Β1 ΕΠΣΚ, πλέι-οφ: Μοιρασιές σε Νέο Μοναστήρι, Καλλιφώνι! (4η αγωνιστική)

Δεν ανέδειξαν νικητή οι «μονομαχίες» της 4ης αγωνιστικής στη Β1 ΕΠΣΚ, με αποτέλεσμα οι βαθμολογικοί συσχετισμοί να παραμείνουν αμετάβλητοι.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του 2ου Ομίλου
Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα σκόρερ του 1ου Ομίλου

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

ΑΟ Νέου Μοναστηρίου – ΑΣ Αναγέννηση 0-0
Αετός Καλλιφωνίου – Άρης Φίλιας 1-1 (0-0 ημίχρονο)

ΑΟ Νέου Μοναστηρίου – ΑΣ Αναγέννηση
Ματς που γρήγορα θα ξεχαστεί έγινε στο Νέο Μοναστήρι, με τις δύο ομάδες να μην έχουν την απαραίτητη ενέργεια, εξέλιξη φυσιολογική από τους συνεχόμενους αγώνες και να συμβιβάζονται με τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς οι τελικές φάσεις ήταν λιγοστές.

Για τους γηπεδούχους που αγωνίστηκαν χωρίς τους Λιάπη, Καμπουρούδη και τον πρώτο τους σκόρερ, Αναγνώπουλο υπήρξαν  κάποιες καλές στιγμές για γκολ αλλά αυτές παρέμειναν προϋποθέσεις.

Κάπως έτσι κύλησε και το ματς για τους φιλοξενούμενους που ωστόσο κατάφεραν στο 76′ να έχουν την καλύτερη στιγμή του αγώνα με τον Καμινιώτη να σημαδεύει το δοκάρι. Έτσι, η Αναγέννηση θέλει πλέον έναν βαθμό στα επόμενα δύο ματς για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδο.

Αετός Καλλιφωνίου – Άρης Φίλιας
Στο Καλλιφώνι, Αετός και Άρης Φίλιας παρέμειναν ισόβαθμοι μετά τη μεταξύ τους ισοπαλία, χάνοντας αμφότερες την ευκαιρία να πλησιάσουν την Αναγέννηση.

Ο γηπεδούχος Αετός, παρά τις απουσίες των τραυματιών Μαντζιάρα, Σιαφάκα και του τιμωρημένου Κορομπίλια, άφηνε την αίσθηση ότι πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί στην έδρα του, με τον Άρη Φίλιας να έχει καλή λειτουργία στην πίεση της ομάδας του Σάκη Σώκλα.

Πάντως, το πρώτο ημίχρονο είχε μία σχετική ισορροπία και έτσι το 0-0 έδωσε τη θέση του σε ένα αμφίσκορο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 56′ ο Άρης Φίλιας μπήκε μπροστά στο σκορ με τον πρώτο του σκόρερ στα πλέι-οφ, Τριανταφύλλου, «αγγίζοντας» τη δεύτερή του νίκη στη διαδικασία. Όσο κυλούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν προσπάθεια να υπερασπιστούν αυτό το προβάδισμα, δεχόμενοι την πίεση του Αετού, η οποία τελικά απέδωσε στο 86′ όταν ο Ζάχος ισοφάρισε για το τελικό 1-1.