Β1 ΕΠΣΚ: Μόνος πρώτος ο Αετός Καλλιφωνίου, το ντέρμπι στο Νέο Μοναστήρι (14η αγωνιστική)

Ο Αετός Καλλιωνίου ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 14ης αγωνιστικής στη Β1 ΕΠΣΚ, αφού κατάφερε να περάσει από την Αγία Παρασκευή και σε συνδυασμό με το ρεπό του Αστέρα Δασοχωρίου αλλά και την ήττα της Αναγέννησης από το Νέο Μοναστήρι να αναρριχηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Δείτε ΕΔΩ τι έγινε στον 2ο Όμιλο

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Νίκη Κέδρου – Α.Ε. Μενελαΐδας 4-1 (2-0 ημίχρονο)
Άρης Φίλιας – Ερμής Μαυραχάδων 3-0 (1-0 ημίχρονο)
Α.Ο. Νέου Μοναστηρίου – ΑΣ Αναγέννηση 4-2 (1-1 ημίχρονο)
Ηρακλής Παλαμά – Ηρακλής Καρδιτσομάγοουλας 1-3 (0-2 ημίχρονο)
Θεσσαλικός Γοργοβιτών – Ενιπέας Ιτέας 1-4 (1-1 ημίχρονο)
Άρης Αγ. Παρασκευής – Αετός Καλλιφωνίου 1-2 (1-1 ημίχρονο)
Ρεπό: Αστέρας Δασοχωρίου

Νίκη Κέδρου – Α.Ε. Μενελαΐδας
Με το δεξί μπήκε στο 2018 η Νίκη Κέδρου που «ζευγάρωσε» τις νίκες της επί της ΑΕ Μενελαΐδας φέτος. Δύο γκολ του Γρίβα έφεραν το 2-0 του ημιχρόνου, ενώ ο Γιώργος Μανούκας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Ρουμπής μείωσε σε 3-1 στο 77′ και το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Μπενέκης.

Άρης Φίλιας – Ερμής Μαυραχάδων
Στο 18′ ο Τριανταφύλλου με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τον Άρη, ενώ στο 21′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Βαγγέλη Αδαμόπουλου. Στο 77′ ο Τριανταφύλλου σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς κάνοντας το 2-0 και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Τσιρώνας στο 87′.

Α.Ο. Νέου Μοναστηρίου – ΑΣ Αναγέννηση
Ο νόμος της έδρας ίσχυσε στο Νέο Μοναστήρι, αν και το ματς συνοδεύτηκε από λεπτές ισορροπίες! Ο Καραγιάννης έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους που αγωνίστηκαν με ελλείψεις και ο Βουβαλούδης ισοφάρισε πριν τη λήξη του ημιχρόνου σε 1-1. Στο β’ ημίχρονο Γούσιος και Αναγνώπουλος έδωσαν προβάδισμα ανατροπής στους γηπεδούχους, ωστόσο η ομάδα του Γιάννη Ποντίκα βρήκε το κουράγιο και μείωσε σε 3-2 με ένα φανταστικό γκολ του Χρυσικού από το ύψος του κέντρου (!) με την μπάλα να καταλήγει στο «Γ» της εστίας των νεοφώτιστων. Ωστόσο, με το ματς να έχει «ανοίξει» για τα καλά, ο ΑΟΝΜ πέτυχε και 4ο γκολ προς το φινάλε, «κλειδώνοντας» τη νίκη, με τον Αναγνώπουλο να σκοράρει για δεύτερη φορά κατά της παλιάς του ομάδας.

Ηρακλής Παλαμά – Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας
Στο 15′ ο Λέτσιος κέρδισε πέναλτι και ο Μπαμπλέκης εκτέλεσε επιτυχημένα την ποινή για το 0-1. Στο 21′ ο Λέτσιος «ζευγάρωσε» τα τέρματα των φιλοξενούμενων που όμως στο 35′ έμειναν με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Χριστάκη. Η έναρξη του β’ μέρους βρήκε τους γηπεδούχους στο 47′ να κερδίζουν πέναλτι, σε φάση που αποβλήθηκε ο Ντανοβασίλης, με τον Καραμήτρο να ευστοχεί και να μειώνει σε 1-2. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με εννέα παίχτες να φτάσουν σε τρίτο γκολ με τον Λέτσιο στο 71′ παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο.

Άρης Αγ. Παρασκευής – Αετός Καλλιφωνίου
Ο Άρης προηγήθηκε με 1-0 χάρη στον Κοπανά και ο Αετός ισοφάρισε με τον Γιώργο Πούλιο σε 1-1 στο 35′. Στο β’ ημίχρονο ο Ηλίας Σιαφάκας σκόραρε και ανέβασε τους φιλοξενούμενους στην κορυφή.

Θεσσαλικός Γοργοβιτών – Ενιπέας Ιτέας
Ο Ενιπέας προηγήθηκε με τον Αγγέλου στο 24′ και ο Θεσσαλικός ισοφάρισε στο 39′ με τον Σεχάι. Στο β’ μέρος, ένα τέρμα του Γιώργου Παππά και δύο του Στεργίου διαμόρφωσαν το τελικό 1-4.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.