Β1 ΕΠΣΚ: Στην κορυφή με +6 η Αναγέννηση, νίκη με ανατροπή για Άρη Φίλιας! (3η αγωνιστική)

Η Αναγέννηση κατάφερε να «λυγίσει» στην επανάληψη το Νέο Μοναστήρι και να ξεφύγει, πλέον με έξι βαθμούς από Άρη Φίλιας και Αετό Καλλιφωνίου, στο δρόμο για την άνοδο, μετά την 3η αγωνιστική των πλέι-οφ της Β1 ΕΠΣΚ.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του 2ου Ομίλου
Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα σκόρερ του 1ου Ομίλου

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αναγέννηση – Α.Ο. Νέου Μοναστηρίου

Στο έτερο ματς, ο Άρης Φίλιας επικράτησε με ανατροπή του Αετού Καλλιφωνίου, τον οποίο «έπιασε» στη βαθμολογία.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Αναγέννηση – ΑΟ Νέου Μοναστηρίου 3-1 (1-1 ημίχρονο)
Άρης Φίλιας – Αετός Καλλιφωνίου 2-1 (0-0 ημίχρονο)

Αναγέννηση – ΑΟ Νέου Μοναστηρίου
Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, το Νέο Μοναστήρι κατάφερε να προηγηθεί στο 24′ με γκολ του Δελημπούρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ασυνεννοησία στην άμυνα των Χούμου και Παναγόπουλου για το 0-1.

Αυτό το γκολ όμως δεν κόστισε στην Αναγέννηση που ισοφάρισε άμεσα, καθώς στο 26′ ο Ριζογιάννης κατάφερε να κάνει το 1-1 κι ενώ η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη. Η ατυχία, πάντως, χτύπησε τους φιλοξενούμενους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου καθώς, δύο έμπειροι ποδοσφαιριστές, οι Λιάπης και Καμπουρούδης τραυματίστηκαν και αντικαταστάθηκαν αναγκαστικά.

Στο β’ ημίχρονο η Αναγέννηση ήταν καλύτερη, έδειξε να έχει αντοχές και έτσι έφτασε στα γκολ της νίκης. Ο Χρυσικός στο 59′ έδωσε το προβάδισμα στους Κιτρινόμαυρους για την ανατροπή και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Λόζος στο 73′. Αξίζει να αναφέρουμε ότι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν χωρίς και τον τιμωρημένο Χουλιάρα.

Άρης Φίλιας – Αετός Καλλιφωνίου
Όπως στο «Γ. Μπαζής», έτσι και στη Φίλια, το ματς κρίθηκε με ανατροπή σκορ, με τη διαφορά ότι στο ματς του Άρη με τον Αετό, όλα έγιναν στο β’ ημίχρονο.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Κορομπίλιας έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο σκορ για το 0-1, όμως ο σκόρερ για την ομάδα του Σάκη Σώκλα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη λίγο αργότερα. Ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 62′ με τον Τριανταφύλλου, ενώ στο 76′ ο Ρούσσος από σέντρα του Κόλλα ολοκλήρωσε την ανατροπή για το 2-1 των γηπεδούχων.