Γ’ ΕΠΣΚ: Πρεμιέρα με νίκες των γηπεδούχων και ΑΟ Φράγκου! (1η αγωνιστική)

Ημέρα γηπεδούχων ήταν η πρεμιέρα της φετινής Γ’ Ερασιτεχνικής, με τον ΑΟ Φράγκου να είναι η μοναδική ομάδα που κατάφερε να επικρατήσει ως φιλοξενούμενη.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αίας Καρποχωρίου – Βαγγελίτσα Κουσιάντζα

Στα υπόλοιπα ματς, ο Αίας Καρποχωρίου επικράτησε της Βαγγελίτσας Κουσιάντζα, ο Θεσσαλικός Γοργοβιτών του Ορφέα και ο ΑΟ Ζαϊμίου του ΑΟ Μελισσοχωρίου, παίρνοντας τρίποντα μπροστά στο κοινό τους.

Τέλος, τα ματς σε Αρτεσιανό και Φαναρίου κατέληξαν σε νίκες του Απόλλωνα και Θύελλας Νεοχωρίου αντίστοιχα, λόγω υπαιτιότητας των φιλοξενούμενων.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Κρόνος – A.O. Φράγκου 0-1 (0-1 ημίχρονο)
Αίας Καρποχωρίου – Βαγγελίτσα Κουσιάντζα 3-1 (1-0 ημίχρονο)
ΑΟ Ζαϊμίου – Α.Ο.Μελισσοχώριου 2-0 (1-0 ημίχρονο)
Απόλλων Αρτεσιανού – Α.Ο. Μορφοβουνίου 3-0 α.α.
Θύελλα Νεοχωρίου – Άγιος Νέστωρ 3-0 α.α.
Θεσσαλικός Γοργοβιτών – Ορφέας 1-0 (1-0 ημίχρονο)

Κρόνος – A.O. Φράγκου 0-1
Ο Στέλιος Πολύζος στο 12′ σημείωσε το παρθενικό γκολ στην ιστορία του ΑΟ Φράγκου που ήταν αρκετό να του χαρίσει και την πρώτη νίκη της σεζόν.

Αίας Καρποχωρίου – Βαγγελίτσα Κουσιάντζα
Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Αίαντα που προηγήθηκε στο 16′ με τον Μανώλη Ζαχαρή για να ακολουθήσει γκολ των φιλοξενούμενων με τον Θωμά Τσέλιο που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο β’ ημίχρονο η Βαγγελίτσα Κουσιάντζα ισοφάρισε με τον Καρελά στο 62′, με τον Αίαντα να σκοράρει στο 71′ με τον Χρήστο Κωστέλλο και στο 76′ να κάνει το 3-1 με τον Γρηγόρη Κάια.

Θεσσαλικός Γοργοβιτών – Ορφέας
Το τέρμα του Πιπιρίγκα στο 34′ ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στον Θεσσαλικό που μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Θύελλα Νεοχωρίου – Άγιος Νέστωρ
Ο Άγιος Νέστωρ δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο και η Θύελλα Νεοχωρίου έφτασε χωρίς να ιδρώσει στην πρώτη του νίκη με σκορ 3-0.

Απόλλων Αρτεσιανού – Α.Ο. Μορφοβουνίου
Ο Απόλλων Αρτεσιανού παίρνει το τρίποντο άνευ αγώνα, καθώς ο ΑΟ Μορφοβουνίου παρουσίασε κάρτα υγείας αθλητή που δεν ήταν σε ισχύ. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα μηδενισμό στο συγκεκριμένο αγώνα, -3 βαθμούς στο επόμενο πρωτάθλημα (2019-2020) και χρηματικό πρόστιμο έως και 2.000 ευρώ (βάσει των όσων ορίζει ο ΚΑΠ στα άρθρα 18 & 21).

ΑΟ Ζαϊμίου – Α.Ο.Μελισσοχώριου
Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο ΑΟ Ζαϊμίου, σημειώνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Το 1-0 σημείωσε με περίφημο τρόπο ο Παπαλέξης, πιάνοντας σουτ εκτός περιοχής που νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και στο 77′ ο Ντερέκας έκανε το 2-0, πλασάροντας σε κενή εστία αφού ντρίμπλαρε και τον πορτιέρο.