Α1 ΕΠΣΚ: Σπουδαίες νίκες για Προδρομιακό, Ήφαιστο, Αργεντινή! (13η αγωνιστική)

Η Μαυραϊκή είναι από σήμερα (15/12) πρωταθλήτρια χειμώνα, αφού με τη νίκη της κόντρα στην ΑΕ Καρποχωρίου αποσπάστηκε 11, πλέον, βαθμούς από τον 2ο ΑΟ Φύλλου που ηττήθηκε μετά από επτά αγώνες κόντρα στον Ήφαιστο.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Μαυραϊκή – ΑΕ Καρποχωρίου
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αργεντινή – Αστέρας Δασοχωρίου
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Προδρομιακός – Θεσσαλικός Ματαράγκας

Ήττα και για τον Αστέρα Δασοχωρίου κόντρα στην Αργεντινή, ενώ ο Άρης πέρασε από τον Αετό Καλλιφωνίου για να «πιάσει» το Δασοχώρι στην 3η θέση.

Στα άλλα ματς, ο Προδρομιακός πήρε το ντέρμπι με τον Θεσσαλικό Ματαράγκας και η Ελπίδα εκμεταλλεύτηκε για άλλη μία φορά την έδρα της, αυτή τη φορά με «θύμα» της τον Αίαντα Μαραθέας.

Τέλος, χωρίς νικητή έληξαν τα ματς σε Μουζάκι και Παλαιοκκλήσι.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Προδρομιακός – Θεσσαλικός Ματαράγκας 1-0 (0-0 ημίχρονο)
Ελπίδα Αγ. Γεωργίου – Αίας Μαραθέας 3-1 (1-1 ημίχρονο)
Αργεντινή Καρδίτσας – Αστέρας Δασοχωρίου 2-1 (1-1 ημίχρονο)
ΑΟ Φύλλου – Ήφαιστος 0-1 (0-0 ημίχρονο)
ΑΕ Μουζακίου – Αετός Αγ. Θεοδώρου 1-1 (0-0 ημίχρονο)
Μαυραϊκή – ΑΕ Καρποχωρίου  3-0 (1-0 ημίχρονο)
Αετός Καλλιφωνίου – Άρης Καρδίτσας 2-3 (0-1 ημίχρονο)
Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Άρης Φίλιας 1-1 (0-0 ημίχρονο)

Προδρομιακός – Θεσσαλικός Ματαράγκας
Για πέμπτο σερί ματς συνέχισε αήττητος ο Προδρομιακός που αν και  είδε τον Γιάννη Μπαλάφα να αποχωρεί με τραυματισμό στο ημίωρο και τον Καρρά να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 31′ για το 1-0, αυτό πέτυχε στο 37′ ο Δημήτρης Κωστόπουλος που ανέβασε την ομάδα του στην 6η θέση.

Ελπίδα Αγ. Γεωργίου – Αίας Μαραθέας
«Κάστρο» αποδείχτηκε σε άλλο ένα ματς η έδρα για την Ελπίδα που πέτυχε την 5η νίκη της σε έξι αγώνες στον Άγιο Γεώργιο. Στο 11′ ο Πέτρος Κωτσής έκανε το 1-0, με τον Θ. Κρικέλη να ισοφαρίζει στο 33′ σε 1-1. Το 2-1 έκανε ο Γιώργος Γραββάνης στο 69′ και στο 84′ ο Θωμάς Φούκης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Αργεντινή Καρδίτσας – Αστέρας Δασοχωρίου
Δεύτερη νίκη για την αργεντινή στο πρωτάθλημα που μείωσε στο -6 από την απευθείας παραμονή, ενώ υποχρέωσε τον 3ο Αστέρα στην 3η του ήττα. Οι δύο ομάδες ταλαιπωρήθηκαν από απουσίες, με τους γηπεδούχους στο 1′ να προηγούνται με εκτέλεση πέναλτι του Μαγαλιού Στο 5′ ο Ρουμελιώτης σκόραρε με ψαλιδάκι, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 17′ ο Αστέρας ισοφάρισε με γυριστό σουτ του Σάκη Καραγιάννη μέσα από την περιοχή για το 1-1 του ημιχρόνου. Στο β’ ημίχρονο οι «Αλμπισελέστε» παρουσιάστηκαν αρκετά επιθετικοί, δημιούργησαν φάσεις και τελικά στο 89′ πήραν ένα μεγάλο τρίποντο με δυνατό φάουλ του Μούστου που νίκησε τον Έξαρχο για το 2-1.

ΑΟ Φύλλου – Ήφαιστος
Τρίτη διαδοχική νίκη για τον Ήφαιστο που ανέβηκε στην πεντάδα, υποχρεώνοντας τον ΑΟΦ στην πρώτη του ήττα μετά από επτά αγώνες. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Λάμπρος Τσιαντούλας στο 77′.

ΑΕ Μουζακίου – Αετός Αγ. Θεοδώρου
Ο νεαρός Ραπάι έβαλε μπροστά την ΑΕΜ στο 52′ με τον Κώστα Κρανιώτη στο 63′ να ισοφαρίζει για τον Αετό Αγ. Θεοδώρου.

Μαυραϊκή – ΑΕ Καρποχωρίου
Πρωταθλήτρια χειμώνα αναδείχτηκε η Μαυραϊκή, δύο «στροφές» πριν το τέλος του α’ γύρου. Οι Μελανόλευκοι κέρδισαν 3-0 την ΑΕ Καρποχωρίου και αποσπάστηκαν 11 βαθμούς από τον ΑΟ Φύλλου και 12 από Δασοχώρι και Άρη Καρδίτσας. Το 1-0 έκανε στο 34′ ο Λάζος, ενώ ο Σωτήρης Πολύζος στο 61′ και 88′ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Αετός Καλλιφωνίου – Άρης Καρδίτσας
Τις ήττες του Φύλλου και του Δασοχωρίου εκμεταλλεύτηκε ο Άρης Καρδίτσας που μείωσε στον έναν βαθμό τη διαφορά από τον 2ο ΑΟΦ. Ο Μπελάγιας στο 4′ έκανε το 0-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 53′ ο Πούλιος έφερε το ματς στα ίσα, με τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» με τον Χαλανούλη στο 77′ για το 1-2. Στο 85′ ο Σωκράτης Αντωνίου «κλείδωσε» το έβδομο τρίποντο του Άρη στο πρωτάθλημ για να μειώσει ο Αετός στο 90′ με τον Καϊτσιώτη.

Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Άρης Φίλιας
Κοντά στη νίκη μετά από 12 ματς έφτασε ο Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου που προηγήθηκε με τον Χρήστο Κούρκουλα στο 56′. Όμως ο Άρης Φίλιας ισοφάρισε με τον Μάκη Ευαγγέλου στο 71′ φτάνοντας στο τελικό 1-1.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.