρποχωρίου
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Πανελλήνιος – ΑΣ Αργιθέας

ΠΑ Σοδάδων και Φωστήρας επικράτησαν της Θύελλας Νεοχωρίου και Απόλλωνα Αρτεσιανού αντίστοιχα και έτσι μείωσαν τη διαφορά από την 4η ΑΕ Λαζαρίνας που έχασε με ανατροπή στην έδρα του Κρόνου.

Τέλος, χορταστικά ματς έγιναν σε Καλλήθηρο και Γελάνθη, με τον Ορφέα να αναδεικνύεται ισόπαλος κόντρα στον Αίαντα Καρποχωρίου και τις Ελπίδες να περνούν από την έδρα του Αστροναύτη, την ώρα που Βαγγελίτσα Κουσιάντζα και ΑΟ Ζαϊμίου «κόλλησαν» στο 0-0.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι σε όλα τα ματς πριν τη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Καρδιτσιώτη πιλότου, Γιώργου Μπαλταδώρου

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Κρόνος – Α.Ε. Λαζαρίνας 2-1 (0-1 ημίχρονο)
Π.Α. Σοφάδων – Θύελλα Νεοχωρίου 4-0 (3-0 ημίχρονο)
Πανελλήνιος – Α.Σ. Αργιθέας 2-3 (1-3 ημίχρονο)
Απόλλων Αρτεσιανού – Φωστήρας 0-2 (0-0 ημίχρονο)
Ατρόμητος Πτελοπούλας – Α.Ο. Άρνης 1-0 (1-0 ημίχρονο)
Ορφέας – Αίας Καρποχωρίου 4-4 (3-1 ημίχρονο)
Βαγγελίτσα Κουσιάντζα – Α.Ο. Ζαϊμίου 0-0
Αστροναύτης Γελάνθης – Ελπίδες 2-3 (1-3 ημίχρονο)

Κρόνος – Α.Ε. Λαζαρίνας
Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τον Κρόνο που προηγήθηκε στο 14′ με τον Αργυρόπουλο, όμως ο Μαγαλιός στο 22′ ισοφάρισε για τη Λαζαρίνα. Τελικά, στο 94′ ο Ντομούζης σκόραρε για τους  γηπεδούχους κάνοντας το 2-1 που τους έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Π.Α. Σοφάδων – Θύελλα Νεοχωρίου
Από το 1ο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 3-0 «καθάρισε» τη νίκη η ΠΑ Σοφάδων που έφτασε στο -9 από την προνομιούχο τετράδα. Σκόρερ χρίστηκαν οι Κούλπας και δύο φορές ο Αθανασίου, ενώ στην επανάληψη το 4-0 διαμόρφωσε ο Σαλής.

Απόλλων Αρτεσιανού – Φωστήρας
Μετά από ένα «νωθρό» πρώτο ημίχρονο ο Φωστήρας κατάφερε με γκολ των Κορομπίλια και Φλώρου να φτάσει στο 0-2 και να μειώσει στο -6 την απόστασή του από την 4η Λαζαρίνα.

Ατρόμητος Πτελοπούλας – Α.Ο. Άρνης
Από το 10′ ο Ατρόμητος με γκολ του Καβαλάρη φρόντισε να διαφυλάξει το 1-0 και να πετύχει τη νίκη στο ντέρμπι που τον φέρνει ισόβαθμο με το σημερινό του αντίπαλο στη 2η θέση!

Βαγγελίτσα Κουσιάντζα – Α.Ο. Ζαϊμίου
Το μη χείρον πήραν Βαγγελίτσα Κουσιάντζα και Ζαΐμι στο βοηθητικό της Φαναρίου σε ένα ματς που πραγματοποιήθηκε σε πολύ φιλικό κλίμα. Αυτή ήταν η 8η (!) φετινή ισοπαλία των γηπεδούχων που μαζί με την ΠΑ Σοφάδων είναι οι ομάδες με τις περισσότερες στη Γ’ ΕΠΣΚ!

Αστροναύτης Γελάνθης – Ελπίδες
Στην 8η θέση καθιερώθηκαν οι Ελπίδες μετά το «διπλό» στη Γελάνθη. Στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-3 χάρη σε δύο τέρματα του νεαρού Βαγγέλη Ευθυμίου και ένα του Χαρίση, ενώ για τον Αστροναύτη ο Μακρυγιάννης είχε μειώσει νωρίτερα. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε ο Ντίνος για τους γηπεδούχους.

Ορφέας – Αίας Καρποχωρίου
Το πιο χορταστικό ματς της αγωνιστικής έγινε στο βοηθητικό γήπεδο Καλλιθήρου. Ο Ορφέας προηγήθηκε με 3-1 στο ημίχρονο αλλά το τελικό σκορ ήταν 4-4! Δύο γκολ του Γεωργαντζόπουλου και από ένα των Βεσάι, Βράκα για τους γηπεδούχους, την ώρα που ο Φώτης Πολυγένης με χατ-τρικ και ο Ντρίζα βρήκαν δίχτυα για τους φιλοξενούμενους.

Πανελλήνιος – Α.Σ. Αργιθέας
Ο ΑΣ Αργιθέας πέρασε από τον Πρόδρομο με 2-3, έχοντας προβάδισμα 1-3 στο ημίχρονο. Ο Ηλίας Κίσσας στο 8′ έκανε το 0-1 με τον Κωστόπουλο στο 11′ να ισοφαρίζει άμεσα από θέση τετ-α-τετ σε 1-1 για τον Πανελλήνιο. Οι «Πράσινοι» δεν το έβαλαν κάτω και πέτυχαν άλλα δύο γκολ μέχρι την ανάπαυλα με τον Τουραλιά να κάνει το 1-2 στο 31′ και τον Τσιτσώνη στο 37′ το 1-3. Με την έναρξη του β’ μέρους ο Γιώργος Πιλάτος με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγα μέτρα μπροστά από το κέντρο μείωσε σε 2-3 για τον Πανελλήνιο που ήταν και το τελικό σκορ.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.