Β2 ΕΠΣΚ, πλέι-οφ: Εδραιώνει την πρωτιά η Αργεντινή, «διπλό» της Θύελλας στο Παλαιοκκλήσι! (4η αγωνιστική)

«Ζευγάρωσαν» τις νίκες τους Αργεντινή και Θύελλα Ριζοβουνίου κόντρα σε Αίαντα Μαραθέας και Ολυμπιακό Παλαιοκκλησίου αντίστοιχα, σε διάστημα τριών ημερών και κατάφεραν να σημειώσουν σπουδαίες επιτυχίες στην 4η αγωνιστική των πλέι-οφ της Β2 ΕΠΣΚ.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του 1ου Ομίλου
Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα σκόρερ του 2ου Ομίλου

Έτσι, η Αργεντινή συνεχίζει να προπορεύεται στη γενική κατάταξη φιλοδοξώντας να επιστρέψει στην Α1 ΕΠΣΚ μετά από απουσία ενός χρόνου και η Θύελλα φαίνεται να «καπαρώνει» σίγουρα τη δεύτερη θέση βάζοντας πλώρη και για την κορυφή, αφού παρά τη ένσταση που εκκρεμεί από το ματς της Κυριακής (13/5) με το Παλαιοκκλήσι, υπάρχει πλέον νέα ένσταση, από πλευράς της ομάδας του Ριζοβουνίου για το σημερινό μεταξύ τους ματς (16/5) για αντικανονική συμμετοχή ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού!

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Θύελλα Ριζοβουνίου 0-2 (0-0 ημίχρονο)
Αργεντινή Καρδίτσας – Αίας Μαραθέας 3-0 (2-0 ημίχρονο)

Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Θύελλα Ριζοβουνίου
Το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι, όχι μόνο για βαθμολογικούς λόγους αλλά και μετά την ένσταση που κατέθεσε ο Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου για το μεταξύ ματς των ομάδων την Κυριακή (13/5). Το πρώτο ημίχρονο είχε…αναγνωριστικό χαρακτήρα, μιας και καμία από τις δύο πλευρές δεν έδειξε πρόθυμη να ρισκάρει και να επιτεθεί, με τις ευκαιρίες για γκολ να σημειώνονται με το σταγονόμετρο.

Στο β’ μέρος η Θύελλα παρά τις απουσίες, κατάφερε με τον Καμινιώτη στο 64′ να φτάσει στο 0-1 και να μπει πιο αποφασιστικά και στη συνέχεια  του ματς, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι «Πράσινοι» να φτάσουν στο δεύτερο γκολ με τον Στέλιο Γιαννακό στο 77′ που χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Ριζοβουνίου, η οποία παραμένει αήττητη στα πλέι-οφ.

Στην αντίπερα, ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς νίκη στη διαδικασία αλλά και χωρίς γκολ, αναμένοντας πλέον την απόφαση για τη δική του ένσταση αλλά και για την εις βάρος του που κατατέθηκε από τη Θύελλα μετά τη λήξη του νικηφόρου σημερινού αγώνα.

Αργεντινή Καρδίτσας – Αίας Μαραθέας
Η Αργεντινή εξακολουθεί επίσης να είναι αήττητη στα πλέι-οφ και μετά το ντουμπλάρισμα των νικών της, έφτασε τους 12 βαθμούς, παραμένοντας πρώτη.

Οι «Αλμπισελέστε» σε άλλο ένα ματς δοκιμάστηκαν από τις σοβαρές απουσίες αλλά κατάφεραν να αντεπεξέλθουν, έχοντας έως τώρα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα με τη δεύτερη Θύελλα Ριζοβουνίου, ωστόσο η διαφορά των τριών βαθμών προκύπτει από το μπόνους με το οποίο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τη διαδικασία.

Στο αγωνιστικό σκέλος, πάντως, η Αργεντινή άνοιξε το σκορ στο 18′ όταν ο Μιφτάρι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο ίδιος παίχτης, πέντε λεπτά αργότερα δεν κατάφερε από πλεονεκτική θέση να «ζευγαρώσει» τα τέρματα των γηπεδούχων, το οποίο τελικά έγινε πράξη στο 28′, με τον Καλαμάρα να σκοράρει με πλασέ μετά από ασίστ του Μιφτάρι, για το 2-0 του ημιχρόνου.

Στο 79′ ήταν η σειρά ενός ακόμη «μπέμπη», του 16χρονου Καπνιά, να χριστεί σκόρερ, με τον «δράστη» του δεύτερου γκολ της ομάδας του Βαγγέλη Φαλιάγκα, Καλαμάρα, να γίνεται δημιουργός, για το 3-0.

1.Αργεντινή 12 (6-1)
2.Θύελλα Ριζοβουνίου 9 (5-2)
3.Αίας Μαραθέας 4 (3-7)
4.Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου 3 (0-5)