Β1 ΕΠΣΚ: 2×2 για Νίκη Κέδρου, Ερμή Μαυραχάδων, ματσάρα στη Ματαράγκα! (2η αγωνιστική)

Μόλις δύο ομάδες έχουν το απόλυτο νικών μετά και τη 2η αγωνιστική της Β1 ΕΠΣΚ.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του 2ου Ομίλου

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ατρόμητος Πτελοπούλας – Ηρακλής Παλαμά

Αυτές είναι ο Ερμής Μαυραχάδων που επικράτησε του ΑΟ Κυψέλης εντός έδρας και η Νίκη Κέδρου που πέρασε από την έδρα του Νέου Μοναστηρίου.

Στα άλλα ματς, σπουδαία νίκη πήρε ο ΑΟ Άρνης σε ένα άκρως επιθετικός παιχνίδι κόντρα στον Πανελλήνιο, ενώ ο νόμος της έδρας επικράτησε σε Ιτέα και Πτελοπούλα.

Τέλος, ο Άρης Αγίας Παρασκευής πέτυχε την πρώτη του νίκη και παρέμεινε αήττητος, δραπετεύοντας από την έδρα του Βλοχού.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Αστήρ Βλοχού – Άρης Αγ. Παρασκευής 0-1 (0-1 ημίχρονο)
Α.Ο. Άρνης – Πανελλήνιος 4-3 (1-1 ημίχρονο)
Ενιπέας Ιτέας – Α.Ε. Μενελαΐδας 3-0 (0-0 ημίχρονο)
Ερμής Μαυραχάδων – Α.Ο. Κυψέλης 5-2 (1-1 ημίχρονο)
Ατρόμητος Πτελοπούλας – Ηρακλής Παλαμά 1-0 (0-0 ημίχρονο)
ΑΟ Νέου Μοναστηρίου – Νίκη Κέδρου 2-3 (1-2 ημίχρονο)
Ρεπό: ΠΑ Σοφάδων

Αστήρ Βλοχού – Άρης Αγ. Παρασκευής
Ο Αρβυθάς με εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τον Άρη Αγίας Παρασκευής στον Βλοχό στο 33′, γκολ που ήταν αρκετό να δώσει στους φιλοξενούμενους τη νίκη. Ο Αστήρ Βλοχού είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 55′ αλλά η εκτέλεση πέναλτι που ανέλαβε ο Καλογιάννης πέρασε χαμηλά άουτ.

Ατρόμητος Πτελοπούλας – Ηρακλής Παλαμά
Ο Ξυφώλης «λύτρωσε» στο 87′ τον Ατρόμητο Πτελοπούλας με γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και διατήρησε αήττητους τους γηπεδούχους μετά από δύο αγωνιστικές. Ο Ηρακλής Παλαμά είχε μιά πολύ καλή στιγμή στο 48′ να πάρει εκείνος προβάδισμα, όμως στο τετ-α-τετ, ο Σπυρόπουλος νικήθηκε από τον Μπρούτσο που κράτησε το μηδέν.

ΑΟ Νέου Μοναστηρίου – Νίκη Κέδρου
Από δύσκολη έδρα και ομάδα πέρασε η Νίκη Κέδρου, η οποία προηγήθηκε 0-2 με τους Γιώργο Μανούκα και Θανάση Ζησόπουλο για να μειώσει σε 1-2 ο Δελημπούρας που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα του Κώστα Γιαγιάκου ανέβασε ξανά τη διαφορά στα δύο γκολ, πετυχαίνοντας το 1-3 με τον Βαγγέλη Τσίρη, ενώ το τελικό 2-3 έγινε στο 89′ με πέναλτι που κέρδισε ο Δελημπούρας και εκτέλεσε ο Βουβαλούδης.

Ενιπέας Ιτέας – Α.Ε. Μενελαΐδας
Ο Ενιπέας, μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα της Μενελαΐδας και να επικρατήσει με 3-0. Στο 52′ ο Γιώργος Παππάς άνοιξε το σκορ, στο 67′ ο Στεργίου διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και στο 81′ ο Γιώργος Παππάς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ερμής Μαυραχάδων – Α.Ο. Κυψέλης
2×2 για τον Ερμή που χρειάστηκε να φορτσάρει στην επανάληψη για να κάμψει την αντίσταση της Κυψέλης. Ο Βαγγέλης Ζάγκος στο 38′ έκανε το 1-0, για να ισοφαρίσει ο Θανάσης Νταής στο 44′. Στο β’ μέρος ο Βαγγέλης Ζάγκος μόλις στο 48′ έκανε το 2-1, ενώ ο Ηλίας Ζάγκος έφτασε στο 63′ το σκορ 3-1. Στο 68′ ο Βαγγέλης Ζάγκος σημείωσε το τρίτο του γκολ για να ανεβάσει την τιμή του σκορ στο 4-1, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι με τον Θανάση Σαμάρα σε 4-2. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Βαγγέλης Ζάγκος, ο οποίος τελείωσε το ματς με καρέ.

Α.Ο. Άρνης – Πανελλήνιος
Φοβερό ματς στη Ματαράγκα όπου ο ΑΟ Άρνης πήρε τη νίκη με ανατροπή, απέναντι σε ένα αξιόμαχο Πανελλήνιο. Στο 17′ ο Μενέλαος Καραγιάννης έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Χρήστος Γιαννακός στο 36′ έκανε το 1-1 του ημιχρόνου. Στο β’ ημίχρονο ο Γιώργος Κοτρώνης έφερε «τούμπα» το ματς για το 2-1 για να ισοφαρίσει ο Κωστόπουλος σε 2-2. Το 3-2 έγινε στο 64′ από τον Φώτη Τσίπρα, ενώ ο Δημήτρης Φερφυρής στο 76΄ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2. Το τελικό 4-3 διαμόρφωσε στο 81′ ο Σταύρος Διαμαντάκος.