Β2 ΕΠΣΚ: Πύρρειος νίκη για Νεφέλη, το ντέρμπι στον Εθνικό! (7η αγωνιστική)

Αν και..τα χρειάστηκε, η πρωτοπόρος Νεφέλη έκαμψε την αντίσταση της ΑΠΟΚ/Φωστήρα για την 7η αγωνιστική της Β2 ΕΠΣΚ και παρέμεινε στην κορυφή.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του 1ου Ομίλου

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Νεφέλη Καλλιθήρου – ΑΠΟΚ/Φωστήρας

Ο Εθνικός με σόου του 16χρονου Κοσμά Μουσαφείρη πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Αργιθέας και διατήρησε την επαφή του με την κορυφή, ενώ Πλαστήρας και Ατρόμητος Γεωργικού πέτυχαν σημαντικά διπλά σε Γελάνθη και Καρδιτσομάγουλα αντίστοιχα.

Τέλος, η ΑΕ Λαζαρίνας πέτυχε το σκορ της ημέρας στο γειτονικό ντέρμπι με τον Καραϊσκάκη Μαυρομματίου.

Το ματς μεταξύ Ακαδημία Ελπίδες και ΑΟ Μαγούλας οδηγήθηκε νίκη άνευ αγώνα των φιλοξενούμενων, μιας και ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν όρισε σέντρα λόγω μη διαγράμμισης του γηπέδου.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Ακαδημία Ελπίδες – ΑΟ Μαγούλας 0-3 α.α.
Νεφέλη Καλλιθήρου – Α.Πο.Κ/Φωστήρας 1-0 (1-0 ημίχρονο)
Αστροναύτης Γελάνθης – Πλαστήρας 0-2 (0-1 ημίχρονο)
Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας – Ατρόμητος Γεωργικού 0-1 (0-0 ημίχρονο)
ΑΕ Λαζαρίνας – Καραϊσκάκης Μαυροματίου 5-0 (2-0 ημίχρονο)
ΑΣ Αργιθέας – Εθνικός Καρδίτσας 1-3 (1-1 ημίχρονο)

Νεφέλη Καλλιθήρου – Α.Πο.Κ/Φωστήρας
Η Νεφέλη με γκολ του Σωτήρη Καραγεώργου στο 43′, έπειτα από ασίστ του Πάνου Καραγκούνη πήρε μία δύσκολη νίκη κόντρα στην ΑΠΟΚ/Φωστήρας που πριν από το τέρμα που δέχτηκε είχε κάποιες φάσεις για να προηγηθεί η ίδια. Στο β’ ημίχρονο κι ενώ ο Σερκέζος είχε αποχωρήσει με τραυματισμό, ενώ ο Φούκης δεν αγωνίστηκε, οι γηπεδούχοι είχαν τρεις καλές στιγμές με τους Γκούγκλια, Καραγκούνη και Λαγό, χωρίς όμως να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

Αστροναύτης Γελάνθης – Πλαστήρας
Ο Πλαστήρας πέρασε από τον Αστροναύτη σημειώνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Φώτης με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Ντούφας έκανε το 0-1 στο 19′ ενώ στο 30′ οι γηπεδούχοι με τον ίδιο τρόπο δεν κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, μιας και ο Δημήτρης Δήμου απέκρουσε την εκτέλεση του Μίλτου Ντίνου. Το 0-2 σημείωσε ο Ντούφας στο 68′.

Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας – Ατρόμητος Γεωργικού
Ο Σακκάς στο 70′ σημείωσε το τέρμα που χώρισε τις δύο ομάδες και έδωσε τη νίκη στον Ατρόμητο, ο οποίος ανέβηκε στην 3η θέση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και προσπάθεια στο δοκάρι στο 1ο ημίχρονο με τον Γιαννουσά.

ΑΕ Λαζαρίνας – Καραϊσκάκης Μαυροματίου
Άνετη νίκη στο γειτονικό ντέρμπι για την ΑΕ Λαζαρίνας. Το α’ μέρος ολοκληρώθηκε με 2-0 χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Θανάση Καινούργιου. Στην επανάληψη, οι Μαγαλιός με πέναλτι και Πέτρος Κονταλής με δύο γκολ, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των γηπεδούχων.

ΑΣ Αργιθέας – Εθνικός Καρδίτσας
Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τον Εθνικό στο Μαυρομμάτι με αντίπαλο τον ΑΣ Αργιθέας. Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11′ με τον Θανασιά, ο φορμαρισμένος Κοσμάς Μουσαφείρης έκανε με πλασέ το 1-1 στο 38′ μετά από ασίστ του Λεωνίδα Μουσαφείρη. Στο 53′ ο Κοσμάς Μουσαφείρης έκανε το 1-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 78′ ο ΑΣΑ είχε ευκαιρία για την ισοφάριση σε δοκάρι του Ηλία Κίσσα με καρφωτή κεφαλιά. Τα δοκάρια…ισοφαρίστηκαν από πλευράς Εθνικού μετά από εκτέλεση φάουλ του Λεωνίδα Μουσαφείρη, για να σημειωθεί το τελικό 1-3 από τον Κοσμά Μουσαφείρη με όμορφη ατομική ενέργεια, φτάνοντας στο χατ-τρικ. Αξίζει να αναφέρουμε ότι από τη διοίκηση του Εθνικού Καρδίτσας μας αναφέρθηκε ευχαριστήρια δήλωση για τη φιλοξενία της γηπεδούχου ομάδας.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.