Β2 ΕΠΣΚ, πλέι-οφ: Το ερυθρόλευκο ντέρμπι στη Μαραθέα, «Χ»αμός για Αργεντινή και Θύελλα! (2η αγωνιστική)

Η ισοπαλία μεταξύ Αργεντινής και Θύελλας Ριζοβουνίου για τη 2η αγωνιστική του 2ου Ομίλου των πλέι-οφ της Β’ ΕΠΣΚ έβαλε φωτιά στην υπόθεση της ανόδου, καθώς ο Αίας Μαραθέας που επικράτησε του Ολυμπιακού Παλαιοκκλησίου μείωσε πλέον στους δύο βαθμούς από την κορυφή.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του 1ου Ομίλου

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αργεντινή – Θύελλα Ριζοβουνίου
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αίας Μαραθέας – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου

Έτσι, το προσεχές ματς Αίας Μαραθέας – Αργεντινή αυτομάτως μεταμορφώνεται σε ντέρμπι κορυφής στην αυλαία του Α’ γύρου.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Αργεντινή – Θύελλα Ριζοβουνίου 1-1 (0-1 ημίχρονο)
Αίας Μαραθέας – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου 2-0 (1-0 ημίχρονο)

Αργεντινή – Θύελλα Ριζοβουνίου
Το ματς σημαδεύτηκε από τις πολλές εκατέρωθεν απουσίες που δεν επέτρεψαν στους δύο τεχνικούς να διαμορφώσουν όπως ήθελαν τα πλάνα τους. Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε η δύναμη, με την Αργεντινή να πατά καλύτερα και στο 14′ να έχει ένα καλό σουτ με τον Μιφτάρι που πέρασε άουτ. Σιγά-σιγά, η Θύελλα ισορρόπησε και μάλιστα κατάφερε στο 38′ με τον «αειθαλή» Μητσιάκη να κάνει το 0-1 και να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Στην επανάληψη, οι «Θαλασσί» του Βαγγέλη Φαλιάγκα ήταν πιο απειλητικοί, μη έχοντας άλλη επιλογή αφού βρίσκονταν πίσω στο σκορ. Έτσι στο 59′ μετά από μία περιπετειώδη φάση, αφού μετά από σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα, η μπάλα κατέληξε στον Κορκοτάρα που με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η συνέχεια στο ματς έφερε καλύτερο ρυθμό, πάθος και ένταση, με τον τεχνικό των φιλοξενούμενων, Παύλο Θεοχάρη, να αποβάλλεται για διαμαρτυρία.

Αίας Μαραθέας – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου
Πρώτη νίκη για τον Αίαντα Μαραθέας, ο οποίος αν και απειλήθηκε αρκετά στο πρώτο μισάωρο από τον «μαχητικό» Ολυμπιακό, κατάφερε εν τέλει να είναι εκείνος που πήρε κεφάλι στο σκορ πριν την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνου.

Οι Ερυθρόλευκοι της Ίβανα Ζντράβκοβιτς κατόρθωσαν να είναι πιο απειλητικοί και είχαν δύο πολύ καλές περιπτώσεις για να πάρουν προβάδισμα, όταν δύο φορές ο Καϊνανάς δεν μπόρεσε από θέση τετ-α-τετ να νικήσει τον Παππά και ο Φούκης με σουτ να πράξει το ίδιο.

Ο Αίας του Δημήτρη Σακελλάρη απείλησε με τον Κρικέλη αλλά τελικά ευτύχησε να προηγηθεί στο 43′ με τον Θεοχάρη για το 1-0 του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, όπως στην έναρξη του αγώνα, αλλά αυτή τη φορά δίχως τη μεγάλη φάση. Έτσι, κόντρα στη ροή του αγώνα η ομάδα της Μαραθέας έφτασε στο 2-0 στο 66′, με τον Κώστα Σακελλάρη να κάνει την κούρσα από τα αριστερά και να «σπάει» την κατάλληλη στιγμή στον Παπαευαγγέλου, ο οποίος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι «έγραψε» το τελικό 2-0.

Αργεντινή 6 (1-1)
Αίας Μαραθέας 4 (3-1)
Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου 3 (0-2)
Θύελλα Ριζοβουνίου 3 (2-2)