Karditsa Sportiva

Β2 ΕΠΣΚ: Τα ντέρμπι σε Ήφαιστο και Πεδινό, συνέχεια με νίκες η Θύελλα! (8η αγωνιστική)

Διαφορά ανέπτυξαν Ήφαιστος και Αργεντινή μετά την 8η αγωνιστική της Β2 ΕΠΣΚ.

Οι δύο πρωτοπόροι επικράτησαν των Ολυμπιακού Παλαιοκκλησίου και Ατρόμητου Γεωργικού αντίστοιχα και διατήρησαν τη μεταξύ τους διαφορά στον έναν βαθμό, τη στιγμή που το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα σε Καραϊσκάκη Πεδινού και Αίαντα Μαραθέας έληξε με νικητές τους γηπεδούχους, με συναρπαστικό τρόπο και φινάλε.

Θύελλα και Εθνικός συνέχισαν με τρίποντα, ενώ στη Μαγούλα, η «λευκή» ισοπαλία άφησε ικανοποιημένα και τα δύο συγκροτήματα.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Καραϊσκάκης Μαυρομματίου – Εθνικός Καρδίτσας 1-3 (1-2 ημίχρονο)
Καραϊσκάκης Πεδινού – Αίας Μαραθέας 5-4 (1-2 ημίχρονο)
Ήφαιστος Ξυνονερίου – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου 3-1 (2-0 ημίχρονο)
ΑΟ Μαγούλας – Νεφέλη Καλλιθήρου 0-0
Ατρόμητος Γεωργικού – Αργεντινή Καρδίτσας 0-1 (0-1 ημίχρονο)
Θύελλα Ριζοβουνίου – Πλαστήρας 5-1 (3-1 ημίχρονο)
Ρεπό: ΑΟ Μορφοβουνίου

Καραϊσκάκης Μαυρομματίου – Εθνικός Καρδίτσας
Ο Καραϊσκάκης αιφνιδίασε τον Εθνικό και προηγήθηκε με τον Μπρέλλα στο 17′ αλλά οι Κυανόλευκοι κατάφεραν από το πρώτο -κιόλας- μέρος να γυρίσουν το ματς, χάρη σε γκολ των Μπούρη και Γεωργαντζά με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο β’ μέρος ο νεαρός Γεωργαντζάς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το 3ο της ομάδας του για το τελικό 1-3. Στο συγκεκριμένο ματς είχαμε διακοπή περίπου 40′ λόγω τραυματισμού του νεαρού ποδοσφαιριστή του Εθνικού, Θάνου Κολοβού στον αυχένα, ο οποίος όμως διακομίσθηκε άμεσα στο Γ.Ν. Καρδίτσας και του τοποθετήθηκε κολάρο, δίχως να έχει υποστεί κάτι σοβαρό.

Καραϊσκάκης Πεδινού – Αίας Μαραθέας
Το τοπικό ντέρμπι είχε από μόνο του ενδιαφέρον αλλά η εξέλιξή του το έκανε αλησμόνητο, καθώς τα είχε όλα! Στο 3′, ο Θ. Κρικέλης αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους που όμως βρήκαν το σθένος και προηγήθηκαν με 0-2 στη συνέχεια. Στο 11′ ο Θεοχάρης έκανε το 0-1 και στο 23′ ο Βάσκος διπλασίασε τα γκολ των  Ερυθρόλευκων. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκαρνάρα στο 44′, ο Καραϊσκάκης μείωσε πριν το ημίχρονο που έληξε 1-2. Στο β’ ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια και πάλι από την «άσπρη βούλα» χάρη σε ποινή που εκτέλεσε εύστοχα ο Κούτρας. Η συνέχεια ήταν εξίσου συναρπαστική, αφού στο 58′ ο Θεοχάρης έβαλε μπροστά ξανά τον Αίαντα, με τον Σιακάρα να ισοφαρίζει σε 3-3 στο 62′. Η ομάδα του Δημήτρη Σακελλάρη πέρασε για τελευταία φορά μπροστά στο σκορ με τέρμα του Π. Κρικέλη στο 85′ όμως το συγκρότημα του Πεδινού κατάφερε με ένα ακόμη τέρμα του Σιακάρα και άλλο ένα του Καλυβιώτη να φτάσει στη μεγάλη ανατροπή και το τελικό 5-4 που είχε ως αποτέλεσμα η διοίκηση των νεοφώτιστων να εκδώσει συγχαρητήρια ανακοίνωση προς το αγωνιστικό τμήμα για την εμφάνιση.

Ήφαιστος Ξυνονερίου – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου
Ο Ήφαιστος πήρε το ντέρμπι και υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα μετά από τρεις αγωνιστικές. Στο α’ μέρος όλα πήγαν «πρίμα»  για τους γηπεδούχους και «στραβά» για τους φιλοξενούμενους. Στο 6′ ο Μαντζιάρας έκανε το 1-0 και με τη συμπλήρωση μισής ώρας ο Νίκος Καλαμπάκας το 2-0 του ημιχρόνου. Στο β’ ημίχρονο ο Λάμπρος Τσιαντούλας στο 66′ διεύρυνε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο 3-0 το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σέφης Γούλας στο 88′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ για την ομάδα της Ίβανα Ζντράβκοβιτς.

Ματς με δύναμη και λίγες φάσεις στη Μαγούλα με τις δύο ομάδες να κρατούν το μηδέν και να παίρνουν από έναν βαθμό που τους διατήρησε πολύ κοντά στη ζώνη των πλέι-οφ.

Θύελλα Ριζοβουνίου – Πλαστήρας
Τρομερή εμφάνιση από τη Θύελλα που δείχνει ότι σιγά-σιγά ρολάρει. Οι «Πράσινοι» προηγήθηκαν με 3-0 με τέρματα των Σαλίκο, Βλαχούτσου και Παπαθεοχάρη έως το 35′, με τον Καφφέ να μειώνει για το νεανικό συγκρότημα του Πλαστήρα, κάνοντας το 3-1 στο ημίχρονο. Δύο ακόμη γκολ του Παπαθεοχάρη στην επανάληψη που τελείωσε το ματς με χατ-τρικ διαμόρφωσαν το τελικό 5-1. Με το πέρας της αναμέτρησης, η Θύελλα εξέδωσε ανακοίνωση συγχαίροντας τη διαιτητική τριάδα των Τρ. Τίκα, Αν. Διπλάρη, Στ. Γκουντέλα.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επιθ. Άμυν. Διαφ.