Βελτιώθηκε στην επανάληψη αλλά ηττήθηκε φιλικά από τον Ολυμπιακό Βόλου ο ΑΟ Σελλάνων

Το 5ο φιλικό του παιχνίδι έδωσε σήμερα (12/9) το απόγευμα στο γήπεδο των Καλογριανών ο ΑΟ Σελλάνων, φιλοξενώντας τον πολύ δυνατό και φιλόδοξο φέτος Ολυμπιακό Βόλου.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το φιλικό

Στον απόηχο της μεσημεριανής κλήρωσης, όπου οι δύο ομάδες έμαθαν το  πρόγραμμά τους για τον 4ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής (θα τεθούν αντιμέτωπες στην 9η αγωνιστική), το παιχνίδι έγινε παρουσία 200 φιλάθλων και βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 1-2.

Ο αγώνας  χαρακτηρίστηκε από καλό, σε γενικές γραμμές, ρυθμό, ιδίως στο Α’ μέρος, όπου ο Ολυμπιακός Βόλου κατάφερε να πάρει προβάδισμα  από δύο στατικές φάσεις μέσα σε τρία λεπτά (17′ Σερτζίνιο, 20′ Σαχινίδης), σκληρές «μονομαχίες», απόρροια της αναγκαστικής αλλαγής του Φλίγκου μόλις στο 2′, με τον παίχτη να διακομίζεται στο νοσοκομείο για εξετάσεις και στην επανάληψη τον ΑΟ Σελλάνων να πιέζει, να δημιουργεί περισσότερους κινδύνους στο τελευταίο δεκάλεπτο και να μειώνει σε 1-2 με τον Τζέκο στο 85′.

Νωρίτερα, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη είχε την ευκαιρία να αυξήσει τον δείκτη του σκορ υπέρ της, ενώ στο φινάλε το ματς άνοιξε αρκετά, με το συγκρότημα του Αλέξανδρου Κούρτογλου να έχει την ευκαιρία ακόμα και να ισοφαρίσει, αλλά η κεφαλιά του Τζέκου στο 90+2′ από το φάουλ του Τσιρογιάννη κατέληξε μόλις άουτ.

Για τον ΑΟ Σελλάνων που την Τρίτη (18/9) θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας σε νοκ-άουτ ματς για τη Β’ Φάση του κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου» τον Ηρακλή Σοφάδων, απουσίασαν οι Υφαντής, Ξανθόπουλος, Κουτλής και Διπλάρης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΑΟ Σελλάνων να ελέγχει στο πρώτο 15λεπτο τους χώρους και να φτάνει πρώτος κοντά στο γκολ στο 14′ όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Μπιτέλη, η κεφαλιά του Μπούσδρα κατέληξε «ξυστά» πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στα επόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός Βόλου, όχι απλά ισορρόπησε αλλά ήταν πιο απειλητικός και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων από στημένες φάσεις. Στο 17′, έπειτα από κόρνερ του Λώττα, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε καλά από τον Μπιτέλη και ο Σερτζίνιο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ για το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα, το κόρνερ του Λώττα βρήκε τον Σαχινίδη ανενόχλητο στο ύψος της μικρής περιοχής που με κεφαλιά διπλασίασε τα γκολ των  Ερυθρόλευκων.

Στο 22′, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη που είχε και την ψυχολογία με το μέρος της είδε τον Σαχινίδη να μπαίνει από διαγώνια αριστερά στην περιοχή και να νικιέται δύο φορές από τον Παπαδόπουλο που κράτησε στο σκορ τον ΑΟΣ.

Το β’ μισό του 1ου ημιχρόνου συνοδεύτηκε από αρκετές διακοπές, σκληρά μαρκαρίσματα και μόλις δύο αξιόλογες φάσεις. Στο 26′ ο Μπιτέλης εκτέλεσε το φάουλ, ο Αρχοντής πήρε την κεφαλιά και ο Παλιούρας μπλόκαρε. Στο 45′ ο Λώττας εκτέλεσε απευθείας φάουλ που πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Ο ρυθμός στο β’ ημίχρονο ήταν υποτονικός έως και το 70ό λεπτό. Αρκετές αλλαγές, πολλά φάουλ και γενικότερα ποδόσφαιρο κέντρου, με τον ΑΟ Σελλάνων να προσπαθεί να διατηρήσει την μπάλα στα πόδια του και να αναπτυχθεί, κυρίως από τα πλάγια.

Ο Ολυμπιακός Βόλου προσπαθούσε έξυπνα να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και στο 68′ ο Ναζίμ υποχρέωσε τον Παπαδόπουλο να αποκρούσει με υπερένταση, επαναλαμβάνοντας την ενέργειά του σε σουτ επαναφοράς του Κόλλα, σε μία πολύ καλή στιγμή των Βολιωτών.

Στο 65′ είχε προηγηθεί σουτ του Τζέκου μετά από μπαλιά του Μπακρατσά που μπλόκαρε ο Παλιούρας.

Στο 77′ ο νεοεισελθών Ταμπά μπήκε στην περιοχή αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Στα επόμενα λεπτά, ο ΑΟ Σελλάνων είχε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, έδειξε να έχει δυνάμεις και με τους Χαντζή, Τσιρογιάννη να δίνουν ρυθμό περνώντας στον αγωνιστικό χώρο, οι Κυανόλευκοι έγιναν πιο απειλητικοί.

Έτσι, στο 80′ ο Τσιρογιάννης σέντραρε με τον Τζέκο να κάνει την προβολή και τον Παλιούρα να μπλοκάρει.

Στο 83′ ο Τσιρογιάννης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κούρκουλας στο δεύτερο δοκάρι «γέμισε» με τη μία και ο Μπούσδρας με εναέρια προβολή έστειλε την μπάλα άουτ από τη μικρή περιοχή.

Η μείωση του σκορ για το 1-2 ήρθε στο 85′ για την ομάδα του Προαστίου, όταν ο Χαντζής από τα αριστερά ντρίμπλαρε τον προσωπικό του αντίπαλο και ο Τζέκος με κεφαλιά νίκησε τον Παλιούρα.

Η τελευταία καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 92′, όταν ο Τσιρογιάννης από τα δεξιά εκτέλεσε φάουλ, ο Τζέκος πήρε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Α.Ο. Σελλάνων (Αλ. Κούρτογλου): Π. Παπαδόπουλος, Τζάνης (70′ Τσιρογιάννης), Μπούσδρας, Αρχοντής (78′ Κούρκουλας), Παπαγεωργίου, Χάδιαρης (52′ Πατσαρούχας), Θεοδωρόπουλος (46′ Κοντός), Κόκκινος (46′ Χαντζής), Μπακρατσάς, Τζέκος, Μπιτέλης (73′ Παπαδημητρίου).

Ολυμπιακός Βόλου (Π. Αμανατίδης): Παλιούρας, Σάββας (82′ Μαργαρίτης), Νόνης (71′ Παπαϊωάννου), Λεάντρο Πίντο (85′ Πατσής), Νόνης, Ρόκας (60′ Παπουτσογιαννόπουλος), Ναζίμ, Σκοπελίτης (70′ Μπουτζίκος), Σερτζίνιο (60′ Κόλα), Φλίγκος (5’ λ. τρ. Λώττας-90′ Καναβός), Ζγκούρι, Σαχινίδης (52′ Ταμπά).