Α1 ΕΠΣΚ: Στην κορυφή μέσω…Καρποχωρίου ο ΑΟ Κρανέας, εντυπωσιακοί Αετός Αγ. Θεοδώρου, Καμινάδες! (14η αγωνιστική)

Την ισοπαλία στο Καρποχώρι ανάμεσα στην τοπική ΑΕΚ και τον Αστέρα εκμεταλλεύτηκε ο ΑΟ Κρανέας, ο οποίος με εμφάνιση που δεν χωρούσε περιθώρια αμφισβήτησης πέρασε από την έδρα του Άρη και ανέβηκε στην κορυφή στην πρώτη αγωνιστική του β’ γύρου της Α1 ΕΠΣΚ.

Αετός Αγίου Θεοδώρου, Μαυραϊκή και ΑΠΟΚ εκμεταλλεύτηκαν τις έδρες τους σε ματς με λεπτές ισορροπίες και κατάφεραν να πετύχου «καθαρές» νίκες, την ίδια ώρα που η Νέα Νίκη Καμινάδων νίκησε στο ντέρμπι τον Ταυρωπό και ανέβηκε στην 3η θέση.

Τέλος, ο Διαγόρας προηγήθηκε δύο φορές στον Άγιο Γεώργιο, ισοφαρίστηκε ισάριθμες και τελικά έφυγε από την έδρα της Ελπίδας με ένα σπουδαίο «διπλό».

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Αετός Αγ. Θεοδώρου – Θεσσ. Ματαράγκας 3-0 (1-0 ημίχρονο)
ΑΠΟΚ – Αστήρ Βλοχού 2-0 (1-0 ημίχρονο)
ΑΕ Καρποχωρίου – Αστέρας 1-1 (0-0 ημίχρονο)
Ταυρωπός – Νέα Νίκη Καμινάδων 1-3 (0-3 ημίχρονο)
Μαυραϊκή – Προδρομιακός 4-1 (1-0 ημίχρονο)
Αρης Καρδίτσας – ΑΟ Κρανέας 0-5 (0-1 ημίχρονο)
Ελπίδα Αγίου Γεωργίου – Διαγόρας Αμπελικού 2-3 (1-1 ημίχρονο)

Δείτε ΕΔΩ το φωτορεπορτάζ από το Άρης Καρδίτσας-ΑΟ Κρανέας

Δείτε ΕΔΩ το φωτορεπορτάζ από το Αετός Αγίου Θεοδώρου-Θεσσαλικός Ματαράγκας

Αετός Αγ. Θεοδώρου – Θεσσ. Ματαράγκας
Σπουδαία νίκη και εμφάνιση για τον Αετό, ο οποίος μόλις στο 9′ προηγήθηκε με 1-0 χάρη σε γκολ του Χρήστου Αναγνωστόπουλου. Στην επανάληψη ο νεαρός Μπάτσας διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και ο Βασίλης Κόκκινος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3-0. Αξίζει να αναφέρουμε ότι από το 75′ ο Αετός έπαιζε με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Νίκου Τσέλιου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΠΟΚ – Αστήρ Βλοχού
Ο Πάνος Πέτσας έκανε το 1-0 στο 33′ για την ΑΠΟΚ που στο 85′ με τον Βασίλη Κόκκαλη «κλείδωσε» το δεύτερο τρίποντο της σεζόν, «ζευγαρώνοντας» έτσι τις νίκες κόντρα στην ομάδα του Βλοχού. Αξίζει να αναφέρουμε ότι στο 74′ αποβλήθηκε ο Πλακιάς για τους γηπεδούχους, ενώ νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει πρώτοι με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Τζέλλα.

ΑΕ Καρποχωρίου – Αστέρας
Στο 54′ ο Αστέρας κατάφερε να προηγηθεί στο Καρποχώρι με τον Γιάννη Οικονόμου, όμως ο συνήθης ύποπτος, Χαλανούλης ισοφάρισε για το τελικό 1-1 στο 78′.

Μαυραϊκή – Προδρομιακός
Η Μαυραϊκή πήρε κεφάλι στο σκορ στο 14′ με τον Ανδρέα Χαρίτο. Τη σκυτάλη στους σκόρερ πήρε ο Λάζος στην επανάληψη για το 2-0, με τον Προδρομιακό να μειώνει στο 62′ προσωρινά με τον Πέτρο Νταβατζίκο. Ο Χαρίτος με άλλα δύο γκολ έφτασε στο χατ-τρικ και διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για τους  γηπεδούχους.

Αρης Καρδίτσας – ΑΟ Κρανέας
Ο Μεσιακάρης στο 24′ άνοιξε το δρόμο με πλασέ μέσα από την περιοχή για τον ΑΟ Κρανέας που έφτασε στην επανάληψη σε ευρεία επικράτηση, περνώντας μόνη πρώτη στην κορυφή. Το δεύτερο γκολ του Μεσιακάρη, άλλα δύο του Τσουλούφα και ένα του νεαρού Πολυχρονίδη διαμόρφωσαν το τελικό 0-5.

Ελπίδα Αγίου Γεωργίου – Διαγόρας Αμπελικού
Σούπερ ματς στον Άγιο Γεώργιο με τον Διαγόρα να «ζευγαρώνει» φέτος τις νίκες του επί της Ελπίδας. Στο 2′ ο Κυριάκης έκανε το 0-1, ενώ στο 29′ ο Μίλτος Γιαπαλής έφερε το ματς στα ίσια για τους γηπεδούχους, διαμορφώνοντας τ ο σκορ του ημιχρόνου. Στο 68′ ο Σωτηρίου έβαλε ξανά μπροστά τους νεοφώτιστους, ο Ηλίας Πολύζος ισοφάρισε άμεσα σε 2-2 και ο Σωτηρίου με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στις καθυστερήσεις χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Βασίλη Κούκλη.

Ταυρωπός – Νέα Νίκη Καμινάδων
Η Νέα Νίκη Καμινάδων διπλασίασε τις νίκες της φέτος απέναντι στον Ταυρωπό με νίκη και μέσα στον Άγιο Νικόλαο. Το 0-3 του α’ μέρους ουσιαστικά δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους, που απλά μείωσαν σε 1-3 με τον Αβραμόπουλο στο 77′. Τα γκολ της ομάδας του Βασίλη Ανυφαντάκου σημείωσαν οι Σωκράτης Αντωνίου, Παντελής Δημητρίου και Χρήστος Γόρδιος.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.