Α1 ΕΠΣΚ πλέι-οφ: Με το δεξί Νέα Νίκη Καμινάδων, Ταυρωπός! (1η αγωνιστική)

Οι έδρες επικράτησαν στην 1η αγωνιστική των πλέι-οφ για την Α1 Ερασιτεχνική.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ των πλέι-άουτ

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Νέα Νίκη Καμινάδων – Α.Ο. Κρανέας
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ταυρωπός – ΑΕ Καρποχωρίου

Η Νέα Νίκη Καμινάδων κατέβαλλε την αντίσταση της Κρανιάς και έφτασε τους 7 βαθμούς, αφήνοντας τον αντίπαλό της στους 2, ενώ ο Ταυρωπός νίκησε την ΑΕ Καρποχωρίου και ανέβηκε στη 2η θέση, μετρώντας πλέον τέσσερις βαθμούς.

Ταυτόσημο γνώρισμα των δύο εναρκτήριων αναμετρήσεων το γεγονός ότι η τιμή του σκορ διαμορφώθηκε από το 1ο ημίχρονο.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Νέα Νίκη Καμινάδων – ΑΟ Κρανέας 1-0 (1-0 ημίχρονο)
Ταυρωπός – ΑΕ Καρποχωρίου 3-0 (3-0 ημίχρονο)

Νέα Νίκη Καμινάδων – ΑΟ Κρανέας
Ο Γόρδιος εκτέλεσε φάουλ στο 24′, η μπάλα προσέκρουσε στο στήθος του Γκινή και κατέληξε στα δίχτυα του Αρχοντή, για το 1-0 της Νέας Νίκης Καμινάδων με αυτογκόλ, που έμεινε έως το φινάλε της αναμέτρησης.

Πριν το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι είχαν φροντίσει να μπουν δυνατά στο ματς και στο 4′ είδαν το σουτ του Σωκράτη Αντωνίου να εξουδετερώνεται από τον Αρχοντή. Στο 14′ η ομάδα του Β. Ανυφαντάκου ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κολοκοτρώνη στον Ηλ. Βενέτη, ενώ νωρίτερα, ο ΑΟ Κρανέας απείλησε με στημένη μπάλα του Παπαευαγγέλου που πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ.

Ο Μάκης Ευαγγέλου πραγματοποίησε διπλή αλλαγή μετά το γκολ που δέχτηκε η ομάδα του και προσπάθησε να την κάνει πιο επιθετική, με τον ρυθμό να αυξάνεται. Ωστόσο το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Νέα Νίκη Καμινάδων (Β. Ανυφαντάκος): Τσιμουράκος, Κουτρούλιας, Μουλάι, Σώκλας, Φιλίππου, Ντεμίρης, Γόρδιος, Σ. Αντωνίου, Βενέτης (90′ Ντότσι), Κ. Αντωνίου (80′ Δέτσαρης), Πουρνάρας.

Α.Ο. Κρανέας (Θ. Ευαγγέλου): Αρχοντής, Γκινής, Βαΐου, Ηλ. Κανιούρας, Τσουλούφας, Π. Καραμπέκος, Μεσιακάρης, Σεφέρης, Κ. Κολοβός (26′ Μπακατσής), Κολοκοτρώνης (26′ Κοτρώτσιος), Παπαυεαγγέλου (73′ Τάτσιος).

Ταυρωπός – ΑΕ Καρποχωρίου
Από το 1ο ημίχρονο ο Ταυρωπός είχε φροντίσει να δείξει τα «δόντια» του, όταν και προηγήθηκε με 3-0. Ο Τσιαλής στο 19′ έκανε το 1-0 και ο ίδιος παίχτης στο 26′ «ζευγάρωσε» τα τέρματα των «Πορτοκαλί».

Ο Κατσέλος στο 42′ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την ομάδα του Τάκη Δρόσου που είδε στο 62′ τον Παπαευαγγέλου να αποχωρεί τραυματίας με πόνους στον αστράγαλο και να αντικαθίσταται από τον Αγγέλη. Πάντως κι ενώ το σκορ ήταν 0-0, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο να προηγηθούν με σουτ του Χαλανούλη στο 8′ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια και ένα διαγώνιο σουτ του Παπαδάκη στο 12′ το οποίο κατέληξε στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας του Γκιόλια.

Το β’ ημίχρονο κύλησε χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να έχει τη μεγάλη φάση και αμφότερες να συμβιβάζονται στο τελικό 3-0.

Ταυρωπός (Τ. Δρόσος): Γκιόλιας, Μπουσκλαβίτης, Τάφα, Τσιλίκας, Σ. Λάππας (75′ Αβραμόπουλος), Τσιαλής, Παπαευαγγέλου (62′ λ.τ. Αγγέλης), Τσιχαράπης, Στεργίουλης (80′ Ι. Παπακώστας), Χρ. Κούρκουλας, Κατσέλος (84′ Κουτσιούμπας).

Α.Ε. Καρποχωρίου (Θ. Τσιάκος): Τσιάμης, Γ. Μαλλιάρος, Μαλλιώρας, Διπλάρης, Ζαχαρής, Ευ. Ζάγκος, Αν. Ζάγκος, Σαμαράς, Παπαδάκης, Φ. Καρακαξάς (64′ Δ. Μπάλλας), Χαλανούλης.

Νέα Νίκη Καμινάδων 7 (1-0)
Ταυρωπός 4 (3-0)
ΑΟ Κρανέας 2 (0-1)
ΑΕ Καρποχωρίου 0 (0-3)

Η επόμενη (2η) αγωνιστική (14/4, 16:00):