Β1 ΕΠΣΚ: Πρωταθλητής ο Αστέρας Δασοχωρίου, έκλεισε η 5άδα! (24η αγωνιστική)

Ο Αστέρας Δασοχωρίου, αν και ισοφαρίστηκε στο ντέρμπι με τον Αετό στο 83′ κατάφερε να «σφραγίσει» την άνοδο στην Α1 Ερασιτεχνική, κατακτώντας δύο «στροφές» πριν το φινάλε το πρωτάθλημα του 1ου Ομίλου της Β’ ΕΠΣΚ!

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του 2ου Ομίλου

Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα σκόρερ του 1ου Ομίλου

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αετός Καλλιφωνίου – Αστέρας Δασοχωρίου

Η Αναγέννηση κέρδισε τον Ηρακλή Καρδιτσομάγουλας και πλησίασε στο -1 τον Αετό, ενώ νίκες σημείωσαν το Νέο Μοναστήρι και ο Άρης Φίλιας που ολοκληρώνουν και την τετράδα των ομάδων που θα μπουν στα πλέι-οφ.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι σε όλα τα ματς πριν τη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Καρδιτσιώτη πιλότου, Γιώργου Μπαλταδώρου

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Α.Ο. Νέου Μοναστηρίου – Α.Ε. Μενελαΐδας 5-1 (3-1 ημιχρόνου)
Ηρακλής Παλαμά – Άρης Φίλιας 0-2 (0-0 ημίχρονο)
Άρης Αγ. Παρασκευής – Νίκη Κέδρου 1-2 (0-0 ημίχρονο)
Αετός Καλλιφωνίου – Αστέρας Δασοχωρίου 1-1 (0-1 ημίχρονο)
Ενιπέας Ιτέας – Ερμής Μαυραχάδων 4-2 (3-1 ημίχρονο)
Αναγέννηση Κ17 – Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας 2-0 (1-0 ημίχρονο)
Ρεπό: Θεσσαλικός Γοργοβιτών

Ηρακλής Παλαμά – Άρης Φίλιας
Ο Άρης Φίλιας «κλείδωσε» την παρουσία του στα πλέι-οφ. Σκοράροντας και τις δύο φορές στο β’ ημίχρονο με τους Ξανά στο 57′ και Αρσένη 86′, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 0-2.

Αναγέννηση Κ17 – Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας
Η Αναγέννηση μείωσε στον έναν βαθμό την απόστασή της από τον Αετό Καλλιφωνίου, τον οποίο υποδέχεται την ερχόμενη εβδομάδα με στόχο, πλέον, το απόλυτο αβαντάζ στα πλέι-οφ. Στο 27′ ο Καμινιώτης άνοιξε το σκορ και στο 87′ ο Χρυσικός «ζευγάρωσε» τα τέρματα των γηπεδούχων.

Άρης Αγ. Παρασκευής – Νίκη Κέδρου
Η Νίκη Κέδρου μπήκε δυνατά στο β’ μέρος και έτσι το 0-0 του πρώτου 45λεπτου μετατράπηκε σε 0-2 χάρη σε γκολ του Τσίρη στο 57′ και ένα του 45χρονου (!) Μπριάνα που ενεργοποιήθηκε μετά από περίπου 8 χρόνια και βρήκε δίχτυα. Ο Άρης μείωσε με τον Κάκκο στο 77′ για το τελικό 1-2.

Α.Ο. Νέου Μοναστηρίου – Α.Ε. Μενελαΐδας
Εύκολο απόγευμα για το Νέο Μοναστήρι που είδε πέντε διαφορετικούς σκόρερ να διαμορφώνουν το τελικό 5-1! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 χάρη  στους Βαΐτση, Αναγνώπουλο και Δελημπούρα, με τον Μπενέκη να μειώνει προσωρινά για το 3-1 του ημιχρόνου. Στο β’ ημίχρονο, ο Λύτρας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 και ο Μπίνας διαμόρφωσε το 5-1.

Ενιπέας Ιτέας – Ερμής Μαυραχάδων
Ο Ενιπέας έκοψε κάθε ελπίδα του Ερμή για πλέι-οφ, επικρατώντας με 4-2. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν ήδη 3-1, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν δίχτυα, δύο φορές με τον Γιώργο Παππά και μία με τον Νταντάλιας, ενώ για τον Ερμή έιχε μειώσει ο Μάκης Παπαδημητρίου. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 3-2 με αυτογκόλ του τερματοφύλακα Τσερέπη, με το τελικό 4-2 να διαμορφώνεται από τον Στεργίου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Αετός Καλλιφωνίου – Αστέρας Δασοχωρίου
Στην πρώτη απειλητική επίσκεψή του στην εστία του Αετού, ο Αστέρας κατάφερε να κάνει το 0-1 στο 22′ με τον Παπαϊωάννου. Ακολούθησαν κάποιες ευκαιρίες του Αετού αλλά το 0-1 έμεινε έως το φινάλε του ημιχρόνου. Τελικά, η ομάδα του Σάκη Σώκλα ισοφάρισε στο 83′ με τον Σάκη Ντερέκα αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και έτσι πλέον ο στόχος της είναι η διατήρηση του +4 για τα πλέι-οφ.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.