Α1 ΕΠΣΚ: Στην κορυφή με 2×2 ΑΕ Μουζακίου, Αίας Μαραθέας, Μαυραϊκή! (2η αγωνιστική)

Τέσσερις ομάδες συνεχίζουν με 2×2 μετά και τη 2η αγωνιστική στην Α1 ΕΠΣΚ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αργεντινή Καρδίτσας – Αετός Καλλιφωνίου

Αυτές είναι ο Αίας Μαραθέας που πήρε το ντέρμπι με τον Άρη Καρδίτσας, η ΑΕ Μουζακίου που επικράτησε του Προδρομιακού εντός έδρας, ο Αστέρας Δασοχωρίου που ξανα…χτύπησε στο φινάλε αγώνα του και η Μαυραϊκή που πέρασε εντυπωσιακά από το Φύλλο.

Στα άλλα ματς, ο Αετός Καλλιφωνίου πέρασε με ανατροπή από τις Καμινάδες και την έδρα της Αργεντινής, ενώ ο τα παιχνίδια σε Ματαράγκα και Ξυνονέρι δεν ανέδειξαν νικητή.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου

Ελπίδα Αγ. Γεωργίου – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου 2-3 (1-2 ημίχρονο)

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου

ΑΕ Μουζακίου – Προδρομιακός 3-1 (2-1 ημίχρονο)
ΑΟ Φύλλου – Μαυραϊκή 0-3 (0-1 ημίχρονο)
Αργεντινή Καρδίτσας – Αετός Καλλιφωνίου 1-2 (0-0 ημίχρονο)
Θεσσαλικός Ματαράγκας – Άρης Φίλιας 1-1 (0-0 ημίχρονο)
Αίας Μαραθέας – Άρης Καρδίτσας 3-2 (1-0 ημίχρονο)
Αστέρας Δασοχωρίου – ΑΕ Καρποχωρίου 1-0 (0-0 ημίχρονο)
Ήφαιστος – Αετός Αγ. Θεοδώρου 1-1 (1-1 ημίχρονο)

ΑΕ Μουζακίου – Προδρομιακός
Η ΑΕΜ μπήκε στο ματς με γκολ από τα αποδυτήρια, αφού στο 5′ ο Πάνος Κίσσας έκανε το 1-0. Στο 22′ ο Κατσαρός «ζευγάρωσε» τα τέρματα των γηπεδούχων, με τον Χρήστο Χάρμπα στο 31′ να μειώνει σε 2-1 και τον ίδιο παίχτη να έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 42′ σημαδεύοντας το αντίπαλο δοκάρι. Στο β’ ημίχρονο ο Μαυρομμάτης στο 43′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1, ενώ στο 84′ ο Σέμπρος αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΟ Φύλλου – Μαυραϊκή
Υπόθεση Βαγγέλη Μπαντή ήταν το ματς στο  Φύλλο, καθώς ο έμπειρος μεσοεπιθετικός σκόραρε χατ-τρικ για να οδηγήσει την ομάδα του Νεκτάριου Μαντέλα στη νίκη με 0-3. Ο Ευ. Μπαντής σκόραρε στο 24′, 66′ και 78′ για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Αργεντινή Καρδίτσας – Αετός Καλλιφωνίου
Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο β’ ημίχρονο με την Αργεντινή στο 61′ να προηγείται με τον Μπακόλα και τον Αετό να φτάνει στην ανατροπή με γκολ του Πούλιου στο 71′ και ένα του Λιάπη στο 82′.

Θεσσαλικός Ματαράγκας – Άρης Φίλιας
Ματς για γερά νεύρα στη Ματαράγκα, εκεί όπου ο Άρης Φίλιας πήρε κεφάλι στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιρώνα. Ακολούθησαν αρκετές φάσεις για γκολ για τον Θεσσαλικό που τελικώς ισοφάρισε στο 77′ με τον Κάκκο, ενώ στο 90′ αποβλήθηκε ο Παγανός των φιλοξενούμενων.

Αστέρας Δασοχωρίου – ΑΕ Καρποχωρίου
Το 2×2 έκανε ο Αστέρας Δασοχωρίου που «χτύπησε» στο γειτονικό ντέρμπι στο 88′, χάρη σε τέρμα του Παρασκευά Δημητρίου.

Ήφαιστος – Αετός Αγ. Θεοδώρου
Σκληρό ματς στο Ξυνονέρι όπου ο Ήφαιστος μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Γιάννη Φιλίππου μόλις στο 2′, ενώ ο Χρυσικός στ 29′ έφερε το ματς στα ίσα για τους Κιτρινόμαυρους.

Αίας Μαραθέας – Άρης Καρδίτσας
Το πιο συναρπαστικό ματς της ημέρας έγινε στη Μαραθέα, εκεί όπου ο Αίας έκανε το 2×2, υποχρεώνοντας παράλληλα τον Άρη στην πρώτη του ήττα. Το σκορ άνοιξε ο Σάκης Μπερνάρας στο 33΄για το 1-0 του ημιχρόνου. Στο 62′ ο Κρικέλης «ζευγάρωσε» τα τέρματα των γηπεδούχων, με τον Σάκη Διαμαντή στο 77′ να μειώνει σε 2-1 για τον Άρη. Στο 82′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίχτες λογω αποβολής του Θεοχάρη, με τον Κοκκότη στο 89′ να σκοράρει με κεφαλιά μετά από ασίστ του Βάσκου και να «σιγουρεύει» το τρίποντο για τους Ερυθρόλευκους. Ο Άρης στο 92′ μείωσε με τον Μπάτζιο για το τελικό 3-2.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.