Β1 ΕΠΣΚ: Διπλά στην πρεμιέρα για Νίκη Κέδρου, Νέο Μοναστήρι, Ερμή Μαυραχάδων!

Ημέρα φιλοξενούμενων ήταν η πρεμιέρα για τον 1ο Όμιλο της Β’ Ερασιτεχνικής, αφού εκεί «έσπασαν» τρεις έδρες, με τις νίκες του Ερμή Μαυραχάδων, του ΑΟ Νέου Μοναστηρίου και της Νίκης Κέδρου, ενώ όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Άρης Αγ. Παρασκευής – Α.Ο. Άρνης 2-2 (1-2 ημίχρονο)
Πανελλήνιος – Ενιπέας Ιτέας 1-1 (0-0 ημίχρονο)
ΠΑ Σοφάδων – Ερμής Μαυραχάδων 1-2 (0-0 ημίχρονο)
ΑΕ Μενελαΐδας – Ατρόμητος Πτελοπούλας 1-1 (0-1 ημίχρονο)
Α.Ο. Κυψέλης – Α.Ο. Νέου Μοναστηρίου 0-4 (0-2 ημίχρονο)
Ηρακλής Παλαμά – Νίκη Κέδρου 0-1 (0-1 ημίχρονο)
Ρεπό: Αστήρ Βλοχού

Ηρακλής Παλαμά – Νίκη Κέδρου
Η Νίκη Κέδρου πήρε το πρώτο τρίποντο στη σεζόν χάρη στο τέρμα που πέτυχε στο 28′ ο Σπυριδώνης, σε ένα ματς με καλό -για την εποχή- ρυθμό. Ο Ηρακλής Παλαμά προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση και είχε ακυρωθέν γκολ με τον Άγγελο Νταβατζίκο στο 38′ ως επιθετικό φάουλ.

Πανελλήνιος – Ενιπέας Ιτέας
Με το που άρχισε το β’ ημίχρονο και μέσα σε ένα δίλεπτο, διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα στον Σταυρό. Στο 46′ ο Κώστας Πιλάτος σκόραρε για τον Πανελλήνιο με φοβερό μακρινό σουτ και στο 48′, ο Γιώργος Παππάς ισοφάρισε για τον Ενιπέα, με την ομάδα της Ιτέας να έχει στη συνέχεια προσπάθεια στο δοκάρι με τον Κοτσίλη για να ανατρέψει το ματς.

ΠΑ Σοφάδων – Ερμής Μαυραχάδων
Στο 51′ ο Παναγιώτης Κουτσόπουλος έδωσε το προβάδισμα στον Ερμή που στο 71′ με τον Ασλάνογλου έφτασε στο 0-2. Στο 74′ ήρθε η αντίδραση για τη νεανική ΠΑ Σοφάδων που με τον Παύλο Σαλή μείωσε για το τελικό 1-2.

Άρης Αγ. Παρασκευής – Α.Ο. Άρνης
Δύο φορές προηγήθηκε ο ΑΟ Άρνης και ισάριθμες ισοφάρισε ο Άρης Αγίας Παρασκευκής για το συναρπαστικό 2-2 της πρεμιέρας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι νεοφώτιστοι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-1 χάρη σε τέρμα του Κωστόπουλου για να ισοφαρίσει ο Βασίλης Κλιάρης στο 18′. Στο 31′ ο ΑΟ Άρνης ξαναπήρε προβάδισμα, αυτή τη φορά με τον Παναγιώτη Μαλλιώρα για το 1-2 του ημιχρόνου, με τον Ζησόπουλο να ισοφαρίζει στην επανάληψη για το τελικό 2-2.

ΑΕ Μενελαΐδας – Ατρόμητος Πτελοπούλας
Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με τον Σταύρι στο 24′ για να ισοφαρίσει στο 82′ ο Λάμπρος Κομπογιάννης για τους γηπεδούχους. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο σκόρερ της ομάδας από τη Λουτροπηγή, είδε δύο προσπάθειές του να καταλήγουν στο δοκάρι, μία στο α’ μέρος και μία λίγο πριν την ισοφάριση.

Α.Ο. Κυψέλης – Α.Ο. Νέου Μοναστηρίου
Εύκολο πέρασμα για τον ΑΟ Νέου Μοναστηρίου στην έδρα του επανεμφανιζόμενου ΑΟ Κυψέλης. Ο ΑΟΝΜ πέτυχε δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο χάρη στους Δελημπούρα και Β. Καλτσουνούδη στο α’ μέρος και στην επανάληψη με τον Δελημπούρα να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, για κλείσει την τιμή του σκορ ο Παπαμιχαήλ.