Β2 ΕΠΣΚ: Το…τσικνοντέρμπι στον Ήφαιστο! (εξ’αναβολής 18η αγωνιστική)

Ο Ήφαιστος ήταν ο νικητής του γειτονικού ντέρμπι με τον Ατρόμητο στο Γεωργικό σε παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα (8/2) για τη 18η αγωνιστική της Β2 ΕΠΣΚ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ του αγώνα

Η αναμέτρηση είχε αναβληθεί την Κυριακή (4/2) που μας πέρασε λόγω πένθους και διεξήχθη σήμερα, με τις δύο πλευρές να…«τσικνίζουν» στο γήπεδο, σε ένα ηλιόλουστο μεσημεριανό.

Το 0-1 έδωσε τους τρεις βαθμούς στους φιλοξενούμενους που πλέον πλησίασαν στον έναν βαθμό την πρωτοπόρο Αργεντινή, ενώ έχουν εκπληρώσει και το ρεπό τους για τον β’ γύρο.

Το γκολ σημείωσε ο Γιάννης Φιλίππου στο 13′ μετά από μπαλιά του Τσιαντούλα που τον προώθησε ολομόναχο σε θέση τετ-α-τετ στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και με εύστοχο πλασέ σκόραρε το μοναδικό τέρμα του αγώνα.

Όσον αφορά τον Ατρόμητο, η ομάδα του Κώστα Ρόβα παρέμεινε στην 9η θέση με 17 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Κυριακή 4 Φεβρουαρίου

Α.Ο. Μαγούλας – Εθνικός Καρδίτσας 2-1 (1-0 ημίχρονο)
Α.Ο. Μορφοβουνίου – Καραϊσκάκης Πεδινού 0-2 (0-0 ημίχρονο)
Θύελλα Ριζοβουνίου – Καραϊσκάκης Μαυρομματίου 3-2 (1-0 ημίχρονο)
Πλαστήρας – Αίας Μαραθέας 1-3 (0-1 ημίχρονο)
Αργεντινή Καρδίτσας – Νεφέλη Καλλιθήρου 3-2 (0-0 ημίχρονο)
Ρεπό: Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου

Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου

Ατρόμητος Γεωργικού – Ήφαιστος 0-1 (0-1 ημίχρονο)

Η βαθμολογία:

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.
1. Αργεντινή Καρδίτσας 40 17 12 4 1 40 14 26
2. Ήφαιστος 39 16 12 3 1 28 11 17
3. Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου 34 16 10 4 2 24 17 7
4. Αίας Μαραθέας 30 17 9 3 5 30 19 11
5. Θύελλα Ριζοβουνίου 28 16 8 4 4 33 23 10
6. Πλαστήρας 24 17 7 3 7 39 27 12
7. Εθνικός Καρδίτσας 23 17 6 5 6 26 17 9
8. Νεφέλη Καλλιθήρου 22 17 6 4 7 35 30 5
9. Ατρόμητος Γεωργικού 17 16 5 2 9 18 23 -5
10. Α.Ο. Μαγούλας 16 17 3 7 7 24 28 -4
11. Καραϊσκάκης Μαυρομματίου 15 16 4 3 9 22 28 -6
12. Καραϊσκάκης Πεδινού 10 17 3 1 13 19 54 -35
13. Α.Ο. Μορφοβουνίου 3 17 0 3 14 9 56 -47

 

Η επόμενη (19η) αγωνιστική (11/2):

Εθνικός Καρδίτσας – Ήφαιστος
Καραϊσκάκης Πεδινού – Α.Ο. Μαγούλας
Καραϊσκάκης Μαυρομματίου – Ατρόμητος Γεωργικού
Αίας Μαραθέας – Α.Ο. Μορφοβουνίου
Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Θύελλα Ριζοβουνίου
Νεφέλη Καλλιθήρου – Πλαστήρας
Ρεπό: Αργεντινή Καρδίτσας