Β2 ΕΠΣΚ: Ματσάρα στο Καλλίθηρο, τη νίκη η Μαγούλα, την κορυφή ο Εθνικός! (10η αγωνιστική)

Παρότι ηττήθηκε στο ντέρμπι με τον ΑΟ Μαγούλας, ο Εθνικός διατήρησε την 1η θέση στον 2ο Όμιλο της Β’ ΕΠΣΚ μετά και τη 10η αγωνιστική.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του 1ου Ομίλου

Κι αυτό γιατί το μεγάλο ντέρμπι στο Καλλίθηρο μεταξύ Νεφέλης και Αργιθέας έληξε ισόπαλο 3-3, ενώ τα πλέι-οφ πλησίασαν ΑΕ Λαζαρίνας και Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας με τις νίκες τους κόντρα σε Αστροναύτη Γελάνθηκς και Ελπίδες αντίστοιχα, μετά την ήττα του Πλαστήρα από τον Ατρόμητο Γεωργικού.

Τέλος, τη δεύτερή του νίκη πανηγύρισε στο πρωτάθλημα ο Καραϊσκάκης Μαυρομματίου, περνώντας από το Ρούσσο και την έδρα της ΑΠΟΚ/Φωστήρα.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας – Ακαδημία Ελπίδες 6-0 (2-0 ημίχρονο)
Αστροναύτης Γελάνθης – ΑΕ Λαζαρίνας 2-3 2-0 (ημίχρονο)
Νεφέλη Καλλιθήρου – ΑΣ Αργιθέας 3-3 (2-0 ημίχρονο)
ΑΟ Μαγούλας – Εθνικός Καρδίτσας 4-2 (3-0 ημίχρονο)
ΑΠΟΚ/Φωστήρας – Καραϊσκάκης Μαυρομματίου 0-4 (0-2 ημίχρονο)
Πλαστήρας – Ατρόμητος Γεωργικού 2-1 (0-0 ημίχρονο)

Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας – Ακαδημία Ελπίδες
Εύκολο απόγευμα για τον Ηρακλή που είχε προβάδισμα 2-0 στο ημίχρονο. Ο Βάιος Μπαμπλέκης πέτυχε χατ-τρικ, ενώ από ένα τέρμα σημείωσαν οι Κωνσταντίνος Χρηστάκης, Χρήστος Γιαβάζης και Παναγιώτης Χουλιάρας.

Αστροναύτης Γελάνθης – ΑΕ Λαζαρίνας
Τεράστια ανατροπή από την ΑΕ Λαζαρίνας που ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο, με τον Αστροναύτη να παίρνει κεφάλι στο σκορ με τέρματα του Πέτρου Μακρυγιάννη και Παναγιώτη Τσικρικά. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν δυναμικά, κάνοντας το 2-1 με τον Θανάση Καινούριο στο 71′ το 2-2 με τον Δημήτρη Βαϊόπουλο στο 83′ και το τελικό 2-3 στο 93′ και πάλι με τον Δ. Βαϊόπουλο.

Νεφέλη Καλλιθήρου – ΑΣ Αργιθέας
Ματς εφάμιλλο των ομάδων που αναμετρήθηκαν έγινε στο Καλλίθηρο. Η Νεφέλη προηγήθηκε στο ημίχρονο 2-0 με τους Αλέξανδρο Λαγό και Χρήστο Σερκέζο, με τον Αγγέλη στο 53′ να μειώνει σε 2-1. Το 3-1 έγινε από τον Ντάη, ενώ ο ΑΣ Αργιθέας κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με αυτογκόλ του Ντάη και γκολ του Γιώργου Τουραλιά. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Νεφέλη είχε δοκάρι  σε προσπάθεια του Σερκέζου και χαμένο τετ-α-τετ με τον ίδιο παίχτη κι ενώ το σκορ ήταν 3-2.

ΑΟ Μαγούλας – Εθνικός Καρδίτσας
Ο ΑΟ Μαγούλας μπήκε αποφασιστικά στο ματς και στο 20′ προηγήθηκε με 3-0. Ένα γκολ του Παλάντζα και δύο του Βρετού έδωσαν σαφές προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 49′ ο Λ. Παύλου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Ο Εθνικός άργησε, αλλά αντέδρασε, μειώνοντας αρχικά σε 4-1 με τον Δημήτρη Μουσαφείρη και διαμορφώνοντας το 4-2 με πέναλτι του Λεωνίδα Μουσαφείρη.

ΑΠΟΚ/Φωστήρας – Καραϊσκάκης Μαυρομματίου
Ο Καραϊσκάκης πέρασε από το Ρούσσο με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Κούτσικος σκόραρε δύο φορές ενώ από ένα γκολ πρόσθεσαν οι Γρηγορίου και Ματρακούκας για το τελικό 0-4.

Πλαστήρας – Ατρόμητος Γεωργικού
Μετά το 0-0 του ημιχρόνου, ο Πλαστήρας προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Ντούφα, ένα εκ των οποίων με εκτέλεση πέναλτι. Ο Ατρόμητος μείωσε στο τελικό 2-1 με αυτογκόλ του Κορώνη.

Θ. Ομαδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.