Α1 ΕΠΣΚ, πλέι-αουτ: Η ρεβάνς και η παραμονή στον Προδρομιακό, «Χ»ορτασαν γκολ Άρης – ΑΠΟΚ! (4η αγωνιστική)

Ο Προδρομιακός πήρε τη ρεβάνς από τον Αετό Αγ. Θεοδώρου και υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του ήττα στα πλέι-άουτ, είναι αγκαλιά με την παραμονή στην Α1 ΕΠΣΚ.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ των πλέι-οφ

Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα σκόρερ των πλέι-άουτ

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Άρης Καρδίτσας – ΑΠΟΚ
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Προδρομιακός – Αετός Αγ. Θεοδώρου

Η ομάδα του Προδρόμου με ανατροπή στο β’ ημίχρονο επικράτησε με 4-2 και πλέον χρειάζεται μόλις έναν βαθμό για να σωθεί και μαθηματικά στα δύο επόμενο ματς, ενώ παραμένει στην κατηγορία ακόμη και με δύο ήττες (αρκεί ενδεχόμενη ήττα από τον Άρη να είναι με λιγότερο από 3-0).

Στο έτερο ματς, η ΑΠΟΚ προηγήθηκε με 0-1, ο Άρης έκανε την ανατροπή με 2-1 και λίγο πριν το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2! Ακολούθησε το 2-3 της ΑΠΟΚ που έκανε την ολική ανατροπή με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο φινάλε και να διατηρούν το πολύτιμο +2 στη μάχη της παραμονής.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Άρης Καρδίτσας – ΑΠΟΚ 3-3 (2-2 ημίχρονο)
Προδρομιακός – Αετός Αγ. Θεοδώρου 4-2 (1-2 ημίχρονο)

Άρης Καρδίτσας – ΑΠΟΚ
Φλέρταραν έντονα με τη νίκη οι δύο ομάδες, η οποία για τον Άρη θα σήμανε και το προσπέρασμα στη βαθμολογία και για την ΑΠΟΚ ένα σπουδαίο βήμα  για την παραμονή. Το τελικό 3-3 αφήνει τα πάντα «ρευστά» αλλά και ένα  προβάδισμα  στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν στο 7′ με τον Βλάστο, ο οποίος μπήκε από διαγώνια θέση στην περιοχή, σούταρε, ο Καφεντζής έδιωξε εντυπωσιακά, αλλά η μπάλα με τροχιά προς την εστία κατέληξε (μετά και την παρέμβαση του Σβερώνη που προσπάθησε να απομακρύνει) στο δεξί κάθετο δοκάρι και έπειτα στα δίχτυα του Άρη για το 0-1.

Οι Κιτρινόμαυροι  δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή μέχρι το ημίωρο! Στο 21′ ο Σάκης Διαμαντής έφερε το ματς στα ίσα και στο 28′ ο Μπάτζιος που μπήκε λίγο νωρίτερα στη θέση του τραυματία Φιλίππου, έκανε το 2-1! Στο 43′ ο Μάνος Μαντζιάρας «απάντησε» για την ΑΠΟΚ που πήγε στα αποδυτήρια με το 2-2.

Στο β’ ημίχρονο, η ΑΠΟΚ έφτασε σε ανατροπή για το 2-3 με τον Κατσιαμπούρα στο 55′. Στο 72′ ο Άρης έμεινε με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Αργύρη και στο 79′ ήταν η σειρά της ΑΠΟΚ να μείνει με 10 λόγω αποβολής του Κατσιαμπούρα. Τελικά, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 3-3 με τον Μπάτζιο, ο οποίος στο 81′ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό τέρμα της ομάδας του!

Προδρομιακός – Αετός Αγ. Θεοδώρου
Και σε αυτό το ματς έγινε…της ανατροπής! Οι συνήθεις ύποπτοι στο σκοράρισμα των δύο ομάδων επιδόθηκαν σε «μονομαχία», με τον Γιώργο Μπάτσα των φιλοξενούμενων να σκοράρει και τα δύο γκολ της ομάδας του, δίνοντας προβάδισμα για το 0-1 και το 1-2 στο 10′ και το 34′ αντίστοιχα, ενώ ενδιάμεσα ο Χρήστος Χάρμπας είχε μειώσει στο 23′ σε 1-2.

Το β’ ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους ή καλύτερα στον…Χρήστο Χάρμπα που με άλλα τρία τέρματα στο 47′, 53′ και το 69′ έφτασε στο καρέ και στο τελικό 4-2 που έφερε τη δεύτερη νίκη της ομάδας του Νίκου Κατσάρα στα πλέι-άουτ.

Αετός Αγίου Θεοδώρου 11 (10-5)
Προδρομιακός 9 (7-5)