Α1 ΕΠΣΚ: +3 ο Αστέρας, το «βιολί» του ο Ταυρωπός! (23η αγωνιστική)

Βαθμούς μοιράστηκαν Αστέρας και Νίκη Καμινάδων στο τοπικό ντέρμπι στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής της Α1.

Η Κρανιά γνώρισε την ήττα στην έδρα του Αγίου Θεοδώρου, ενώ τρίποντα πήραν Διαγόρας και Ταυρωπός. Ήττα για το Καρποχώρι εντός έδρας από την Ελπίδα Αγίου Γεωργίου.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ταυρωπός – Άρης Καρδίτσας
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αστέρας – Νέα Νίκη Καμινάδων

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Θεσσαλικός Ματαράγκας – Μαυραϊκή 3-2 (2-1 ημίχρονο)
Ταυρωπός – Άρης Καρδίτσας 4-2 (2-0 ημίχρονο)
Α.Ε. Καρποχωρίου – Ελπίδα Αγ. Γεωργίου 0-1 (0-1 ημίχρονο)
ΑΠΟΚ – Διαγόρας Αμπελικού 0-2 (0-1 ημίχρονο)
Αετός Αγ. Θεοδώρου – Α.Ο. Κρανέας 1-0 (1-0 ημίχρονο)
Αστήρ Βλοχού – Προδρομιακός 2-4 (1-2 ημίχρονο)
Αστέρας – Νέα Νίκη Καμινάδων 2-2 (1-1 ημίχρονο)

Θεσσαλικός Ματαράγκας – Μαυραϊκή
Βροχή τα γκολ στην έδρα του Θεσσαλικού Ματαράγκας που νίκησε 3-2 την Μαυραϊκή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ανδρέα Χαρίτο και η ομάδα της Ματαράγκας να ισοφάρισε με τον Τριτόπουλο και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Τσαπράζη. Η Μαυραική επανέφερε τις ισορροπίες στο ματς και πάλι με τον Χαρίτο (2-2), ωστόσο, ο Θεσσαλικός με τον Νικολάου λίγο πριν την λήξη κατάφερε να σκοράρει και να πάρει τη νίκη.

Ταυρωπός – Άρης Καρδίτσας
Τη νίκη με σκορ 4-2 επί του Αρη Καρδίτσας πήρε ο Ταυρωπός. Οι Πορτοκαλί προηγήθηκαν ακόμη και με 4-0 με τέρματα που σημείωσαν οι Νίκος Αβραμόπουλος (9′ 58′), Παπακώστας (29′) και Ευ. Παπαευαγγέλου (62′). Ο Άρης μείωσε με γκολ του Σωτήρη Κατσιγιάννη και του Ντίνου Διαμαντή.

Α.Ε. Καρποχωρίου – Ελπίδα Αγ. Γεωργίου
Εκτός έδρας νίκη με 0-1 για την Ελπίδα Αγίου Γεωργίου στο Καρποχώρι. Ήττα-σοκ για τους γηπεδούχους με την Ελπίδα να παίρνει το τρίποντο με γκολ που πέτυχε ο Κωτσής στο 65’ με τους γηπεδούχους όμως να αγωνίζονται με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής από το 59’ του Ζαχαρή.

ΑΠΟΚ – Διαγόρας Αμπελικού
Με τρίποντο με 0-2 για τον Διαγόρα Αμπελικού επί της ΑΠΟΚ. Με γκολ που σημείωσε ο Γιάννης Μπαλάφας στο πρώτο ημίχρονο και στο 60’ ο Σωτηρίου το Αμπελικό πήρε αυτό που ήθελε.

Αετός Αγ. Θεοδώρου – Α.Ο. Κρανέας
Μεγάλη νίκη για τον Αετό Αγίου Θεοδώρου με 1-0 επί της Κρανιάς. Οι γηπεδούχοι με γκολ που σημείωσε ο 15χρονος Γιώργος Μπάτσας στο 84’ πήραν το τρίποντο και αύξησαν τις ελπίδες παραμονής χωρίς μπαράζ.

Αστήρ Βλοχού – Προδρομιακός
Διπλό με σκορ 2-4 για τον Προδρομιακό στον Αστέρα Βλοχού. Ο Προδρομιακός με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο του Β. Μαλλιώρα και του Π. Νταβατζίκου, το Χάρμπα και ξανά του Μαλλιώρα στην επανάληψη έφτασαν στα τέσσερα γκολ ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν με αυτογκόλ του Π. Νταβατζίκου σε 2-4 και στο α’ μέρος σκόραραν με κεφαλιά του Κουτρούλη, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1.

Αστέρας – Νέα Νίκη Καμινάδων
Μοιρασιά με σκορ 2-2 στο Αστέρας –Νέα Νίκη Καμινάδων. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 35’ με αυτογκόλ  Γιαπαλή όμως ο Οικονόμου ισοφάρισε στο 40’ για το ημίχρονο. Στο 56’ ο Τσαπαλιάρης έκανε το 2-1 όμως ο Γόρδιος λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού σκόραρε φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα για το τελικό 2-2.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.